Bastırılan Duygular Cinselliğin Düşmanı - Son Dakika

Bastırılan Duygular Cinselliğin Düşmanı

21.05.2012 09:48
Bastırılan Duygular Cinselliğin Düşmanı, System.String[]

Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği Şube Başkanı Uz.Dr.Canatar, bastırılan duyguların cinselliğin düşmanı olduğunu söyledi.

Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği (CİSED) Adana Şube Başkanı Uz. Dr. Taner Canatar, bastırılan ve ifade edilemeyen duyguların cinsel sorunlara yol açtığını belirterek, bastırılan duyguların cinselliğin düşmanı olduğunu söyledi.

Dr. Canatar, Türkiye'de her 10 erkeğin 7'sinde, her 10 kadının da 8'inde cinsel işlev bozuklukları bulunduğunu, bunların nedenlerini ortaya çıkarmanın da pek öyle kolay olmadığını kaydetti. Canatar, "Çünkü cinsel sorunlar, her hastanın kendine özgü dinamiğine göre ve bu dinamiğin de işin içine karışmasıyla birçok faktörün birbirine girmesi, birbirini etkilemesi sonucu ortaya çıkar" dedi.

Cinsel sorunların bazen travmatik çocukluk yaşantılarından, bazen de başarısız ilk cinsel deneyimlerden kaynaklanan endişe, korku ve kaygı, aşağılık ve değersizlik duygusu, saldırganlık ve öfke, utanç ve sıkılganlık, suçluluk ve günahkarlık duygusu gibi psikolojik engeller ve iç yasaklardan oluşabildiğine dikkat çeken Canatar, şöyle devam etti:

"Cinsel işlev bozuklukları birçok değişkenlerin bir fonksiyonu olarak ele alınmalıdır. Bu değişkenler arasında en sık rastlanılan ve en az bilinen ise farkında olunmayan ve bastırılan duygulardır. Bastırma savunma mekanizmasını kişiyi rahatsız eden tüm dürtü, duygu ve deneyimlerin bilinçdışına itilip, orada tutulması ve kişinin kendini bilinç dışı olarak bir şekilde korumaya çalışması olarak tanımlayabiliriz. Yaşanmış olan travmatik birçok anı bastırılarak unutulma eğilimlidir. Kişinin rahatlayabilmesi için yaşanmış olan olumsuz anıların hafıza katmanlarının derinlerine gönderilmesi ve çağrışım zincirinden uzak tutulması gerekmektedir. Aktif olarak bilince ulaşamayan travmatik yaşantılar ve duygular bilinç dışında varlığını sürdürerek kişiyi farklı şekillerde varlığından haberdar eder, bunun en güzel yollarından biri cinsel işlev bozukluklarıdır."

Birçok cinsel sorunun arka planında çocukluğa ve ilk gençlik yıllarına ait travmatik yaşantıların derin duygularını bulmanın mümkün olduğunu belirten Canatar, "Bu nedenle bastırma, oldukça zihinsel ve bedensel enerji tüketen bir savunmadır. Bir kişinin hem kendini tanıması ve bilmesi hem de sağlıklı ve mutlu bir cinsel yaşama sahip olması bastırmayı az kullanmasıyla mümkündür. Bastırılan ve kişinin bilinçli olarak farkında olmadığı duygusal engeller bir araya gelince kadın da, erkek de kendi öz kişiliklerini bir türlü bulamazlar, sağlıklı ve mutlu bir cinsellik yaşayamazlar. Çünkü çoğu zaman çocukluk yaşantılarından ya da başarısız ilk cinsel deneyimlerden kaynaklanan korku, aşağılık duygusu, sıkılganlık ve suçluluk duygusu gibi psikolojik engeller ve iç yasaklar insanlarda cinsel arzuyu azaltmakta, heyecan ve orgazma yol açan cinsel refleksleri sınırlamaktadır. Kısacası insanın normal cinsel tepkilerini engellemektedir" diye konuştu. - ADANA

Bastırılan Duygular Cinselliğin Düşmanı

- Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Bastırılan Duygular Cinselliğin Düşmanı - Son Dakika


Son Dakika

Beşiktaş'a döneceği konuşulan Tosic, Guangzhou ile yollarını ayırdı Günlerdir kayıp olarak aranan sosyal medya fenomeni Alexis Sharkey, çırılçıplak halde ölü bulundu "Aşı" gündemiyle toplanan Bilim Kurulu toplantısı sona erdi Kastamonu Belediye Başkanı, artan vakalar sonrası uyardı: Rakamlarımız hiç bu kadar yüksek olmamıştı Edip Akbayram'ın kızı Türkü'nün, babası için paylaştığı mesaj yanlış anlaşılınca olanlar oldu Yağmur Aşık'ın Emre Aşık için tuttuğu iddia edilen kiralık katil: Benden hamile kaldı İran'ın "nükleer faaliyetlerini hızlandıracak" yasa tasarısı hükümetin itirazlarına rağmen onaylandı Saadet Partisi'nden asgari ücret zammı önerisi: Hedef 8 bin 85 lira olmalı