BDP, CHP, ÖDP ve AABF Ortak Muhalif Platform İçin Kolları Sıvadı - Son Dakika

BDP, CHP, ÖDP ve AABF Ortak Muhalif Platform İçin Kolları Sıvadı

06.03.2011 15:30
BDP, CHP, ÖDP ve AABF Ortak Muhalif Platform İçin Kolları Sıvadı, System.String[]

Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu Girişimi ve Ev Sahipliğinde, Ortak Bir Sol Muhalefet Platformu Oluşturmak İçin Kolları Sıvadı.

Türkiye'deki muhalefet partileri CHP, BDP ve ÖDP, Almanya'da faaliyet gösteren Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu (AABF) girişimi ve ev sahipliğinde, ortak bir sol muhalefet platformu oluşturmak için kolları sıvadı. Söz konusu partiler Almanya'nın Köln kentinde, "Kardeşçe bir arada yaşamak için güçlerimizi birleştirelim" adını taşıyan panelde, 12 Haziran genel seçimleri öncesi ortak bir sol muhalefet oluşturmanın yollarını aradı. Almanya'da, Aleviler'in ayrı bir inanç grubu olduğunu savunarak devlet tarafından resmen "Dini cemaat" olarak tanınan, tüzel kişiliğe sahip olarak okullarda Alevilik dersleri veren AABF'nin organize ettiği panele ilginin, panelin CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Almanya ziyaretine denk gelmesinin de etkisiyle az olduğu gözlendi.

Stadtgymnasium Köln-Porz'da düzenlenen ve moderatörlüğünü AABF Kuzey Ren Vestfalya (KRV) Bölge Başkanı Ersin Bilge'nin yaptığı panele, AABF ve Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK) Genel Başkanı olan ve genel seçimlerde İstanbul 1. bölgeden bağımsız aday olduğunu açıklayan Turgut Öker, CHP Parti Meclisi Üyesi Prof. Dr. Binnaz Toprak, BDP Eş Başkanı Gülten Kışanak, ÖDP Genel Başkanı Alper Taş ve yazar Turan Eser katıldı. Panel öncesi sanatçı Zeynel Aba'da müzisyen arkadaşlarıyla birlikte Türküler okudu, ev sahipliği yapan Porz Alevi Kültür Merkezi Başkanı Melikşah Durmaz ve AABF KRV 2. Başkanı Çağlar Kanar da birer konuşma yaparak genel seçimlerin önemine değindi.

Panelin moderatörü Ersin Bilge, Türkiye'de yayınlanmakta olan anketlerin ısmarlama olduğunu iddia ederek, "Demokratik ittifakla güçlerin birleştirilmesi bu gidişata dur denilmesi için çok önemlidir." dedi. Panelde ilk konuşmacı CHP Parti Meclisi Üyesi Binnaz Toprak, Anadolu'nun 12 ilinde yaptıkları araştırmayla endişelerinin daha da attığını belirterek, "Bugün Türkiye'nin çok ciddi demokratik sorunu olduğunu düşünüyorum. Araştırmadan beni şoke eden sonuçlar ortaya çıktı. Hakikaten Türkiye'de farklı kimlikle yaşamak oldukça zor. Türk ve Sünni olmayanın işi zor. Okulun sadece müdürü değil, hizmetlisine kadar bütün kadrolarında AKP kadrolaşmış." dedi.

Önümüzdeki genel seçimler sonrasında yeni anayasanın yapılacağını, bu nedenle bu seçimlerin büyük önem taşıdığını kaydeden CHP'li Toprak, "AK Parti kendi istediği şekilde anayasa yapar ve üstelik bu sivillerin yaptığı bir anayasa olduğu için demokratik bir anayasa olarak sunulur. AK Parti'nin yaptığı bir anayasada demokratik, liberal ağırlıklı olması zor diye düşünüyorum." dedi. Hükümetin açılımlarının sadece sözde kaldığını, Alevilik konusunda sadece din derslerine Sünni bakış açısıyla bir kaç Alevilik bilgisi eklendiğini, diğer açılmada ise TRT Şeş ve Kürt sorunun telaffuzundan başka bir şey yapılmadığını savunan Toprak, "Bugünlerde bu açılımdan da vazgeçtiler çünkü MHP'nin oylarına göz dikti" dedi.

