Son Dakika Haberleri: Bdp Eş Başkanı Kışanak: Bu Saçmalığı Sonlandırın PKK Üzerindeki Yasağı Kaldırın

Bdp Eş Başkanı Kışanak: Bu Saçmalığı Sonlandırın PKK Üzerindeki Yasağı Kaldırın

6 yıl önce

Almanya'nın başkenti Berlin'de düzenlenen bir panelde konuşan BDP Eş Genel Başkanı Gültan Kışanak, Kürtlerin artık Ortadoğu'da önemli bir güç olduğunu ifade ederek Almanya'daki PKK yasağının kaldırılması gerektiğini ifade etti.

Bdp Eş Başkanı Kışanak: Bu Saçmalığı Sonlandırın PKK Üzerindeki Yasağı Kaldırın, System.String[]
Almanya'nın başkenti Berlin'de düzenlenen bir panelde konuşan BDP Eş Genel Başkanı Gültan Kışanak, Kürtlerin artık Ortadoğu'da önemli bir güç olduğunu ifade ederek Almanya'daki PKK yasağının kaldırılması gerektiğini ifade etti. Kışanak Alman hükümetine "Artık bu saçmalığa bir son verin" diye seslendi.

ANF'ye göre, Almanya'da temaslarda bulunan Kışanak, Rosa Luxemburg Vakfı'nda düzenlenen "PKK yasağı kalksın" panelinde konuştu. Öcalan'ın başlattığı çözüm sürecine değinerek konuşmasına başlayan Kışanak, hükümetin Öcalan ile görüşmesine önem verdiklerini belirterek, "Bir yıl öncesi başlayan görüşmeler, hala devam ediyor. Ancak başlangıçta anlaşılan üç aşamalı projede Kürt tarafı üzerine düşen görevi yerine getirdi. AKP hükümeti kendi payına düşen görevleri yapmadı. Birçok söz verdi ve bunlar yerine getirilmedi. Bazı şeyler yapıldı ama esas olan şeyler yapılmadı. Bu da süreci bu noktaya getirdi. Süreç bitmiş değil. Ama şu anda bir tıkanıklığı yaşıyor. Şu anda bunu nasıl aşabiliriz onun tartışması yapılıyor. Devlet de sürecin bitmesini istemiyor. Onun için biz üçüncü bir tarafın görüşmelere dahil olmasını istiyoruz" ifadelerini kullandı.

-"BU SAÇMALIĞA SON VERİN"-

Kışanak, konuşmasında Almanya'nın "PKK yasağına" değinirken Kürtlerin vicdanında bu yasağın hiç bir önemi olmadığını savunarak şunları kaydetti:

"Yarın on binlerce Kürt Berlin'de toplanacak. Bunların hepsi terörist mi? O zaman herkesi gözaltına alın. Çünkü bu insanlar, attıkları imzalarla Abdullah Öcalan'ı kendi önderi olarak, kabul etmiş ve bunu ilan etmiştir. PKK'da bu halkın bir partisidir. Bir halk hareketidir. Arkasında milyonlarca Kürt var. Böylesi politik ve siyasi bir karardan dönülmenin zamanı gelmiştir. Almanya, Kürtler için değil, kendi ülkesinin çıkarı için de olsa bu yasağı kaldırmalı. Çünkü Kürtler artık Ortadoğu'da ciddi bir güç. Eğer Almanya, orada kendi ülkesinin çıkarlarını düşünüyorsa Kürtler ile anlaşmak zorunda. Bu da PKK'nın üzerindeki yasağının kaldırmaktan geçer. Biz Almanya hükümetine sesleniyoruz; bu saçmalığa son verin artık."Son Dakika! Şile'de Kıyıya Oturan Gemide Mahsur Kalan Mürettebat Kurtarılırken Adeta Can Pazarı Yaşandı Patronlardan Asgari Ücret Açıklaması: 2 Bin TL'nin Üzerinde Olmaması Gerekir

Savcılık, Sıla'ya Şiddet Uyguladığı İddia Edilen Ahmet Kural'ın 5 Yıl Hapsini Talep Etti