Bedelli Askerlik Teklifi, TBMM Genel Kurulu'nda - Son Dakika

Bedelli Askerlik Teklifi, TBMM Genel Kurulu'nda

6 yıl önce

CHP İzmir Milletvekili Moroğlu: "Hazırlanırken, 'bir daha nasıl gündeme gelmez, yurttaşlarımız arasında nasıl eşitlik sağlarız' düşüncesiyle hareket edilmeden bu kanun teklifi gündeme geldi.

Bedelli Askerlik Teklifi, TBMM Genel Kurulu'nda, System.String[]

TBMM Genel Kurulu'nda bedelli askerlik ve sözleşmeli er ve erbaş başvurularını da kapsayan, Askerlik Kanunu ile Sözleşmeli Erbaş ve Er Kanunu'nda değişiklik yapan kanun teklifinin görüşmelerine başlandı.


HDP Bitlis Milletvekili Hüsamettin Zenderlioğlu, teklifin tümü üzerinde yaptığı konuşmada, teklifi karşı olmadıklarını, ancak eşitsizliği doğru bulmadıklarını söyledi. Zenderlioğlu, bedelin makul bir seviyeye çekilmesinin haksızlığın giderilmesine katkı sağlayacağını belirtti.


HDP olarak teklife vicdani reddin eklenmesini talep ettiklerini, ancak bunun karşılık bulmadığını ifade eden Zenderlioğlu, askerliğin zorunlu olmaktan çıkarılması gerektiğini de savundu.


CHP İzmir Milletvekili Mustafa Moroğlu da 2011'de yasalaşan bedelli askerlik uygulamasından beklenen sayıda kişinin yararlanamadığını söyledi.


O dönemde muhalefetten gelen tüm önerilerin iktidar tarafından reddedildiğini, bu nedenle bedelli askerlik uygulamasının bugün tekrar gündeme geldiğini savunan Moroğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun bedelli askerliğin gündemlerinde olmadığına yönelik açıklamaları nedeniyle de çok sayıda gencin yakın zaman önce askere gittiğini söyledi. Moroğlu, "Cumhurbaşkanı'na, Başbakan'a güvenen gençlerimizin suçu ne? Ülkenin içinde bulunduğu durumdan dolayı bu parayı ödeyemeyecek gençlerimizin suçu ne?" diye sordu.-"Nasıl bir ordu hedeflendiğini bilmek herkesin hakkı"İktidarın, muhalefetin hiçbir önerisine duyarlılıkla yaklaşmadığını ileri süren Moroğlu, "Hazırlanırken, 'bir daha nasıl gündeme gelmez, yurttaşlarımız arasında nasıl eşitlik sağlarız' düşüncesiyle hareket edilmeden bu kanun teklifi gündeme geldi. Bu tip ciddiyetsiz yaklaşımların sancısını milletimiz çekiyor" dedi.


Moroğlu, teklifteki sözleşmeli er ve erbaşlara ilişkin düzenlemelere de değinerek, ileride nasıl bir ordunun hedeflendiğini bilmenin herkesin hakkı olduğunu söyledi. İktidarın son dönemdeki düzenlemeleri nedeniyle endişeli olduklarını ifade eden Moroğlu, bu düzenlemelerin AK Parti'ye hizmet etmeyen herkesi cezalandırmaya yönelik olduğunu düşündüklerini kaydetti.-" Genelkurmay Başkanlığı'nın ne düşündüğünü tamamen biliyor değiliz"MHP Gaziantep Milletvekili Edip Semih Yalçın ise Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Davutoğlu'nun bedelli askerliğin gündemlerinde olmadığına ilişkin yakın zamanda yaptıkları açıklamalar olmasına karşın, bu teklifin apar topar Meclis'e getirilmesinin nedenini öğrenmek istediklerini ifade etti. Zamanlamanın manidar olduğunu belirten Yalçın, yaklaşan seçimler nedeniyle buna yönelik bir yatırım olabileceğine ilişkin eleştirilerin de kaçınılmaz olduğunu söyledi.


Yalçın, askerlik görevinin maddi bir karşılıkla ölçülemeyeceğine işaret ederek, "Toplumda zengin fakir uçurumunu yaratacak şekilde bir kanun çıkarılması takdir edersiniz ki kamuoyunu rahatsız eder. Bunu, fakir olan insanlardan bedelli askerlik ücretini almamak yönünde bir tasarruf kullandığınız takdirde çok rahatlıkla çözüme kavuşturabilirsiniz" diye konuştu.


Teklifin, Türk Silahlı Kuvvetleri ile ilgili olduğunu, bu bakımdan Genelkurmay Başkanlığı'nın görüşünün de önemli olduğunu vurgulayan Yalçın, "Türk Silahlı Kuvvetlerinin ve Genelkurmay Başkanlığı'nın bu konuda ne düşündüğünü, çekincelerinin ne olduğunu tamamen biliyor değiliz" değerlendirmesinde bulundu.


Yalçın, teklifi olumlu oy vereceklerini, ancak iktidarın muhalefetin uyarılarına dikkat etmesini beklediklerini de vurguladı. - TBMM

Bedelli Askerlik Teklifi, TBMM Genel Kurulu'nda

Haber Yayın Tarihi: 10.12.2014 12:26 Kaynak: AASon Dakika

Ferdi Tayfur, dün akşam bir anda dünyada gündem oldu
Firari FETÖ'cü Hakan Şükür: Dolandırıldım, tüm birikimim gitti Cenk Tosun'un golünün ardından İngilizler "Türkiye" diye bağırdı

Son Dakika Haberleri