Baydemir: Cezaevine Girene veya Ölene Kadar Halkımız ile Birlikte Olacağız - Son Dakika

Baydemir: Cezaevine Girene veya Ölene Kadar Halkımız ile Birlikte Olacağız

19.01.2012 15:13
Baydemir: Cezaevine Girene veya Ölene Kadar Halkımız ile Birlikte Olacağız, System.String[]

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı BDP'li Osman Baydemir, terör örgütü PKK'nın şehir yapılanması KCK ile ilgili davayı değerlendirirken, "Adına 'Yargılama' deniliyor ama bir trajediye dönüşüyor."

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı BDP'li Osman Baydemir, terör örgütü PKK'nın şehir yapılanması KCK ile ilgili davayı değerlendirirken, "Adına 'Yargılama' deniliyor ama bir trajediye dönüşüyor. İnsanlar bir adla cezaevine konuluyor. Bu iş bu boyutuyla çözülmedi ve çözülmeyecek. Bu yöntem ve bu politika ile Kürt sorunu çözülmeyecek. Zulüm ve baskı ile sonuç alınmaz" dedi.

Diyarbakır'da yerel yayın yapan Gün Radyo'nun konuğu olan Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Van'a yaptığı gezi, bugün Hrant Dink için İstanbul Taksim'de yapılan yürüyüş ve KCK davası ile ilgili görüşlerini açıkladı. Van'da moral ve motivasyonda, zorluğa karşı direnç gösterme ve mücadelede büyük bir azim ve kararlılık gördüğünü söyleyen Baydemir, şöyle dedi:

"Bu beni mutlu etti. Ama şüphesiz barınma sıkıntısı devam ediyor. Soğuk çok şiddetli. 5 dakika dışarıda bekleme imkanınız yoktur. Hafta sonu Ankara'da Van belediye başkanımız ile toplantımız olacaktır. 2-3 yıl Van'da kalabilirim diyen şehir planlamacıları ve uzmanlarını Van'a getirmeyi düşünüyoruz. Salı günü Çevre ve Şehircilik Bakanı ile görüşmelerimiz olacak. Van belediyesinin dışlanmaması konusunda ortak bir çalışma yürüteceğiz."

"ADALET TECELLİ OLMADIĞI MÜDDETÇE ACI ÇEKMEYE DEVAM EDECEĞİZ"

Baydemir, bugün yüreğinin bir parçasının da İstanbul Taksim'de olduğunu belirterek, şunları söyledi:

"Aklımın bir parçası da onlarla. Açıkçası adalet tecille olmadığı müddetçe toplum olarak acı çekmeye devam edeceğiz. Dün sıra Hrant'ın, ondan sonra başkalarının oldu. Bu süreç bu coğrafya açısında 70-80 yıldır devam ediyor. Esas erdem sıra bize gelmeden sesimizi çıkarmamızdır. Adalet, özgürlük ve kardeşlik için ortak paydada çalışmamızdır."

Daha sonra PKK'nın şehir yapılanması KCK davasındaki yargılamaya sözü getiren Baydemir, şöyle konuştu:

"Son zamanlarda büyük bir haksızlık ve zulüm var. Bir zatı mesai arkadaşım 140 belediye başkanları, meclis üyeleri, belediye bürokratları olan arkadaşlarım tutuklu. Adına yargılama deniliyor ama bir trajediye dönüşüyor. İnsanlar bir adla cezaevine konuluyor. Bu iş bu boyutuyla çözülmedi ve çözülmeyecek. Bu yöntem ve bu politika ile Kürt sorunu çözülmeyecek. Bu yöntemle çözülseydi Çiller, Ağar, Menzir ve Demirel görürdü. Onlar görmedi bugünkülerde görmeyecek. Zulüm ve baskı ile sonuç alınmaz. İnsanların ancak yüreklerini fethedersiniz oda barış ve kardeşlik ile olur. Bize düşen zalime ve zulme boyun eğmemektir. Cezaevine gideceğimiz güne kadar, Allah verdiği bu canı alana ve halkımız emanet ettiği bu görevi bizden alana kadar halkımız ile birlikte olmaya devam edeceğiz. Her kışın mutlaka ve mutlaka bir baharı vardır. Asla yüreğimizi soğutmayacağız." - Diyarbakır

Baydemir: Cezaevine Girene veya Ölene Kadar Halkımız ile Birlikte Olacağız
Baydemir: Cezaevine Girene veya Ölene Kadar Halkımız ile Birlikte Olacağız

- Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Baydemir: Cezaevine Girene veya Ölene Kadar Halkımız ile Birlikte Olacağız - Son Dakika


Son Dakika

Memurun fazla mesai ücretine zam! İşte önümüzdeki yıl saat başı verilecek ücret Marcus Thuram, kendisini tanımayan güvenlik görevlisine Google'dan fotoğraflarını gösterdi Azeri spiker, Zengilan kentinin işgalden kurtarılması haberini ağlayarak sundu Son Dakika! Büyükçekmece'de eğitim uçağı düştü, ilk müdahale çevredeki vatandaşlardan geldi Hemen hemen hepimizde var! Telefon israfı milli serveti eritiyor Bakan Koca'nın ismini vererek uyardığı kentimizden yasak haberi geldi TSK, yerli ve milli silahları ilk kez kullandı! Yapılan atışlar, Azerbaycanlı kardeşlerimize ithaf edildi 7 yaşındaki kızın bileğine demir kapı parmaklıkları saplandı