Başörtülü personele ayrımcı ifadeler kullanan eski İBB Genel Sekreter Yardımcısı Meltem Şişli'ye ceza - Son Dakika

Başörtülü personele ayrımcı ifadeler kullanan eski İBB Genel Sekreter Yardımcısı Meltem Şişli'ye ceza

25.01.2021 18:21

İstanbul Büyükşehir Belediyesi eski Genel Sekreter Yardımcısı Yeşim Meltem Şişli'ye, İSMEK'in başörtülü kadın çalışanlarına aşağılayıcı ve ayrımcı ifadeler kullandığı iddialarına ilişkin "inanç temelinde ayrımcılık yasağı ihlali" yaptığı gerekçesiyle Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumunca 10 bin lira adli para cezası verildi.

TİHEK'in kararında, birim çalışanı kadınlara yönelik ayrımcı söylemlerde bulunduğu belirtilen Şişli hakkında resen inceleme başlatıldığı belirtildi.

Kararda, söz konusu iddiaların basında yer aldığı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesine bağlı ilgili biriminde çalışan 20 kadın görevlinin de 27 Ocak 2020'de işlerine son verildiği hatırlatıldı.

Konuya ilişkin ayrıca bir davanın görülmeye devam ettiği belirtilen kararda, işlerine son verilen kişilerden 19'unun da Şişli hakkında şikayetçi olduğu aktarıldı.

AYRIMCILIK YAPMADIĞINI SÖYLEDİ

Kararda, yazılı ifadesine yer verilen Şişli, çalışma hayatı boyunca özel hayatında da olduğu gibi insanları yalnızca yaptıkları işe göre değerlendirmeyi tercih ettiğini ve cinsiyet, ırk, renk, dil, din, inanç, mezhep, felsefi ve siyasi görüş gibi farklılıkları nedeniyle ayırmadığını öne sürdü.

10 BİN LİRA ADLİ PARA CEZASI

TİHEK'in incelemesi sonucu Şişli'nin, "inanç temelinde ayrımcılık yasağı ihlali" yaptığı belirtildi ve 10 bin lira adli para cezası uygulanması kararlaştırıldı.

9 YILLA YARGILANIYOR

Şişli hakkında 'İnanç, düşünce ve kanaat hürriyetinin kullanılmasını engelleme' suçundan ceza talep edilen iddianame hazırlandı. Şişli'nin 3 yıldan 9 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılması isteniyor.

Başörtülü personele ayrımcı ifadeler kullanan eski İBB Genel Sekreter Yardımcısı Meltem Şişli'ye ceza

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Başörtülü personele ayrımcı ifadeler kullanan eski İBB Genel Sekreter Yardımcısı Meltem Şişli'ye ceza - Son Dakika


YORUMLAR (1)

Son Dakika

Putin ile dans eden eski bakanın hayatı değişti! Rusya'nın en büyük petrol firmasının yönetimine atandı Bu illerde yaşayanlar dikkat! Cumartesi günü öğlene kadar hava kirliliği riskli seviyede olacak Anne babası kavga eden genç kız balkondan atladı! Cansız bedenin başında bile tartışmaya devam etmişler Kontrollü normalleşme turizm sektörünü hareketlendirdi! Yetkililer "Rezervasyonsuz gelmeyin" diye uyarıyor Aycan Yanaç'tan 'Survivor'daki kadınlar regl oluyor mu?" sorusuna samimi cevap Aylık 1350 lira maaş alıyorlar ama hesap hareketlerinde milyonlar dönüyor Ameliyat masasına yatan ünlü şarkıcı Lara, dudaklarını küçülttü Koronayı hafif atlatan çocuklarda görülen MIS-C hastalığında, ilk ölümcül vakalar görülmeye başlandı