BDP'li Demirtaş: Sen Bu Halk İçin İsrail'sin - Son Dakika

BDP'li Demirtaş: Sen Bu Halk İçin İsrail'sin

03.01.2012 16:46
BDP'li Demirtaş: Sen Bu Halk İçin İsrail'sin

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Şırnak Uludere'de 35 kişinin hayatını kaybettiği olayla ilgili Başbakan Tayyip Erdoğan'a yüklendi.

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Şırnak Uludere'de 35 kişinin hayatını kaybettiği olayla ilgili Başbakan Tayyip Erdoğan'a yüklendi. Filistin halkı gibi direndiklerini belirten Demirtaş, "Sen bu halk için İsrail'sin" derken ailelere tazminatların ödeneceği açıklamalarını da "Onlara vereceğiniz tazminat değil, onurlu bir barış olmalı" sözleriyle eleştirdi.

BDP lideri Demirtaş partisinin grup toplantısında konuştu. "Barış anneleri"nin zılgıtlarla karşıladığı Demirtaş'ın gündeminde Şırnak Uludere'de yaşanan olay vardı. Toplantıyı izleyen partilileri Kürtçe sözlerle selamlayan Demirtaş, zor bir yılı geride bıraktıklarını yeni yıla da Uludere'de yaşanan olayla bir kez daha acılara ölümlere boğularak girdiklerini söyledi.

"UTANÇ VERİCİ BİR KONUŞMAYDI"

Başbakan Erdoğan'ın Uludere olayıyla ilgili partisine yönelik eleştirilerini yanıtlayan Demirtaş şunları söyledi:

"Başbakan'ı dinledik, bütün samimiyetimle söylüyorum, bırakın siyasetçi olmaktan, insan olmaktan utandım, böyle bir başbakanın olduğu ülkede insan olmaktan utandım. Utanç verici bir konuşmaydı, tam anlamıyla insan duygusundan yoksun kurgulanmış, danışmanlarının önüne koyduğu camdan sadece "sorumluluğu nasıl başkasına atarım' duygusuyla hazırlanmış. 50 bin defa lanet olsun. Çıkarlarınıza da oyunuza da, 50 bin defa lanet olsun."

"VERGİ VERİYORLAR AMA KARAKOLA"

Uludere ilçesindeki köylerde yapılan kaçakçılığın bir yoksulluk sorunu olduğunu, insanların akrabalarıyla "sınır ticareti" yaptıklarını belirten Demirtaş, "Kaçakçılık deniyor ama bunun vergisi ödeniyor. Tek farkı var, vergi dairesine değil, karakola ödeniyor. Ortada kaçakçılık yok, resmen sınır ticareti" dedi. AKP döneminde 50 sınır ticareti yapan köylünün katledildiğini savunan Demirtaş, köylülerin yaptığı kaçakçılığın Mersin limanına, İstanbul limanına yanaşan kaçak mazot tankerleriyle kıyaslandığında Türkiye'deki kaçakçılığın yüz binde biri olduğunu söyledi.

"DEVLETİN BİLGİSİ OLMASA O AMBULANS GİDER Mİ?"

Demirtaş, konuşmasında tanıkların ifadelerine dayanarak olayla ilgili de bilgi verdi. Köyden öğle saatlerinde karakolun gözü önünde katırlarla karşı köye geçildiğini, ancak akşam dönüşünde yolun askeri araçlar ve birkaç askerle kapatıldığı için köylülerin mallara el konulmaması için beklemeye başladığını anlatan Demirtaş, heron görüntülerinin de bu bekleme sırasında elde edildiğini, asker yoldan çekildikten sonra da bombalamanın yapıldığını söyledi. Köylülerin koşarak yarım saat içinde olay yerine ulaştığını 45 dakika sonra da başhekim ve doktorlarla ambulansların geldiği bilgisini aktaran Demirtaş, "Devletin bilgisi olmasa oraya o hekimler gider mi? Saat 22.00 sularında yaralılara ve cenazelere ulaşıldığında devlet, oradaki yetkililer onların kim olduğunu biliyorlar. Aksi takdirde kimse yanına hiçbir güvenlik vermeden birçok ambulansı ve doktorları göndermez" iddiasında bulundu.

