Son Dakika Haberleri: İnternet Sansürü Yabancı Basında

İnternet Sansürü Yabancı Basında

4 yıl önce

Türkiye'de tartışma yaratan internet yasasındaki değişikliklerin TBMM'de kabul edilmesi, yurt dışında da yankılandı.

İnternet Sansürü Yabancı Basında, System.String[]

 Türkiye'de tartışma yaratan internet yasasındaki değişikliklerin TBMM'de kabul edilmesi, yurt dışında da yankılandı. BBC, kamuoyunun bir bölümünün değişiklikleri "sansüre neden olacağı" iddiasıyla eleştirdiğini belirtirken değişikliklerle mahkeme kararı olmadan site kapatılabileceğine dikkat çekiyor.

"ÖZEL HAYATIN GİZLİLİĞİ İHLALİ"

İngiliz yayın kuruluşu BBC, yeni düzenlemeyle Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ve Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'na (TİB) "özel hayatın gizliliğinin ihlali" gerekçesiyle hakim yetkisi tanındığına vurgularken "Başka deyişle bu kurumlar, doğrudan internet içeriğine erişim engellemesi yapabilecek" diyor.

"24 SAAT İÇERİSİNDE SİTE KAPATILABİLECEK"

Tasarı ile erişim engelleme kararlarının verilebileceği durumların da genişletildiğini vurgulayan BBC, internet ortamında yapılan yayın içeriğinde "özel hayatın gizliliğinin ihlali" olduğu iddiasıyla gerçek veya tüzel kişiler mahkeme yerine doğrudan TİB'e başvurabilecek ve 24 saat içinde site erişime kapattırılabileceğini vurguluyor.

"DNS DEĞİŞTİREREK SİTELERE GİRİŞ MÜMKÜN OLMAYACAK"

BBC, kararı uygulamayanlar hakkında işlem yapılabileceğini, sitelerin bir bölümü veya sayfasının engellenebileceğini anlattığı haberinde "Başka deyişle video paylaşım siteleri veya blog sitelerinin yalnızca belli bir bölümü ya da sayfası engellenebilecek, ayrıca DNS değiştirerek erişime engelli sitelere giriş mümkün olmayacak" diyor.Esad'dan Küstah Afrin Yorumu: Türkiye Terörü Destekliyor ABD'den Son Dakika Afrin Açıklaması: Operasyon Sınırlı Olmalı!
Son Dakika! PYD/PKK'lı Teröristler Reyhanlı'nın Ardından Kilis'e de Roketle Saldırdı