BDP'li Kaplan'dan Uludere Olayının 'Planlı ve Taammüden' Yapıldığı İddiası - Son Dakika

BDP'li Kaplan'dan Uludere Olayının 'Planlı ve Taammüden' Yapıldığı İddiası

05.01.2012 16:29
BDP'li Kaplan'dan Uludere Olayının 'Planlı ve Taammüden' Yapıldığı İddiası, System.String[]

BDP Grup Başkanvekili Hasip Kaplan, Uludere'de 35 vatandaşın hayatını kaybettiği olayın oluş biçimi, görgü tanıklarının anlattıkları ile yaşananların önceden planlanmış ve taammüden yapıldığını gösterdiğini iddia etti.

BDP Grup Başkanvekili Hasip Kaplan, Uludere'de 35 vatandaşın hayatını kaybettiği olayın oluş biçimi, görgü tanıklarının anlattıkları ile yaşananların önceden planlanmış ve taammüden yapıldığını gösterdiğini iddia ederek, konuyla ilgili TBMM Başkanlığı'na bugün bir araştırma önergesi sunduklarını bildirdi.

Uludere'de 35 vatandaşın hayatını kaybettiği olaya ilişkin TBMM'de basın toplantısı düzenleyen Kaplan, hükümetin, MİT'in ve Genelkurmay Başkanlığı'nın sorumluluktan kaçan, kamuoyunu bilgilendirmemek yönünde bir yaklaşım içinde olduğunu savundu. Olay yerine çok sayıda sivil toplum kuruluşunun giderek incelemelerde bulunduğunu anlatan Kaplan, "Olayın oluş biçimi, görgü tanıklarının anlattıkları, orada yaşananların önceden planlandığını ve taammüden yapıldığını gösteriyor. Bombalar, tanık bırakmamak üzere

kesin imha planlandığını ortaya koyuyor" iddiasında bulundu.

Sivil toplum kuruluşlarının raporlarında 13 kişi yaralıyken ambulans gelmediği için hayatlarını kaybettiğinin anlaşıldığını söyleyen Kaplan, olayın üzerinden 12 saat geçtikten sonra medyayı susturma çabalarının da olaydan kimin sorumlu olduğunu gösterdiğini savundu. Hükümetlerin kalıcı olmadığını belirten Kaplan, "Milletin iradesiyle gittiklerinde er yada geç hesap vereceklerdir" dedi.

Kaplan, konuyu uluslararası hukuk alanına taşıyacaklarını da belirterek, TBMM Başkanlığı'na da bugün konuya ilişkin bir araştırma önergesi sunduklarını bildirdi. Kaplan ayrıca, asgari ücret düzeyinin toplum üzerindeki yoksullaştırıcı etkisinin saptanması ve ortaya çıkan emek gaspının önlenmesi ile ilgili de bir araştırma önergesini bugün TBMM Başkanlığı'na sunduklarını söyledi.

Basın mensuplarının sorularını cevaplandıran Kaplan, MİT'in Uludere'deki olayla ilgili 'istihbarat bilgisi vermediği' yönündeki açıklamasının sorulması üzerine, "MİT Başbakana bağlı. Başbakanın olayı gizleyen açıklamalarının ardından MİT'ten farklı bir açıklama beklenemezdi. MİT'in 'bilgimiz yok' demesi istifa etmesini gerektirecek kadar vahim bir görev zaafıdır" diye konuştu.

Kaplan, olayla ilgili soruşturmada gizlilik kararı verilmesi ile ilgili olarak da, "Gizlilik kararı aslında suçluyu, sorumluları örtbas etme çabasıdır. Gerçekleri kimse kapatamayacaktır" dedi.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel'in 'Artık PKK'ya terör örgütü ve terörist demek istemiyoruz' yönündeki açıklamasının hatırlatılması üzerine ise, 30 yıldan bu yana Genelkurmay Başkanlarının benzer açıklamalar yaptığını belirterek, "Jandarma Genel Komutanlığı döneminde en ağır ifadeleri kendisi kullanmıştır. Bugün hükümet de kullanıyor. Başbakanın ağza alınmayacak lafları BDP'ye karşı kullanmasını dikkate alırsak, bunların hiçbir samimiyeti yoktur. Onları gafletten uyanmaya davet ediyoruz" dedi.

- ANKARA

BDP'li Kaplan'dan Uludere Olayının 'Planlı ve Taammüden' Yapıldığı İddiası

- Kaynak: İHA

Son Dakika Politika BDP'li Kaplan'dan Uludere Olayının 'Planlı ve Taammüden' Yapıldığı İddiası - Son Dakika


Son Dakika

Milyonlarca vatandaşa dev destek geliyor! İşte 2021 bütçesinin detayları 64 yaşındaki Ayşenil Şamlıoğlu, bacak dekolteli pozuyla genç kızlara taş çıkarttı Ünlü otobüs firmasında rezalet! Muavin, yan koltuğundaki genç kıza bakarak mastürbasyon yaptı Kontrolden çıkan otomobilin altında kalmaktan kıl payı kurtulan adam: Azrail ile karşı karşıya geldim ABD eski Başkanı Obama, megafonla oy isteyerek Biden'a destek oldu Sağlık Bakanı Koca'dan 7 kritik il için gece yarısı paylaşımı: Vakalarda artış var, kurallara uyalım Vakalardaki vahim artış sonrası Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, herkesin merak ettiği soruyu yanıtladı: İlave tedbirler gündemde değil Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay: Azerbaycan'dan asker talebi gelirse Türkiye tereddüt etmez