Son Dakika Haberleri: Bayraktar: Türkiye Gıpta Edilen Bir Ülke

Bayraktar: Türkiye Gıpta Edilen Bir Ülke

5 yıl önce

Bayraktar: Of halkı kahramanlığıyla adını tarihe yazdırdı.

Bayraktar: Türkiye Gıpta Edilen Bir Ülke, System.String[]
Of'un düşman işgalinden kurtuluşunun 95. yıldönümü kutlamalarına katılan Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, 1. Dünya Savaşı'nda Of halkının kahramanlık ve fedakarlıklarıyla adını tarihe altın harflerle kazıdığını söyledi.

Of Hayrat Kültür ve Dayanışma Derneği tarafından Haliç Kongre Merkezi'ndeki düzenlenen 'Of Kurtuluş Günü' programına Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, milletvekilleri, bürokratlar ve Ali Ağaoğlu'nun da aralarında bulunduğu işadamları, rektörler, Of ve Hayatlılardan oluşan yaklaşık 7 bin kişi katıldı.

Protokol konuşmaları ile başlayıp, müzik ve halk oyunları ile renklenen gecede Bakan Bayraktar, Of Hayrat Kültür ve Dayanışma Derneği üyelerine ve geceye katkı sağlayan tüm sponsor firmaların yöneticilerine teşekkür belgesi taktim etti.

'Of'un Direnişi - Bir Yürek Siperi' isimli Of Belgeseli ile başlayan gecede Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar yaptığı konuşmada, I. Dünya Savaşı'nda Of halkının kahramanlık ve fedakarlıklarıyla adını tarihe altın harflerle kazıdığını söyledi. Türk milletinin tarih boyunca sayısız vatanseverlik örneği sergilediğini anımsatan Erdoğan Bayraktar, I. Dünya Savaşı sırasında, Rus işgalinde Batum, Hopa ve Rize'nin düşmesinin ardından Mart 1916'da İyidere'ye kadar gelen Rusların, Of'ta hiç beklemedikleri sert bir direnişle karşılaştığını açıkladı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar 8 Mart'ta Rize'yi işgal eden Rusların, Of'taki direnişi ancak 26 Mart'ta geçebildiklerini belirtirken, bölge komutanı Avni Paşa'nın kurduğu 6 bin kişilik savunma hattındaki askerlerin yaklaşık üç bininin Oflu gönüllü milis kuvvetlerden oluştuğunu vurguladı.

Kelali tepeleri, Pınarca, Bayırca, Baltacı deresi gibi sayısız tarihi mekanın bağrında bu destansı kahramanlıkların saklı olduğunu anlatan Erdoğan Bayraktar "Yaklaşık iki yıl süren işgal ve hicranlı günler, 1918 yılında Rus ordusunun geri çekilmesiyle sona ermiştir. Of, nihayet 28 Şubat 1918'de esaretten kurtulmuş ve kendi insanlarıyla kucaklaşmıştır" diye konuştu.

"Ecdadımıza olan borcumuzu ödemeye çalışabiliriz"

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, dünden bugüne tarih boyunca her zaman önemli bir merkez olan Of'un siyasette, ticarette, bürokraside, eğitimde hep ön saflarda yer aldığını açıkladı. Bayraktar "Of'un mazisi, ecdadımızın mirası olan kahramanlık destanları ve Of'un geleceği bize emanettir. 'Zaman bendedir ve mekân bana emanettir' şuurunu kaybetmeyerek ve daha çok çalışarak ecdadımıza olan borcumuzu ödemeye çalışabiliriz" diye konuştu.

Türkiye gıpta edilen bir ülke oldu

Bakan Bayrakta, Türkiye'nin şu an da tüm dünyada gıpta ile bakılan bir ülke olduğunu belirti. Erdoğan Bayraktar "Biz 10 yıl önce iktidara geldiğimizde, Türkiye'nin toplam GSMH (Gayri Safi Milli Hasılası) 230 milyon dolardı, bugün ise 800 milyar doları. Türkiye dünyada şu anda 17. büyük ekonomi, bu rakam 10 yıl önce 27'di. Kişi başına gelir 3 bin 400 liralardaydı, bugün 11 bin liralara ulaştı. Enflasyon ise yüzde 30-600 arasından, yüzde 6-7'lere çekildi. 36 milyon dolar ile sınırlı olan ihracatı ise 152 milyar dolara yükselttik" diyerek IMF'ye olan borcun da son 10 yıl içinde 400 milyon dolara düşürüldüğünü kaydetti.

Bakandan anlamlı bir şiir

Of'un kurtuluşunu çocuklara, gençlere anlatılması ve unutulması gerektiğinden de bahseden Bakan Bayraktar konuşmasını 'Of Kurtuluş Günü' için kaleme alınmış anlamlı bir şiir ile tamamladı.


Erdoğan'ın Afrin Resti Sonrası ABD'den Yeni Çıkış: Türkiye'nin Endişelerini Gidermeyi Hedefliyoruz ÖSO Askerleri PYD/PKK Militanlarını Böyle Esir Aldı
ÖSO'nun Kontrolü Sağladığı Burseya Dağı'nda Çatışmalar Çıktı, Kamera Anbean Kaydetti