"BAŞBAKAN'IN AÇIKLAMALARI KATLİAM KADAR ACI OLMUŞTUR"

Olayın üstünün örtülmeye çalışıldığını savunan Demirtaş, medya merkezlerinin de Başbakanlıkça haberin verilmemesi için uyarıldığını ileri sürdü. Başbakan Erdoğan'ın Suriye lideri Esad için söylediği, "Kendi halkını katleden liderler meşruiyetini kaybetmiştir" sözlerini hatırlatan Demirtaş şunları söyledi:

"Biz senin meşruiyetini tanımıyoruz. Kendi halkını katledeceksin, kanlı ellerinle kürsüde konuşacaksın. Senin haddine değil BDP'den hesap sormak. Sen hesap vereceksin, bu çocukları katlettiğin için özür dileyeceksin, sana düşen budur. Sen bize hakaret edemezsin, sen bu katliamın baş sorumlususun, bunun hesabını vereceksin. Siyasi sorumlusu sensin, bunu örtbas edemezsin. Öyle BDP'ye bağırarak, çağırarak bu sayfayı kapatamazsın. Bu defter, bu sayfa burada kapanmaz. Oy, siyasi rant, 50 bin defa bu anaların ayaklarının altına kurban olur ama sizin tehditlerinize boyun eğmeyiz."

"SANKİ SAVAŞ UÇAKLARINI KALDIRAN BDP"

Başbakan Erdoğan'a "Yalan konuşmayı, çarpıtmayı, öldürmeyi iyi biliyorsun" diye seslenen Demirtaş, BDP'nin olayı istismar ettiği iddialarını reddetti. "Sanki savaş uçaklarını kaldıran, tezkereye evet diyen BDP" diye seslenen Demirtaş, ordunun, polisin, yargının hükümetin elinde olduğunu ileri sürerek, "Bu faşizan, ırkçı anlayışın haddi değildir bizden hesap sormak. Sen bu halka sadece hesap verirsin, hesap" dedi.

"Ülke bölünmüştür" açıklamasının yanlış anlaşıldığını savunan Demirtaş, bir tarafta acı varken diğer tarafta eğlencelerin devam etmesini eleştirdiğini belirterek, "Laf anlayana söylenir ama bunu Başbakan yapmışlar, anlatacağız. Siz bu acıyı örtmeye çalışarak bu ülkeyi böldünüz, çıkıp kürsüden hakaretler yağdırarak ülkeyi böldünüz" dedi.

"MARMARİS'TE KÖYLÜLER BOMBALANSA TEPKİNİZ BU MU OLURDU?"

Duygu düzeyinde bakılınca iki ülke olduğunu ileri süren Demirtaş, " Marmaris'in bir köyünde köylüler bombalansaydı tepkiniz bu mu olurdu, ey kardeş Türk halkı" diye sordu. Devlet yetkililerinin sessiz kalmasını eleştiren Demirtaş, "Alay etmeyin bizimle. Duyguda böldünüz ülkeyi. Elinizdeki medya, yargı gücüyle siz yaptınız. İlk saatlerde bu katliama en büyük tepkiyi koysaydınız biz peşinizden gelirdik" dedi.

"TAZMİNAT DEĞİL ONURLU BİR BARIŞ"

Uludere'de yaşamını yitirenlere tazminat verileceği açıklamalarını, "Vereceğimiz şey tazminat değil onurlu bir barış olmalı" sözleriyle eleştiren Demirtaş, operasyonların devam edeceği açıklamalarına da "İkiyüzlüsünüz, riyakarsınız. Bu tarafta öldürüp zulüm yaparken öbür tarafta insanmışsınız gibi gösterebiliyorsunuz. Ama öbür tarafta kirli yüzünüz teşhir olmuş durumda. Yavuz hırsız misali ev sahibini bastırmaya çalışıyor" sözleriyle tepki gösterdi.

