Batman Üniversitesi'nde '1. Dünya Savaşı'nda Sarıkamış' Konulu Konferans - Son Dakika

Batman Üniversitesi'nde '1. Dünya Savaşı'nda Sarıkamış' Konulu Konferans

17.12.2012 16:31
Batman Üniversitesi'nde '1. Dünya Savaşı'nda Sarıkamış' Konulu Konferans, System.String[]

Batman Üniversitesi'nde "1.Dünya Savaşı'nda Sarıkamış" konulu konferansta konuşan Uluslararası Antalya Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Cihat Göktepe, "Sarıkamış olayı Enver Paşa'nın doğu şartlarını bilmediği halde ihtiraslarına kurban ettiği tarihin"...

Batman Üniversitesi'nde "1. Dünya Savaşı'nda Sarıkamış" konulu konferansta konuşan Uluslararası Antalya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cihat Göktepe, "Sarıkamış olayı Enver Paşa'nın doğu şartlarını bilmediği halde ihtiraslarına kurban ettiği tarihin acı sayfasıdır." dedi.

"1. Dünya Savaşı'nda Sarıkamış" konulu konferansa ; Uluslararası Antalya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cihat Göktepe, Gazi Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Nuri Yavuz, Kafkas Üniversitesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Oktay Kızılkaya konuşmacı olarak katıldı.

İlk olarak söz alan Prof. Dr. Nuri Yavuz, 1. Dünya Savaşı'na yol açan nedenler üzerinde durdu. Prof. Dr. Yavuz, konuşmasında Osmanlı Devletinin o dönem içinde bulunduğu durumu anımsattı.

Daha sonra Prof. Dr. Göktepe söz alarak şöyle konuştu: "Askeri okulda hocalığını yapmış kimselerin uyarılarına dahi kulak vermeyen ve tek başına hırslı bir tutumla hareket eden Enver Paşa, daha önceki askeri başarılarının da verdiği rahatlıkla on binlerce askerimizi sonu olmayan bir yola sevk etmiştir; Bu harekatta kurşun sıkmadan asker kaybettik ifadesi yanlıştır. Nitekim Ruslar da 31 bin kayıp vermiştir."

Konuşmacılardan Yrd. Doç. Dr. Kızılkaya ise Sarıkamış faciasının Alman generallerinin kışkırtması sonucu cephe açıldığını ifade ederek "Enver Paşa Sarıkamış bölgesi hakkında bilgisi olmayan bir komutandır ve maalesef bu cephe Alman generallerin kışkırtmasıyla yanlış bir strateji sonucu açılmış ve yaşanan kayıplar tarihte yerini bu şekil bulmuştur." diye konuştu.

Öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği konferans, Rektör yardımcılarından Prof. Dr. Tahsin Kılıçoğlu'nun konuşmacılara plaket vermesiyle sona erdi.

Batman Üniversitesi'nde '1. Dünya Savaşı'nda Sarıkamış' Konulu Konferans
Batman Üniversitesi'nde '1. Dünya Savaşı'nda Sarıkamış' Konulu Konferans
Batman Üniversitesi'nde '1. Dünya Savaşı'nda Sarıkamış' Konulu Konferans

- Kaynak: CHA

Son Dakika Yerel Batman Üniversitesi'nde '1. Dünya Savaşı'nda Sarıkamış' Konulu Konferans - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Küçükçekmece Gasilhanesinde çekildiği iddia edilen görüntüler sosyal medyada infial yarattı Bakan Soylu'dan HDP'li vekillere: Bir tek cümle söyleyeceksiniz, 'Bu PKK'nın Allah belasını versin' diyeceksiniz MasterChef Türkiye'de haftanın ilk eleme adayı seçildi Feci kaza! Refüje çarpan alkollü sürücü ölümden döndü Trump, Biden'ın başkanlığının onaylanması durumunda Beyaz Saray'ı bırakacağını açıkladı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, koronavirüs hastalarını uyardı: Önerilen ilaçlar mutlaka kullanılmalı Ünlü oyuncu Mirtha Legrand: Maradona ve Wanda Nara otelde sabaha kadar cinsel ilişkiye girdiler Ermenistan ordusunun savaş durumundaki içler acısı hali görüntülere yansıdı