BDP'lilerden ABD Başkonsolosluğu Önünde Uludere Protestosu - Son Dakika

BDP'lilerden ABD Başkonsolosluğu Önünde Uludere Protestosu

12.01.2012 15:42
BDP'lilerden ABD Başkonsolosluğu Önünde Uludere Protestosu, System.String[]

Bağımsız Demokrasi Partisi İstanbul İl örgütü üyesi bir grup, Uludere'de yaşanan ölümlerden sorumlu tuttukları ABD'yi İstinye'de bulunan Başkonsolosluk binası önünde protesto etti.

Bağımsız Demokrasi Partisi İstanbul İl örgütü üyesi bir grup, Uludere'de yaşanan ölümlerden sorumlu tuttukları ABD'yi İstinye'de bulunan Başkonsolosluk binası önünde protesto etti. Polisin geniş güvenlik önlemi aldığı konsolosluk önündeki eylemde basın açıklaması yapan BDP'liler, konsolosluğa siyah çelenk bıraktı. ABD güvenlik görevlileri konsolosluk duvarları arkasından eylemi başından sonuna kadar takip etti.

BDP üyesi yaklaşık yüz kişilik grup, Uludere'de yaşanan ölümlerden sorumlu tuttukları ABD'yi protesto etmek için İstinye'de bulunan Başkonsolosluk binasının bulunduğu sokak girişinde toplandı. Polis, eylem öncesinde konsolosluk önünde ve çevresinde geniş güvenlik önlemi aldı. 'Bu katliam sizi de yakar', 'Uludere katliamının suç ortağı ABD'dir', 'Katil ABD işbirlikçi AKP' yazılı dövizler taşıyan grup, konsolosluğa doğru yürüyüşe geçti. Grubun önü konsolosluğa 50 metre kala çevik kuvvet ekiplerince kesildi. Polis müdürleri ile yapılan görüşme sonunda çevik kuvvet bariyerleri önünde basın açıklamasını BDP İstanbul İl Eş Başkanı Asiye Kolçak yaptı.

Barış ve Demokrasi Partisi olarak iki hafta önce Şırnak Uludere 35 kişinin ölümünü protesto etmek için toplandıklarını belirten Kolçak, "İki haftadır hemen hemen her platformda bu katliama tepkimizi dile getirdik. Bu katliamın sorumlularının yargı önüne çıkarılması için tepkilerimizi dile getirdik. Ama bugüne kadar ne devlet açısından ne AKP açısından ne de basın açısından bu olayın ne insani ne vicdani hesabı sorulmadığı gibi katliam örtbas edilmektedir. Basit bir operasyon kazası gibi gösterilmek istenmektedir." dedi.

Kolçak sözlerini şöyle sürdürdü: "Kürtler olarak her soykırımda, her katliamda her çözümsüz politikanın arkasında yerli işbirlikçilerin yanında ABD ve emperyalistlerin olduğunu biliyoruz. Biz de budan sonra her platformda bu işbirlikçilerin kesimlerin deşifre olması ve insanlığın önünde hesap vermesi ve bu kanlı politikalarından vazgeçmesi için parti olarak elimizden geleni yapacağız, teşhir edeceğiz."

Açıklama sırasında grup 'Katil ABD işbirlikçi AKP', 'Kürt halkına imha dayatılamaz', 'Baskılar bizi yıldıramaz', 'Yaşasın halkların kardeşliği', 'Operasyon değil demokratik çözüm' şeklinde sloganlar attı. ABD'li güvenlik görevlilerinin eylem boyunca yüksek duvarlar arkasından grubu dikkatle takip ettiği gözlendi. Basın açıklamasının ardından partilileri temsilen bir grup üzerinde 'Roboski katliamının sorumlularını lanetliyoruz' yazılı siyah çelenkle bariyerleri aşarak konsolosluk önüne bıraktı. Grup daha sonra olaysız dağıldı.

BDP'lilerden ABD Başkonsolosluğu Önünde Uludere Protestosu
BDP'lilerden ABD Başkonsolosluğu Önünde Uludere Protestosu
BDP'lilerden ABD Başkonsolosluğu Önünde Uludere Protestosu
BDP'lilerden ABD Başkonsolosluğu Önünde Uludere Protestosu

- Kaynak: CHA

Son Dakika Güncel BDP'lilerden ABD Başkonsolosluğu Önünde Uludere Protestosu - Son Dakika


Son Dakika

Koronavirüsü hafif geçirenler dikkat! Hastalığın bıraktığı hasar sanılandan daha büyük Korona tedavisinde çığır açacak araştırma! Herkesin evinde olan Aspirin virüsün düşmanıymış Hagi mi, Alex mi? Fenerbahçe efsanesi Emre Belözoğlu, klişe soruda herkesi ters köşeye yatırdı Polis memuru, komşusunu 5 kurşunla öldürdü Akılalmaz olay! Horoz dövüşü baskınına giden polis, horoz tarafından öldürüldü Kaza yapan sürücüden hız sorusuna pişkin yanıt: 500 kilometre hızla geliyordum Erdoğan'dan Bahçeli'nin başlattığı askıda ekmek kampanyasına ilginç yorum: Ya böyle bir şey var mı Türkiye'de Merkez Bankası Başkanı, "Dolardaki yükselişi öngörebiliyor muydunuz?" sorusuna böyle yanıt verdi