Bedensel engelli Şenay, üçüncü üniversitesini bitirdi - Son Dakika

Bedensel engelli Şenay, üçüncü üniversitesini bitirdi

ESKİŞEHİR'de, henüz 9 günlükken geçirdiği havale nedeniyle belden aşağısı felçli olan Şenay Şide (43), Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi'nde, iktisat ile fotoğrafçılık ve kameramanlık bölümlerini okudu.

Bedensel engelli Şenay, üçüncü üniversitesini bitirdi, System.String[]

ESKİŞEHİR'de, henüz 9 günlükken geçirdiği havale nedeniyle belden aşağısı felçli olan Şenay Şide (43), Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi'nde, iktisat ile fotoğrafçılık ve kameramanlık bölümlerini okudu. Son olarak aynı fakültenin halka ilişkiler bölümünden mezun olan Şide, dördüncü kez üniversite okumaya hazırlanıyor. Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fuat Erdal, Şenay Şide'yi, başarı belgesi ile ödüllendirerek, "Engelli, engelsiz herhangi bir insanoğlunun azminin de çok üzerinde bir azim örneği göstermiş. Çok tebrik ediyorum, Şenay hanımın herkese örnek olmasını temenni ediyorum" dedi.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Engelli Birimi'nde çalışan Şenay Şide, henüz 9 günlükken havale geçirdi. Bu nedenle belden aşağısı felçli kalan Şide, hayatını tekerlekli sandalye ile sürdürüyor. İlk ve ortaokul eğitimi sırasında çektiği güçlüklere rağmen okuma azminden vazgeçmeyen Şenay Şide, liseyi bitirdikten sonra üniversite sınavına girdi. Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi'nin iktisat bölümünde okuyan Şide, daha sonra da fotoğrafçılık ve kameramanlık bölümünden mezun oldu. Son olarak halkla ilişkiler bölümünü bitiren Şenay Şide, eğitim almaya devam etmek istediğini söyledi.

Şide, "İktisatla başladım, sonra fotoğrafçılık ve kameramanlığı okudum, en son halkla ilişkileri bitirdim, noktayı koydum demiyorum, okuyacağım daha. Dört, beş olur inşallah. Bir şeyleri başarabilmenin verdiği mutluluğu yaşıyorum. Annemin çok desteğini gördüm, ailem çok destek oldu. Liseyi bitirdiğimde okusam mı, okumasam mı diye tereddüt ettim ama sonra kendime dedim ki, 'Bir şeylere ulaşmanın yolu okumaktan geçiyor.' Böyle olunca eğitim almaya ve okumaya karar verdim. İyi yaptığımı düşünüyorum" dedi.EĞİTİM SAYESİNDE, ÇALIŞMA VE SOSYAL HAYATIM VARBedensel engelli birey olarak üniversite bitirmenin hayatında çok şeyi değiştirdiğini ifade eden Şide, bu sayede hem çalışma hem de sosyal hayatı olduğunu ifade etti. Kendisi gibi engelli olan bireylere tavsiyelerde bulunan Şenay Şide, "Şu an bir çalışma hayatım var, okuduğum için sosyal hayatım var. Okumanın hayatıma vermiş olduğu çok büyük bir katkıyı şu an yaşıyorum. Engelliler evlerine kapanmasın. Evlerine kapandıkları zaman ne sosyal hayatları oluyor ne de normal hayatları oluyor. O yüzden aktif olsunlar, her yerde gözükmeye çalışsınlar, kendilerini göstersinler" diye konuştu.REKTÖR ERDAL, TEBRİK ETTİAnadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fuat Erdal, Şide'yi makamında kabul edip, tebrik etti. Şide'yi başarı belgesi veren Prof. Dr. Erdal, "Şenay hanımı içtenlikle kutluyorum. Gerçekten çok büyük bir başarı. Engelli, engelsiz herhangi bir insanoğlunun azminin de çok üzerinde bir azim örneği göstermiş. Çok tebrik ediyorum Şenay hanımı. Herkese örnek olmasını temenni ediyorum. İktisat, fotoğrafçılık ve kameramanlık ile halkla ilişkiler gibi üçü de birbirinden farklı disiplinlerin altından kalkarak, böyle güzel bir başarıya imza atması çok gurur verici. Kendisini gönülden tebrik ediyorum ve herkese örnek olmasını temenni ediyorum" dedi.

Rektör Erdal, Şide'nin yakasına Anadolu Üniversitesi rozeti de taktı.


YORUMLAR

Son Dakika

Son Dakika: İstanbul'da Kuzey Marmara Otoyolu'nda otobüs yoldan çıktı: 5 ölü, 26 yaralı "Dur" ihtarına uymayan sürücüyü kovalayan polis memuru şehit oldu Messi, Şampiyonlar Ligi'nde 35 farklı takıma gol atan ilk futbolcu oldu Barcelona ve Bayern Münih Şampiyonlar Ligi'nde adlarını çeyrek finale yazdırdı İstanbul'da pozitif vaka yoğunluğunun yüksek olduğu ilçelerde kısıtlama olabilir Trabzonspor, Anders Tronsden ile 4 yıllık sözleşme imzaladı "Kişiye özel" ilan için Pamukkale Üniversitesi Rektörü Hüseyin Bağ'a soruşturma açıldı Oyuncu Afra Saraçoğlu, K-Pop dansıyla izleyenleri kendinden geçirdi Beyrut'ta güvenlik güçleri ile protestocular arasında çatışma çıktı: 1 polis memuru öldü, 238 kişi yaralandı Rocky'nin yıldızı Dolph Lundgren 38 yaş küçük nişanlısıyla tatilde Juventus, Sarri'den boşalan teknik direktörlük koltuğuna Pirlo'yu oturttu Son Dakika: Türkiye'de 8 Ağustos günü koronavirüs nedeniyle 16 kişi vefat etti, 1172 yeni vaka tespit edildi Belediyenin ortağı olduğu şirketin malzemelerini çalışanlar çaldı Karabük'te bir köyde 7 koronavirüs vakası görüldü, 578 kişi karantinaya alındı Milli futbolcu Enes Ünal, eşiyle Bodrum'da tatilin tadını çıkarıyor