BATMAN'DA MESLEK LİSESİ ÖĞRENCİLERİ, HASTA VE YARDIMA MUHTAÇ YAŞLILARIN BAKIMINI YAPIYOR - Son Dakika

BATMAN'DA MESLEK LİSESİ ÖĞRENCİLERİ, HASTA VE YARDIMA MUHTAÇ YAŞLILARIN BAKIMINI YAPIYOR

05.01.2023 13:15

ZÜBEYDE Hanım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Hasta ve Yaşlı Bakımı Bölümü'nde eğitim gören kız öğrenciler, 'Yatağa bağımlı hastalarımızı mutlu et' projesiyle, kentteki hasta, yardıma muhtaç ve yatağa bağımlı yaşlıların bakımlarını yaparak sağlık durumlarını kontrol ediyor.

ZÜBEYDE Hanım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Hasta ve Yaşlı Bakımı Bölümü'nde eğitim gören kız öğrenciler, 'Yatağa bağımlı hastalarımızı mutlu et' projesiyle, kentteki hasta, yardıma muhtaç ve yatağa bağımlı yaşlıların bakımlarını yaparak sağlık durumlarını kontrol ediyor. Bölüm Şefi Nuseybe Zengin, öğrencilerin mesleki bilgi ve birikimlerinin de artmasının hedeflendiğini belirterek, Amacımız yatağa bağımlı hastalarımıza ev ziyaretlerimizi arttırarak, öğrencilerimizin mesleki bilgi ve birikiminin aktarılmasının yanı sıra özellikle gençlerimizde sosyal sorumluluk bilinci kazandırmak ve hastalarımızı mutlu etmek dedi.

Zübeyde Hanım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'ndeki Hasta ve Yaşlı Bakımı Bölümü'nde okuyan kız öğrenciler, hasta ve yatalak durumda olan yaşlılarının bakımını yaparak, sağlık durumlarını kontrol ediyor. 'Yatağa bağımlı hastalarımızı mutlu et' projesiyle ayrıca, düzenli aralıklarla hastaların şeker, tansiyon takiplerini yapan öğrencilerin mesleki bilgi ve birikimlerinin artması hedefleniyor. Bölümün Alan Şefi Nuseybe Zengin, Öğrencilerimizle hastalık ve sağlık hakkında eğitimler vermek ve farkındalık oluşturmak amacıyla her ay etkinlikler düzenliyoruz. Öğrencilerimizin değerlerimize sahip çıkması, hasta ve hasta yakınlarına moral ve motivasyon sağlamak amacıyla ev ziyaretleri gerçekleştirdik diye konuştu.

'AMACIMIZ HASTALARI MUTLU ETMEK'

Yapılan etkinliğin hem öğrenciler için hem de hastalar için faydalı olduğunu belirten Zengin, Bu ev ziyaretleri sırasında hastalarımızın öz bakım ihtiyaçlarını, beslenme ihtiyaçlarını giderdik. Hastalarımızın şeker, tansiyon takiplerini yaptık. Hasta yakınlarına yatağa bağımlı hastalarda oluşabilecek yatak yaraları hakkında yatak içinde verilebilecek pozisyonlar, verilebilecek, yapılabilecek egzersizler hakkında eğitimler verdik. Amacımız yatağa bağımlı hastalarımıza ev ziyaretlerimizi arttırarak, öğrencilerimizin mesleki bilgi ve birikiminin aktarılmasının yanı sıra özellikle gençlerimizde sosyal sorumluluk bilinci kazandırmak ve hastalarımızı mutlu etmek ifadelerini kullandı.

'HASTALAR İÇİN DE MORAL OLUYOR'

Hilal Mahallesi'nde yatağa bağımlı hasta olan 67 yaşındaki annesi Samiye Gürbüz'ün bakımlarının yapıldığını ifade eden Sakine Biltekin, ziyaretlerin hastalar için aynı zamanda moral kaynağı olduğunu ifade ederek, şunları söyledi

Annem rahatsız. Arkadaşlar annem için geldiler. Annemin genel ihtiyaçlarıyla ilgilendiler. Tansiyonuna, şekerine baktılar. Tırnak bakımı, el yüz bakımına baktılar. Çok teşekkür ediyorum. Buraya kadar zahmet ettiler. Gelip bu hizmeti yaptılar. Çocukların böyle sosyal aktivitelerde bulunması, ev hastalarını ziyaret etmesi hem evdeki hastalar için de moral motivasyon oluyor hem onlar için pratik oluyor hem de onlar böylece başarılarını daim kılıyorlar dedi.

Hasta ve Yaşlı Bakımı Bölümü öğrencisi Zelal Çetinbaş da, etkinlikle mesleki bilgilerinin pekiştiğini söyledi. Çetinbaş, şöyle dedi Küçük yaşta meslek öğrenip, küçük yaşta insanlara az da olsa faydamızın dokunduğunu görmek hem insani yönden birçok şey kazandırıyor hem de bu önlüğü giymek bile bize özgüvenimizi arttırdığını biz hissedebiliyoruz. Bu etkinlikleri yaparak bize pratik kazanmamızda yardımcı olan hocamıza da çok teşekkür ediyoruz.

Kaynak: DHA
YORUMLAR
500
Güce'de öğrenciler Şaban Kalesi şehitliğini ziyaret etti Güce'de öğrenciler Şaban Kalesi şehitliğini ziyaret etti Okul önlerinde polis denetimi Okul önlerinde polis denetimi Öğretmen ve öğrenciler depremzedeler için pazarda çay sattılar Öğretmen ve öğrenciler depremzedeler için pazarda çay sattılar

Son Dakika Güncel BATMAN'DA MESLEK LİSESİ ÖĞRENCİLERİ, HASTA VE YARDIMA MUHTAÇ YAŞLILARIN BAKIMINI YAPIYOR - Son Dakika


Advertisement