BDP Eşbaşkanı Gülten Kışanak ise, "Ortak mücadele zemini var mı? Nerelerde handikabımız var, niye buluşamıyoruz? Bunları biz parti içinde çok sız tartışıyoruz. Alevilikte 'Özünü dara çekmek' yani iç muhasebesi yapma vardır. Türkiye solunun özünü dara çekmeye ihtiyacı var ki, demokratik bir birlik çıkaralım" dedi. Moderatörün "Yine tek başınıza mı hareket edeceksiniz?" sorusuna karşı, referandumda farklı davranarak boykot yapmalarının doğru olduğunu savunan Kışanak, diğer yandan Türkiye'de değişimin partileri olarak DP, ANAP ve AKP'nin bilinmesinin garip olduğunu belirterek, "Türkiye solu değişimin öncüsü olmak için statüko bağlarını koparması lazım. Statüko bağlarını koparmadan başarılı olamayız. AKP'nin bir şeyler koyduğu terazinin karşısındaki teraziye hep birlikte bir şeyler koymalıyız, CHP'nin yaptığı gibi AKP'nin terazisi tartmasın diye altına engel koymaya çalışmakla olmaz. Demokratik sol bir seçenek ortaya koymadığımız müddetçe AKP karşıtlığı boştur. AKP'ye karşılık bir şeyler koyamazsanız AKP sizi statükoculukla suçlar. Cumhuriyet ya demokratik niteliklere kavuşacak, ya da ılımlı İslam'a teslim olacak. Ortak bir gelecek isteyen herkes, önümüzdeki seçimler için yan yana gelmeli. Demokratik sol yapılar bir araya gelerek seçenek olarak halka sunulmalı. Ortak bir mücadele hattı yakalayamazsak, klasik seçim ittifakı bizi bir yere götürmeyecektir. Bunun için felsefesi en uygun olan Alevilik felsefesi buna öncülük etmeli. Bütün sol akımların içinde Alevilik önemli yer tutar. Buradan ortak bir çağrı, bir demokrasi deklarasyonu yapmalıyız. Böyle bir çağrı demokratik birlik için önemli rol oynar, bizim de elimizi güçlendirir" dedi.

AABF ve AABK Genel Başkanı, bağımsız milletvekili adayı Turgut Öker ise, güçleri birleştirmek için yoğun çalışmalar ve toplantılar yürüttüklerini, ertesi günde Münster'de böyle bir buluşma gerçekleştireceklerini aktardı. Öker, "Türkiye sıradan bir seçimle karşı karşıya değil. Bu, rejimi doğrudan etkileyecek bir seçim. Türkiye'de artık AKP faşizminden bahsetmeliyiz. Siyasal İslam Türkiye'yi ele geçirdi. Biz başarısız olduk. Ama geleceği kazanmak için güçlerimizi birleştirmeliyiz. Siyasal İslam en çok biz Alevileri vurur. Türkiye'de sol ve demokratik güçler Muaviye, Yezid iktidarına karşı bir araya gelmedikçe bu gericiliği püskürtemeyeceğiz" dedi. Kürtler gibi olmasa da kendilerinin de inanç olarak yok edildiklerini, Alevi nüfusunun 20 milyondan 5-10 milyona düştüğünü savunan Öker, milletvekili seçilirse tek başına Alevilerin sorunlarını çözemeyeceğinin farkında olduğunu, ancak Alevilerin nasıl bir Türkiye istediğini anlatacağını kaydetti.

ÖDP Genel Başkanı Alper Taş ise, "Türkiye ılımlı İslam Cumhuriyeti zaten oldu. Daha fazlasına emperyalizm izin vermez. Türkiye İran olmaz, Endonezya olur. Artık Atatürk'ün kurduğu Cumhuriyet yenilmiştir, yeni Osmanlıcılık Cumhuriyeti oluşturulmuştur, bu da emperyalisttir. AKP iktidarına karşı ortak mücadele yürütmek gerekiyor" diye konuştu. Turan Eser ise, AKP'nin devlet yapılandırmasından yakınarak, "Buna karşı geniş tabanlı bir sol muhalefete ihtiyaç var. Bu fırsat kaçarsa, bunun sorumlusu herkes olur." ifadelerini kullandı. - KÖLN

- Kaynak: CHA

Son Dakika Dünya BDP, CHP, ÖDP ve AABF Ortak Muhalif Platform İçin Kolları Sıvadı - Son Dakika Dünya


YORUMLAR

Son Dakika

Şarkıcı Merve Özbey'in babası hayatını kaybetti ABD Adalet Bakanı William Barr: Seçimlerde hile yok Yeni yöntemle ilk kez görüntülendi! Korona, akciğerlerde 3 aydan daha uzun sürebilen hasara neden oluyor Bakan Soylu'dan İmamoğlu'na suikast girişimi iddiasıyla ilgili açıklama: Tehlike bertaraf edilir ama açıklanmaz Emniyet Genel Müdürlüğü, Ekrem İmamoğlu'na yönelik suikast girişimi iddiasını yalanladı Şov yapayım derken hayatının hatasını yaptı! Köprüden nehre atlayan YouTuber kafatasını kırdı Maradona'nın ölümüyle ilgili kan donduran itiraf! Acı gerçek ortaya çıktı Görüntüler büyük tartışma yaratacak! Bir markaya ait şekerleme ürünlerini evde çıplak elle doldurdu