BDP Genel Başkan Yardımcısı Kışanak." Çok Tehlikeli Bir Politikadır." - Son Dakika

BDP Genel Başkan Yardımcısı Kışanak." Çok Tehlikeli Bir Politikadır."

26.11.2012 18:25
BDP Genel Başkan Yardımcısı Kışanak.

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Genel Başkan Yardımcısı Gülten Kışanak, Türkiye'nin Suriye politikasının yanlış olduğunu savunarak, "Çok tehlikeli bir politikadır."

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Genel Başkan Yardımcısı Gülten Kışanak, Türkiye'nin Suriye politikasının yanlış olduğunu savunarak, "Çok tehlikeli bir politikadır. Uyarıyoruz kendilerini, bu politikadan derhal vazgeçmeleri lazım" dedi.

Kızıltepe Belediyesi'ni ziyaret ettikten sonra basın toplantısı düzenleyen Kışanak, Suriye'deki gelişmelerin Türkiye'yi çok yakından ilgilendiren bir konu haline geldiğini, Türkiye'nin sadece moral, politik ve diplomatik destekle sınırlı kalmayan bir tutum içerisine girdiğini öne sürdü.

Suriye'de Esed güçlerine karşı mücadele eden çok çeşitli silahlı gruplarla doğrudan temas kuran bir politika izlendiğini dile getiren Kışanak, şöyle konuştu:

"Hatay ilimizde çok ciddi derecede sıkıntı yaşadık. Suriye tarafından savaşan güçlerin Hatay'a geldiği, oralarda lojistik destek ve eğitim aldığı ve gece Suriye'ye döndüğü bir süreç yaşandı. Bunun ciddi sıkıntıları oldu. Arkasından bu adım adım doğuya ilerlemeye başladı. Ceylanpınar-Kızıltepe'de ve beldelerinde böyle bir politika izliyor Türkiye. Son 15 gündür Ceylanpınar'dan çok açık bir şekilde Türkiye'nin bilgisi dahilinde, gözetiminde ve hatta korumasında silahlı militanlar Ceylanpınar'dan karşıya geçiyor. Orada birtakım çatışmalar yaşanıyor. Bu, ciddi bir sorundur, çok ciddi bir problemdir."

Kışanak, bölgenin çok kimlikli, çok kültürlü, çok inançlı bir coğrafya olduğunu, herkesin hakkını gözeten, kendi özgürlüğünü yaşamasına imkan tanıyan bir politika izlenmesi gerektiğini söyledi.

-"Bir tek ailenin bile göç etmesine gönlümüz razı olmaz"-

Kızıltepe'nin Şenyurt beldesinin boşaltılması hakkındaki görüşleri sorulan Kışanak, çok ciddi olan bu duruma karşı bir kamuoyu oluşturulmasının gerekliliğini vurguladı.

Suriye'de demokratik bir rejimin inşa edilmesi, bu rejim içerisinde herkesin hak ve özgürlüklerini kullanabilmesi gerektiğini dile getiren Kışanak, şunları kaydetti:

"Suriye çok kimlikli, kültürlü, inançlı bir ülkedir. Bunu koruyan, bu özgürlükleri teminat altına alan bir siyasi geleceği inşa etmek için herkes çalışmalı. Suriye sınırına yakın olan beldelerimizde, köylerimizde hiçbirinde yaşam riski yoktur. 8 Kasım'a kadar bile Ceylanpınar'da hiçbir sorun yaşanmadı. Ta ki 8 Kasım gecesi çeteler Ceylanpınar'dan karşı tarafa Serekani'ye geçirildi, orada bir çatışma yaratıldı ve o gün bugündür orada bir çatışma var. Demek ki güvenlik sorunu Türkiye'nin politikasından kaynaklanıyor. Türkiye bu politikasından vazgeçecek. Halkların kardeşçe, yan yana, özgür hukuk içerisinde yaşamasına teşvik eden bir siyaset izleyecek."

Muhabir: Serkan Yücel Aydın/ Şengül Oymak

Yayıncı: Murat Taydaş - MARDİN

BDP Genel Başkan Yardımcısı Kışanak. Çok Tehlikeli Bir Politikadır.

- Kaynak: AA

Son Dakika Yerel BDP Genel Başkan Yardımcısı Kışanak.' Çok Tehlikeli Bir Politikadır.' - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

İsmi açıklanmayan yetkiliden bomba iddia: Artan korona vakaları sonrasında sokağa çıkma kısıtlamaları geri geliyor Fenerbahçe Garry Rodrigues'in ardından Nabil Dirar'la da yollarını ayıracak Rus medyası Türk SİHA'larını konuşuyor: Rusya SİHA savaşına hazır değil Grip aşısı olacaklar dikkat! Aşı olmadan önce yeterince uyumamak, aşının etkisini azaltabilir Eski HDP'li milletvekili Demir Çelik'in gri kategoride aranan terörist oğlu yakalandı Akılalmaz plan! İlişkilerini başkalarına anlatan eski sevgilisini günlük kiralık eve çağırıp öldürmüş Depreme canlı yayında yakalanan İzlanda Başbakanı büyük korku yaşadı Çoklu organ yetmezliğiyle savaşan Hakan Taşıyan'dan müjdeli haber geldi