"CEMAATİN KÖLELERİ"

Demirtaş, Başbakan Erdoğan'ın "İpiniz gevşetilmedikçe tuvalete bile gidemezsiniz" sözlerine de tepki gösterdi. Kürt halkının bir halk olarak iradesini AKP'ye teslim etmediği için Başbakan'ın çıldırdığını savunan Demirtaş, "Bu irade sana boyun eğmeyecek. Cemaatin izni olmadan nefes alamayanlar, Pensilvanya'dan talimat gelmeden ağzını açamayanlar bize hakaret ediyorlar. Pensilvanya, İsrail, Amerika ile konuşmadınız mı? Başbakanlıktan bütün medya merkezlerini aratıp "bu haberi girmeyin' demediniz mi? Şimdi cemaatin köleleri çıkmış bu özgür insanlara hakaret ediyor" dedi.

"SEN BU HALK İÇİN İSRAİL'SİN"

Hiçbir halk hareketinin zalimler karşısında boyun eğmeyeceğini söyleyen Demirtaş, "Bugün kürsüye çağırdığın Hamas Başbakanı Haniye gibi, bütün Filistin halkı gibi biz de direniyoruz. Sen bu halk için İsrail'sin. Filistin halkı nasıl direniyorsa katliamlara biz de öyle direniyoruz" dedi. Demirtaş şöyle devam etti:

"Sorumlu kimse yok, kasıt yok, tazminatlarını ödeyeceğiz. "Veririm paramı katlederim' deniliyor. Yargılanan, bu işten sorumlu kimse olmayacak mı? 35 kişi ölmüş; tek bir kişiyi açığa almadınız. Sorumluları açığa alın, elinizdeki belgeleri yargıya teslim edin, uluslararası bağımsız bir heyetin olayı incelemesine izin verin."

Olayın "33 kurşun'a benzetilmesine gösterilen tepkiyi eleştiren Demirtaş, "Doğru, benzemiyor, orada göstermelik de olsa generali yargılayıp cezalandırdılar. Sizin kadar yüzsüz değildiler. Ama geri kalan bütün yönleriyle devletin katliamcı politikasının devam ettiğinin göstergesidir" dedi.

Ölenler için "Kürt" demelerine yönelik eleştiriyi de yanıtlayan Demirtaş, "Ölenler Kürttü ki Kürt diyoruz. "Arap olsaydı Arap' derdik" dedi. Siyasi sorumluluğun hükümette olduğunu belirten Demirtaş, "Bunun gereğini yapmadıkça o katliamın lekesi alnında duracak" dedi.

"ULUSLARARASI MEKANİZMALARA BAŞVURACAĞIZ"

Türkiye'de olay kapatılmaya çalışılırsa uluslararası mekanizmalara, BM'ye, Uluslararası Ceza Mahkemesine gideceklerini söyleyen Demirtaş, "Bu savaşın faturası Türk'üyle Kürt'üyle herkese çıkıyor. Üstünü örtmeye çalışırsanız orada bölünme olur" dedi.

Başbakan komutanlara teşekkür ederken AKP grubunun ayakta alkışlamasını "Kan dorduran görüntü" olarak yorumlayan Demirtaş, "Bırakın siyasetçi olmayı insan olmaktan utandım. Bir insan bu kadar çılgınlaşamaz. Sonumuz iyi değil. Çılgın bir başbakan tarafından yönetilen bir ülke iyi durumda olamaz. Tez elden vicdanı, haysiyeti, onuru önde tutan herkes tez elden harekete geçmelidir. Durum çok kötüye gidiyor. Mutlaka AKP içinde de vicdanı haysiyeti olan barıştan yana olan siyasetçiler vardır. Tez elden harekete geçin. Siyasi dengesini yitirmiş bir başbakan tarafından yönetiliyoruz. El ele verelim, onurlu barışı savunalım" çağrısı yaptı.

Demirtaş konuşmasında grup toplantısına katılan "barış annelerini" işaret ederek Sayın Öcalan'a yönelik tecrit için buradalar. Tecride, siyasi soykırıma, askeri operasyonlara sonuna kadar karşı çıkacağız" dedi.

- Ankara

Kaynak: ANKA
Mehmet Şimşek ile ilgili bomba iddia: 6-7 ay önce de AK Parti ile görüştü ancak sunduğu şartlar nedeniyle ipler koptu Mehmet Şimşek ile ilgili bomba iddia: 6-7 ay önce de AK Parti ile görüştü ancak sunduğu şartlar nedeniyle ipler koptu

Son Dakika Güncel BDP'li Demirtaş: Sen Bu Halk İçin İsrail'sin - Son Dakika


Advertisement