Batman Üniversitesi'nde Sarıkamış Konferansı - Son Dakika

Batman Üniversitesi'nde Sarıkamış Konferansı

17.12.2012 16:53
Batman Üniversitesi'nde Sarıkamış Konferansı, System.String[]

Batman Üniversitesi'nde "1.Dünya Savaşı'nda Sarıkamış" konulu konferans düzenlendi.

Batman Üniversitesi'nde "1. Dünya Savaşı'nda Sarıkamış" konulu konferans düzenlendi.

Konferansa Antalya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cihat Göktepe, Gazi Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Nuri Yavuz, Kafkas Üniversitesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Oktay Kızılkaya konuşmacı olarak katıldı. Konferansta konuşan Prof. Dr. Nuri Yavuz, 1. Dünya Savaşı'na yol açan nedenler üzerinde durdu. Prof. Dr. Yavuz, konuşmasında Osmanlı Devleti'nin o dönem içinde bulunduğu durum hakkında bilgi verdi.

Konferansta bir konuşma yapan Prof. Dr. Göktepe ise askeri okulda hocalığını yapmış kimselerin uyarılarına dahi kulak vermeyen ve tek başına hırslı bir tutumla hareket eden Enver Paşa'nın, daha önceki askeri başarılarının da verdiği rahatlıkla on binlerce askeri sonu olmayan bir yola sevk ettiğini söyledi. Göktepe, "Bu harekatta kurşun sıkmadan asker kaybettik ifadesi yanlıştır. Nitekim Ruslar da 31 bin kayıp vermiştir" dedib.

Konuşmacılardan Yrd. Dç. Dr. Kızılkaya ise Sarıkamış faciasının Alman generallerinin kışkırtması sonucu cephe açıldığını ifade etti. Kızılkaya, "Enver Paşa Sarıkamış bölgesi hakkında bilgisi olmayan bir komutandır ve maalesef bu cephe Alman generallerin kışkırtmasıyla yanlış bir strateji sonucu açılmış ve yaşanan kayıplar tarihte yerini bu şekil bulmuştur" diye konuştu.

Öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği konferans, Batman Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Tahsin Kılıçoğlu'nun konuşmacılara plaket vermesiyle sona erdi. - BATMAN

Batman Üniversitesi'nde Sarıkamış Konferansı
Batman Üniversitesi'nde Sarıkamış Konferansı
Batman Üniversitesi'nde Sarıkamış Konferansı

- Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel Batman Üniversitesi'nde Sarıkamış Konferansı - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Spor yorumcusu Turgay Demir, canlı yayında Maradona'dan bahsederken el hareketi çekti Prof. Dr. Özlü'den dün açıklanan vaka sayılarıyla ilgili soruya dikkat çeken yanıt: Bu sayıları ben de görmüyordum Kazada aracından çatıya fırlayan sürücünün arkadaşı konuştu: Şaşırdık, anlam veremedik Son Dakika: İBB'nin 6 bin yeni taksi projesi teklifi Bakanlık ve Valilik temsilcilerinin oylarıyla reddedildi Model Brittany Rhea Phillips, üzerinden geçen aracın altında can verdi! Ezen kişi çocuğunun babası çıktı İBB Başkanı İmamoğlu kendisini yuhalayan taksicilerin üzerine yürüdü Koronavirüs nedeniyle öğrencilerin gelmediği Kars'ta kiralık evler elde kaldı Danimarka'da itlaf edilen vizonlar toprağın altından yüzeye yükseldi