BBC: İstanbul Depreme Hazırlanıyor! - Son Dakika

BBC: İstanbul Depreme Hazırlanıyor!

02.01.2012 15:01
BBC: İstanbul Depreme Hazırlanıyor!, System.String[]

Van'da yaşanan 7.2 şiddetindeki depremin ardından gözler İstanbul'a çevrildi.

BBC, Türkiye'de yaşanan depremlerde ölümlerin çoğunun zayıf ve çok katlı binalardan kaynaklandığını belirterek, "Felaket İstanbul'u vurursa yetkililer bununla nasıl baş edecek" diye sordu.

Van'da yaşanan 7.2 şiddetindeki depremin ardından gözler İstanbul'a çevrildi. BBC, Türkiye'de yaşanan depremlerde ölümlerin çoğunun zayıf ve çok katlı binalardan kaynaklandığını belirterek, "Felaket İstanbul'u vurursa yetkililer bununla nasıl baş edecek" diye sordu. Haberde, "Zamanla İstanbul'da standartların altında olan binaların sayısı azalacak" yorumuna yer verildi.

İngiliz yayın kuruluşu BBC, "İstanbul büyük deprem için hazırlanıyor" başlıklı geniş haberinde, 23 Ekim'de meydana gelen Van depreminde çok katlı apartmanların çökmesiyle 600'den fazla kişinin hayatını kaybettiğine dikkat çekerek, "Türkiye'nin 1999'daki güçlü depremde dersini öğrendiği sanılıyordu" yorumunu yaptı.

"1999'DA KURTARMA ÇALIŞMALARI YAVAŞ VE KAOTİKTİ"

Kocaeli'de 1999 gerçekleşen "felakette" en az 17 bin kişinin hayatını kaybettiğini ve bu ölümlerin çoğunun yine zayıf ve çok katlı binalardan kaynaklandığını belirten BBC, kurtarma çalışmalarının yavaş ve kaotik olduğunu ve halkın hükümete karşı kızgın olduğunu savundu.

Haberde, "12 yıl sonra arama ve kurtarma daha iyi ama mükemmel değil. Erciş'teki ekiplerden bazıları yeterli destek olmadan gönderildikleri konusunda şikayet etti" denildi.

Van depreminin 15 milyon nüfusluk İstanbul'da deprem sorusunu gündeme getirdiğini belirten BBC, "Felaket İstanbul'u vurursa yetkililer bununla nasıl baş edecek" diye sordu.

"BİNALARI GÜÇLENDİRMEK ÇOK BÜYÜK BİR İŞ"

Yetkililerin çökecek bina sayısından emin olmamasının bir sorun olduğu belirtilen haberde, binaları modern standartlarda güçlendirmenin çok büyük bir iş olduğu ifade edildi.

Habere göre, Kandilli Rasathanesi Müdürü Mustafa Erdik, İstanbul'da son zamanlarda yapılan binaların güçlü olduğunu belirtirken, "İnşaatla ilgili kanunlar yıllardan beri iyi. Problem müteahhitlerin bu kanunlara sadık kalıp kalmadığı" dedi.

Hükümetin daha fazlasını yapması gerektiğini savunan Erdik, profesyonel mühendislerin olması gerektiğine, müteahhitlerin lisanslarına ve doğru yapılması gereken nitelik kontrolüne dikkat çekti.

Ayrıca haberde, "Zamanla İstanbul'da standartların altında olan binaların sayısı azalacak" yorumu kaydedildi. - Ankara

BBC: İstanbul Depreme Hazırlanıyor!

Kaynak: ANKA

Son Dakika Dünya BBC: İstanbul Depreme Hazırlanıyor! - Son Dakika Dünya


YORUMLAR

Son Dakika

Kırmızı Oda'da Boncuk ve Can aşkının hayal olduğunu öğrenen izleyiciler hayal kırıklığına uğradı Son Dakika: WhatsApp'tan geri adım! Tepki çeken gizlilik sözleşmesi 3 ay ertelendi Türkiye'nin koronavirüs aşı programındaki başarısı dünya gündeminde: Bir günde yaptıkları aşıyı Fransa 3 haftada yaptı TRT spikerinden sosyal medyaya bomba gibi düşen Mesut Özil sorusu Arınç'tan saldırıya uğrayan Selçuk Özdağ'la ilgili açıklama: Bu kişileri azmettirenler asli failler gibi yargılanmalı Belçika'da bir kişi koronavirüs aşısı olduktan 5 gün sonra öldü Hesabındaki paralar buhar olunca Ebru Polat, çılgına döndü! Gerçek sonradan ortaya çıktı 8 bin korona aşısının yapıldığı hastanenin başhekimi konuştu: En fazla omuz ağrısı ve tansiyon düşüklüğü ile karşılaşıyoruz