Son Dakika Haberleri: Batman'da Ezidi'ler 'Çarşema Sor'u Kutladı

Batman'da Ezidi'ler 'Çarşema Sor'u Kutladı

4 gün önce

Batman'da Ezidi'ler 'Çarşema Sor'u kutladıBATMAN - Batman'da Ezidi'ler için kutsal olan Ezidi Bayramı 'Çarşema Sor' (kırmızı çarşamba) kutlandı.

Batman'da Ezidi'ler 'Çarşema Sor'u kutladı

BATMAN - Batman'da Ezidi'ler için kutsal olan Ezidi Bayramı 'Çarşema Sor' (kırmızı çarşamba) kutlandı.
Batman'ın Beşiri ilçesine bağlı Oğuz köyü Onbaşı mezrasında yaşayan Ezidiler kutsal bayramları olan 'Çarşema Sor'u kutladı. Birbirinden renkli yumurtalar ile çeşitli ikramların hazırlandığı 'Çarşema Sor' bayramı hakkında bilgi veren Ezidi vatandaşlardan Ali Kartal, bayramlarına 'Çarşema Sor' dediklerini söyledi. Kartal, "Tavus-i Melek'in bayramıdır, bütün Ezidi'lerin bayramıdır. Irak'ta, Ermenistan'da, Gürcistan'da, Almanya'da, Türkiye'de ve Suriye'de herkes bugün bayram yapıyor. Bayramda hepimiz birbirimizle bayramlaşıyoruz. Küskünleri barıştırıyoruz, ikramlarımız oluyor" dedi.
Onbaşı mezrasında yaşayan Ezidi vatandaşlar dini inanışları gereği hazırladıkları ve 'Basımbar' ismi verilen renkli ipi ellerine bağladı. Baharın gelişini de müjdeleyen 'Çarşema Sor Bayramı'nda Ezidiler evlerinin kapısına ve ağaçlara Basımbar ipini bağladı. Ezidiler, bağladıkları Basımbar ipinin bereket getireceğine inanıyor.
Haber Yayın Tarihi : 17.04.2019 04:57 Kaynak: İHAKılıçdaroğlu'na Yumruk Atan Saldırganın İlk Sözleri: Saldırmadım Son Dakika! Kılıçdaroğlu'ndan Saldırı Açıklaması: Güvenlik Önlemi Yetersizdi, Amaç CHP'yi Sokağa Dökmekti İmamoğlu, Şehit Haberini "Mutlu musun Ekrem?" Başlığıyla Veren Gazete İçin Harekete Geçti!