Bedelli İçin Geldiler Ama... - Son Dakika

Bedelli İçin Geldiler Ama...

02.01.2012 14:45
Bedelli İçin Geldiler Ama..., System.String[]

Avrupa'dan Burdur'a gelen yaklaşık 200 kişi, yürürlüğe giren Döviz Bedelli Askerlik Yasası uyarınca askere alınmadı.

Avrupa'da çalıştıkları ülkelerden vatani görevlerini döviz bedelli olarak yerine getirmek üzere Burdur'a gelen yaklaşık 200 kişi, yürürlüğe giren Döviz Bedelli Askerlik Yasası uyarınca askere alınmadı.

Avrupa'nın çeşitli ülkelerinden vatani görevlerini yapmak üzere Burdur'a gelen yaklaşık 200 kişi, yeniden düzenlenen Döviz Bedelli Askerlik Yasası uyarınca, 21 günlük temel askerlik eğitiminin kaldırılması üzerine, üniforma giyemedi. Yeni yasa yürürlüğe girmeden önce vatani görevlerini yerine getirmek üzere başvuran yurt dışında yaşayan Türkler, bu sabah saatlerinde Burdur'a geldi.

İlk olarak Burdur Askerlik Şubesi'ne gelerek işlemlerini başlatmak isteyen bu kişiler, askere alınmayacaklarını öğrenince Burdur'daki 58'inci Piyade Er Eğitim Alayı'na gitti. Burada da askere alınmayacaklarını öğrenen bu kişiler şehir merkezindeki fotoğraf stüdyolarına giderek, komando üniformasıyla hatıra fotoğrafı çektirdikten sonra Burdur'dan ayrıldı.

TEPKİ GÖSTERDİLER

Askerliğini yapmak için Almanya'dan geldiğini anlatan Yücel Aydın, "Bu bize yapılan bir zulümdür. Bize, 'Temel askerlik eğitimini yapmak üzere 2-4 Ocak arasında Burdur'daki askeri birliğe teslim olmalısınız' yazılı mektup geldi. Konsolosluk açıklama yapmadı. Biz de yatırdığımız paramız yanmasın diye buraya geldik. Şimdi de 'Gerek kalmadı evinize dönün' diyorlar. Bir açıklama bekliyoruz" diye konuştu.

Atilla Deniş ise Burdur'a vatani görevini yerine getirmek için Almanya'dan geldiğini anlatırken, "Bir hafta önce Ağrı Eleşkirt Askerlik Şubesi'ni aradım ve şube müdürüyle görüştüm. Şube müdürü, ellerine ulaşan bir bilgi olmadığını, ama gitmemiz gerektiğini belirtti. İşimi bıraktım geldim. Hepimiz mağdur olduk. Bir sürü para harcadık. Bize bir açıklama yapılsın" dedi.

ASKERLİK ŞUBESİ YÖNLENDİRDİ

Askerlik görevini tamamlamak için İsviçre'den gelen Gürsoy Atik ise şu iddialarda bulundu, "Bana mektup geldikten sonra bağlı olduğum askerlik şubesini aradım. Şu an bilgileri olmadığını, gelmem gerektiğini söylediler. Şimdi de 'pardon' deyip geri gönderiyorlar. İşyerimden 1 ay izin aldım. Ben bu sürede Türkiye'de ne yaparım? Hemen açıklama yapılsın. Başkaları da boşuna gelmesin. Askerlik şubesini bizzat aradım. 'Gitmek zorundasınız' denildi. Binlerce insanımız yollara düşüp mağdur olmasın. Acil açıklama yapılsın ve mağduriyet giderilsin."

Parayı ödedikleri halde gelmemeleri gerektiği bildirilmeyen dövizli asker adayları çok üzüldüklerini kaydetti. Karardan haberi olmayan dövizli asker adayları Burdur'a gelmeye devam ediyor. - Burdur

Bedelli İçin Geldiler Ama...
Bedelli İçin Geldiler Ama...
Bedelli İçin Geldiler Ama...
Bedelli İçin Geldiler Ama...
Bedelli İçin Geldiler Ama...
Bedelli İçin Geldiler Ama...

- Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Bedelli İçin Geldiler Ama... - Son Dakika


Son Dakika

Otoyol ve köprülere "dinamik fiyatlandırma" modeli geliyor: Geçişler ucuzlayacak Son dakika! Ermenistan 1. Ordu Komutan Yardımcısı Albay Artur Sarkisyan öldürüldü Cumhuriyet Bayramı'na damga vuran görüntü: Karton arabalarını Türk bayraklarıyla süslediler Trump'ın miting alanı üzerinde uçan özel uçak, F-16 ile hava sahası dışına çıkarıldı Korona tedavisinde çığır açacak araştırma! Herkesin evinde olan Aspirin virüsün düşmanıymış Hagi mi, Alex mi? Fenerbahçe efsanesi Emre Belözoğlu, klişe soruda herkesi ters köşeye yatırdı İletişim Başkanı Altun, Emile Zola'nın 122 yıllık mektubu ile İslam karşıtlığı yapan Fransa'ya seslendi İmamoğlu, İstanbul'daki korona toplantısına neden davet edilmedi? Bakan Koca, ilk kez konuştu