Beşiktaş'ta başörtülü öğretmeni darbeden saldırgana 2 bin TL para cezası kesildi - Son Dakika

Beşiktaş'ta başörtülü öğretmeni darbeden saldırgana 2 bin TL para cezası kesildi

22.01.2021 11:12

Beşiktaş'ta yolda yürüyen başörtülü kadına saldırdığı gerekçesiyle yargılanan Berrak Karaoğlu'nun davasında karar açıklandı. Mahkeme, sanığın kasten yaralama suçundan 2 bin TL adli para cezası ile cezalandırılmasına karar verdi.

Beşiktaş'ta 12 Kasım 2019'da başörtülü öğretmen Şüheda Nur Eriş'e saldıran Berrak Karaoğlu'nun yeniden yargılandığı davada karar açıklandı. İstanbul 60. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada sanık Berrak Karaoğlu ile müşteki avukatları hazır bulundu.

BAŞINA HAMLE YAPIP SALDIRDI

Duruşmada esasa ilişkin mütalaasını açıklayan Cumhuriyet Savcısı, olay günü sanık Berrak Karaoğlu ile mağdur Şüheda Nur Eriş'in Ihlamurdere Caddesi üzerinde yürüdüklerini aktardı. Sanığın katılan ile arasında yaklaşık 10 metre varken önce eli ile Eriş'i işaret ettiği belirtilen mütalaada, Eriş ile yan yana geldikleri esnada Karaoğlu'nun sol arka baş bölgesine doğru bir hamle yaptığı ve kısa bir itişme olduğu, olay nedeni ile Eriş'in 'basit tıbbi müdahale ile giderilebilecek biçimde yaralandığı' anlatıldı.

EYLEMİN İNANCA YÖNELİK OLDUĞU BELİRTİLDİ

Sanığın eyleminin Eriş'in inancına yönelik olduğu belirtilen mütalaada, Karaoğlu hakkında 'inanç, düşünce ve kanaat hürriyetinin kullanılmasını engelleme' suçundan 3 yıla kadar hapis cezası isteminde bulunuldu.

"SANKİ İDEOLOJİK YAPILMIŞ GİBİ İLİŞKİLENDİRİLDİ"

Mütalaaya karşı savunması sorulan sanık, olayın sarhoşluk anına denk geldiğini söyleyerek, "Sanki bir araştırma var da, ben İslam karşıtı grubu içerisinde çalışıyorum da ilk eylemimmiş gibi yansıtıldı. Sanki ideolojik yapılmış gibi ilişkilendirildi. Bundan rahatsızlık duyuyorum. Belki bir daha yaşanırsa kamuya yansıtılabilirdi. Ne inanç özgürlüğüne saldırı olduğunu düşünüyorum ne de halkı kin ve düşmanlığa tahrik suçunu işlediğimi düşünüyorum. Basit yaralamaya söyleyebilecek hiçbir şeyim yoktur" dedi.

2 BİN TL PARA CEZASI VERİLDİ

Sanık beyanının ardından kararını açıklayan mahkeme, sanığın 'kasten yaralama' suçundan 2 bin TL adli para cezası ile cezalandırılmasına karar verdi. Hakim, sanığın 'halkı kin ve düşmanlığa sevk etme' suçundan ise beraatına karar verdi. Şikayetçi avukatları, kararın açıklanmasının ardından 'halkı kin ve düşmanlığa tahrik' suçundan istinaf yoluna başvuracaklarını açıkladı.
Beşiktaş'ta başörtülü öğretmeni darbeden saldırgana 2 bin TL para cezası kesildi

Kaynak: İHA

Son Dakika 3. Sayfa Beşiktaş'ta başörtülü öğretmeni darbeden saldırgana 2 bin TL para cezası kesildi - Son Dakika


YORUMLAR (8)
Tüm yorumlar için tıklayınız

Son Dakika

Son Dakika: Türkiye'de 1 Mart günü koronavirüs nedeniyle 69 kişi vefat etti, 9 bin 891 yeni vaka tespit edildi Son Dakika: Hangi iller kademeli normalleşmeye geçti? Bakan Koca, risk haritasını paylaştı Şeyma Subaşı'ndan milyarder sevgilisiyle sarmaş dolaş samimi poz Survivor yarışmacısı Çağrı Atakan'ın sabıkalı olduğu ortaya çıktı Müge Anlı'dan canlı yayında tepki çeken gaf: Eskortun tecavüze uğrayıp ağlamasının anlamı yok Koronavirüsü yok eden cihaz Van'dan 4 ülkeye ihraç edildi Son Dakika! Müjdat Gezen ve Metin Akpınar, Cumhurbaşkanı'na hakaret suçlamasıyla yargılandıkları davadan beraat etti Sokak ortasında kanlı hesaplaşma! Silahını çekip kurşun yağdırdı, 2'si kardeş 3 kişi hayatını kaybetti