Batman'da Domuz Gribi Şüphesiyle 4 Kişi Tedavi Altına Alındı - Son Dakika
Güncel

Batman'da Domuz Gribi Şüphesiyle 4 Kişi Tedavi Altına Alındı

Batman\'da Domuz Gribi Şüphesiyle 4 Kişi Tedavi Altına Alındı

Batman'da domuz gribi şüphesiyle 4 kişi tedavi altına alındı BATMAN'da domuz gribi virüsü H1N1 taşıdıkları şüphesiyle 4 kişi, tedavi altına alındı.

09.01.2016 10:19
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Batman'da domuz gribi şüphesiyle 4 kişi tedavi altına alındı

BATMAN'da domuz gribi virüsü H1N1 taşıdıkları şüphesiyle 4 kişi, tedavi altına alındı. Vali Azmi Çelik, 4 kişinin tedavi altında olduğunu, korku ve paniğe gerek olmadığını söyledi.

Batman Bölge Devlet Hastanesi'nde 3 ve özel hastenede de 1 olmak üzere toplam 4 kişinin domuz gribi şüphesiyle tedavai altına alındı. Domuz gribi şüplesiyle 4 kişinin tedavi gördüğünü doğrulayan Vali Azmi Çelik, korku ve paniğe gerek olmadığını belirterek, "3'ü Bölge Devlet Hastanesi'nde 1'i de özel bir hastanede olmak üzere toplam 4 kişi tedavi görüyor. Şüpheli vakaların tedavileri uzmanlar kontrolünde yapılıyor. Endişe edilecek bir durum yok" dedi.

Akşam saatlerinde Bölge Devlet Hastanesi Acil Servis girişi ve hasta kabulünün yapıldığı bölümler, yıkanarak hijyenik hale getirildi. Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Dr. Hakan Pamukçu, grip salgınında ciddi bir artışın olmadığını belirterek, "Salgına yakalananlar ile temas olmamalı ve sık sık el yıkanmalı" dedi.

Batman İl Halk Sağlığı Müdürü Dr. Vehceddin Acar, "Batman'da mevsim normallerinde seyreden grup vakaları mevcut, virüs grubu içinde bulunan H1N1domuz gribi diye isimlendirilen girip vakaları içinde var. Ama mevsim normallerinde beklediğimiz bir vaka, olağanüstü bir durum yok, korkulacak vaziyet yok. Duruma hakimiz, yatarak tedavi gören grip ön tanısıyla H1N1 teşhisiyle yatan hastalarımız var. Tedavilerini yapıyoruz. Bakanlık olarak gereken tedavi ve ilaçlarını sağlıyoruz. Biz sağlık personeli olarak riskli gruplara daha önce aşı yaptık. Aşı hizmetlerini biz kendi gruplarımıza yaptık, gripten korunmak için risk grubu dediğimiz 65 yaş üstü ve 5 yaş altı çocuklarının grip aşısını yapmasını tasvip ediyoruz. Herhangi bir doktora başvurduğunda özelikle bu risk altında olan kronik hastalığı olan, diyabetli, kalp hastalığı olanlar, bunlara mutlaka aşı yapmasını tavsiye ediyoruz. Grip vakaları mevsim normallerinde bu vakaların içinde domuz gribi tabir edilen H1N1 vakalarımızda mevcut, hastalarımız tedavi altında, halk açısından panik yapılacak, korkulacak bir durum yok" deya konuştu.

Batman Bölge Devlet Hastanesi Efeksiyon Hastalıkları Bölümü'nde görevli doktor Yeşim Uygun Kızmaz ise vatandaşlara dikkatli olmaları konusunda uyarıda bulunarak, "Gribal enfeksiyonlar sıkça karşımıza geldiği için, halk en ince detayına kadar dikkat etmeli. Toplu yerlerde çok fazla kalmamalı, dikkat etmeli, kalmak zorunda olanların ise maske ile korunmalıdır. Gelen hastalarımıza H1N1'miş gibi davranıyoruz. Bütün hastalarımıza bununla ilgili ise el hijyeni ve kişisel hijyene dikkat etmelerini öneriyorum" şeklinde konuştu.

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Batman'da Domuz Gribi Şüphesiyle 4 Kişi Tedavi Altına Alındı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Antalya'da teleferikte mahsur kalan vatandaşlar o anları sosyal medyada paylaştı
  02:40 Antalya'da teleferikte mahsur kalan vatandaşlar o anları sosyal medyada paylaştı

  Antalya Tünektepe Teleferik ve Sosyal Tesisleri'nde meydana gelen kazada mahsur kalan vatandaşlar, sosyal medya hesaplarından o anları paylaştı. Kazada 1 kişi hayatını kaybederken, 2'si çocuk 10 kişi yaralandı. Şu ana kadar 59 kişi kurtarıldı ancak hala kabinlerde mahsur kalan vatandaşların kurtarılması için çalışmalar sürüyor.

