BDP'lilerden TBMM'ye Mektup - Son Dakika

BDP'lilerden TBMM'ye Mektup

18.01.2012 16:05
BDP'lilerden TBMM'ye Mektup, System.String[]

BDP İstanbul İl Başkanlığı'nın çağırısıyla bir araya gelen yaklaşık 80 kişi Galatasaray Postanesi önünde toplandı.

Beyoğlu'nda Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) üyesi bir grup, TBMM Genel Kuruluna sunulan 5575 sayılı ceza ve güvenlik tedbirlerinin infazı hakkındaki kanunun bazı maddelerinin değiştirilmesini ön gören yasa tasarısını protesto etti.

Söz konusu kanun teklifinin kabul edilmesi durumunda savunma hakkı, açık görüş hakkı, avukat seçme hakkı, idarenin şeffaflığı haklarının ihlal edileceğini savunan BDP'liler, TBMM Başkanlığına yasanın geri çekilmesi talebiyle dilekçe gönderdi.

BDP'li yaklaşık 100 kişilik grup TBMM'ye sunulan kanun teklinin geri çekilmesi isteğiyle Galatasaray Meydanı'nda toplandı. TBMM'ye gönderilmek üzere hazırladıkları dilekçeleri basın mensuplarına gösteren grup adına açıklamayı BDP İstanbul İl Eş Başkanı Asiye Kolçak yaptı.

Partilerine yönelik son polis operasyonlarını protesto eden Kolçak, "Bütün engellemeler yetmezmiş gibi AKP hükümetinin hazırladığı ve TBMM genel kuruluna sunulan '5575 sayılı Geza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkındaki Kanunun Bazı Maddelerinde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifinin' yasalaşması halinde savunma hakkı, açık görüş hakkı, avukat seçme hakkı, idarenin şeffaflığı hakları ihlal edilecek, hukuk devleti büyük bir yara alacaktır. Bu yasanın yasallaşması durumunda hükümlü, avukatları ve yakınları ile görüşme hakkı, muğlak ve keyfiyete bağlı olacağı, idarenin keyfine göre 6 aya kadar sınırlandırılması yetkisini içermektedir. Evrensel bir insan hakkı olan savunma hakkı ihlal edilmiş olacaktır." dedi.

TBMM'ye teklif edilen bu düzenlemenin keyfiyete açık bir uygulama olduğunu savunan Kolçak, hükümlünün belki de yıllarca yakınları ve avukatları ile görüşmemesinin önünün açılmış olacağını iddia etti. Bu yasal düzenlemenin açık bir insan hakkı ihlali olarak tarihteki yerini alacağını öne süren Kolçak, "Bu geriye dönüşe müsaade etmemeliyiz. TBMM üzerinde kamuoyu baskısı geliştirerek bu yasanın çıkmasına mani olmalıyız." şeklinde konuştu.

Basın açıklamasının ardından grup, Galatasaray Postanesi'ne giderek imzaladıkları dilekçeleri TBMM başkanlığına gönderdi. Postaneden çıkan grup olaysız dağıldı.

BDP'lilerden TBMM'ye Mektup
BDP'lilerden TBMM'ye Mektup
BDP'lilerden TBMM'ye Mektup
BDP'lilerden TBMM'ye Mektup
BDP'lilerden TBMM'ye Mektup
BDP'lilerden TBMM'ye Mektup

- Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel BDP'lilerden TBMM'ye Mektup - Son Dakika


Son Dakika

20 yaşındaki Aleyna Tilki, ilk kez sigara içerken görüntülendi Sokak ortasında öldürülen Hazal'ın son mesajları ortaya çıktı: Silahla gelip beni bir yere kilitledi Son Dakika! Ermenistan'a ait 400 askerin bulunduğu 556'ncı alay taburunun tamamına yakını etkisiz hale getirildi Cem Yılmaz'dan Fahrettin Koca'ya çağrı: Sağlık personellerine moral toplantısı verin, ücret almadan gelirim Adana'da, morgda cenaze bekleyen çiftin otomobilindeki külçe altınlar çalındı Son Dakika! Buğday, arpa ve mısır ithalatında gümrük vergisi 1 Ocak'a kadar sıfırlandı Cinsel istismara uğrayan kız çocuğu yaşadığı dehşeti anlattı: Uyandığımda çırılçıplaktım Ermenistan'a cepheyi dar eden SİHA'lar, Azerbaycan halkının gündemi oldu: Ele geçirilen köylere "Bayraktar" adı verilsin