 • İstanbul'daki üç Doğal Sit Alanı'nın koruma statüleri revize edildi
  02:35 İstanbul'daki üç Doğal Sit Alanı'nın koruma statüleri revize edildi

  Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü, Beykoz ve Sarıyer'deki üç Doğal Sit Alanı'nın koruma statülerini revize etti. Ayazağa Mahallesi Etabı Doğal Sit Alanı Nitelikli Doğal Koruma Alanı olarak, Polonezköy Mahallesi Etabı Doğal Sit Alanı Doğal Sit-Sürdürülebilir Koruma ve Kontrollü Kullanım Alanı olarak, Demirciköy Mahallesi Etabı Doğal Sit Alanı ise Doğal Sit-Sürdürülebilir Koruma ve Kontrollü Kullanım Alanı olarak revize edildi.

 • Denizli'de tartışma sonucu babasını yaralayan genç ormanda ölü bulundu
  02:30 Denizli'de tartışma sonucu babasını yaralayan genç ormanda ölü bulundu

  Denizli'nin Merkezefendi ilçesinde yaşanan bir tartışma sonucunda genç bir kişi, babasını bıçaklayarak yaraladı. Ancak tartışmanın ardından genç, ormanlık alanda intihar ederek hayatını kaybetti. Olayla ilgili soruşturma devam ediyor.

 • Teleferik kazasında kurtarılanların sayısı 59 oldu
  02:29 Teleferik kazasında kurtarılanların sayısı 59 oldu

  Antalya Valiliği, teleferik kazasında mahsur kalan vatandaşlardan 59'unun kurtarıldığını duyurdu. Kurtarılan kazazedeler helikopterle Antalya Sahil Güvenlik Grup Komutanlığı'na getiriliyor. Kurtarma çalışmaları hala devam etmektedir.

 • Antalya teleferik kazasında mahsur kalan vatandaşlar o anları sosyal medyada paylaştı
  02:21 Antalya teleferik kazasında mahsur kalan vatandaşlar o anları sosyal medyada paylaştı

  Antalya Tünektepe Teleferik ve Sosyal Tesisleri'nde meydana gelen kazada 1 kişi hayatını kaybederken, 2'si çocuk 10 kişi yaralandı. Kurtarılan 59 kişiye rağmen hala kabinlerde mahsur kalan vatandaşların kurtarılması için çalışmalar sürüyor. Olayı yaşayan bir vatandaş ise sosyal medya hesabında mahsur kaldığı anları paylaştı.

 • Berlin'de Filistin Kongresi ve Gassan Ebu Sitte protesto edildi
  02:12 Berlin'de Filistin Kongresi ve Gassan Ebu Sitte protesto edildi

  Almanya'nın başkenti Berlin'de düzenlenen Filistin Kongresi'nin polis tarafından sonlandırılması ve Glasgow Üniversitesinin Filistin asıllı İngiliz rektörü Gassan Ebu Sitte'nin Almanya'ya girişinin engellenmesi, Londra'da protesto edildi.

 • Teleferik kazasında kurtarılanların sayısı 59 oldu
  02:00 Teleferik kazasında kurtarılanların sayısı 59 oldu

  Antalya Valiliği, 1 kişinin hayatını kaybettiği, 10 kişinin yaralandığı teleferik kazasının yaşandığı bölgede teleferiklerde mahsur kalan vatandaşlardan 59'unun kurtarıldığını duyurdu. Antalya Valiliği'nden yapılan açıklamada, 'Sarısu Teleferik kazasında Saat 00: 40 itibariyle 10 kabinden 18'i havadan helikopter ile olmak üzere toplam 59 kişi tahliye edilmiştir. Kalan 14 kabinde tahliye çalışmaları devam etmektedir' denildi.

 • Şırnak Valiliği: Taciz iddiasıyla saldırıya uğrayan kamu görevlisi hastanede tedavi altına alındı
  01:59 Şırnak Valiliği: Taciz iddiasıyla saldırıya uğrayan kamu görevlisi hastanede tedavi altına alındı

  Şırnak Valiliği, dün akşam Orman Kavşağı'nda taciz iddiasıyla kalabalık bir grubun saldırısı sonucu darp edilen Z.Ç. isimli kamu görevlisinin hastanede tedavi altına alındığını bildirdi. Valilik, olayla ilgili 4 kişinin gözaltına alındığını duyurdu.

 • Antalya'daki teleferik kazasında mahsur kalanlara yardım için C-130 uçağı görevlendirildi
  01:54 Antalya'daki teleferik kazasında mahsur kalanlara yardım için C-130 uçağı görevlendirildi

  Milli Savunma Bakanlığı, Antalya'da meydana gelen teleferik kazası sonrası mahsur kalanları kurtarma çalışmalarına katılacak ekiplerin ve ihtiyaç duyulan malzemenin Erzurum'dan Antalya'ya ulaştırılabilmesi için Türk Silahlı Kuvvetlerine ait 1 adet C-130 tipi uçak görevlendirdi.


Advertisement