Bedri Ayseli'den Maltepe'de Sıra Gecesi - Son Dakika

Bedri Ayseli'den Maltepe'de Sıra Gecesi

01.04.2017 13:15
Bedri Ayseli'den Maltepe'de Sıra Gecesi, System.String[]

Maltepe’de düzenlenen Sıra Gecesi’nde sahne alan Türk halk müziği sanatçısı Bedri Ayseli’ye vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.

Maltepe'de düzenlenen Sıra Gecesi'nde sahne alan Türk halk müziği sanatçısı Bedri Ayseli'ye vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.

Maltepe Belediyesi, Türk halk müziği sanatçısı Bedri Ayseli'nin sahne aldığı Sıra Gecesi'ne ev sahipliği yaptı. Anadolu'nun geleneksel kültürleri arasında yer alan Sıra Gecesi, Maltepe Belediyesi Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür Merkezinde gerçekleşti. Dünyanın birçok şehrinde sahne alan Bedri Ayseli'nin programına vatandaşlar büyük ilgi gösterdi.

Pek çok Diyarbakır türküsünü derleyen ve Diyarbakır türkülerinin tanınmasında büyük çabaları bulunan Bedri Ayseli, türkülerin bu coğrafyadaki insanların yaşadıklarını anlatan özü olduğunu söyledi. Kendisinin de aslen Diyarbakırlı olduğunu belirten Ayseli, köklü bir tarihi geçmişi olan Diyarbakır'ın surlarının sekiz bin yıllık geçmişe uzandığını ve UNESCO tarafından 2015 yılında "Dünya Mirası" olarak tescil edildiğini kaydetti. Diyarbakır'da aralarında Cahit Sıtkı Tarancı, Ahmed Arif, Celal Güzelses'in de bulunduğu pek çok sanatçı ve düşünce adamının yetiştiğine dikkat çeken Ayseli, bu isimleri saygıyla andı.

Bedri Ayseli, programda derlediği türkülerden ve günümüzün sevilen eserlerinden örnekler seslendirdi. Ayseli, Diyarbakır'ın Eyvan Geceleri'nde, Mardin'in kına gecelerinde, Urfa Sıra Geceleri'nde ve Elazığ'ın Subaşı Geceleri'nde seslendirilen türkü, gazel, uzun hava ve şiirlerden örnekler sundu. Dinleyiciler Bedri Ayseli'nin seslendirdiği türkülere kimi zaman eşlik etti. Dinleyiciler Ayseli'nin coşkulu türkülerine de halay çekerek eşlik ettiler. Ayseli, güçlü yorumu ve sahne performansıyla unutulmaz bir akşam yaşattı. - İSTANBUL

Bedri Ayseli'den Maltepe'de Sıra Gecesi
Bedri Ayseli'den Maltepe'de Sıra Gecesi
Bedri Ayseli'den Maltepe'de Sıra Gecesi
Bedri Ayseli'den Maltepe'de Sıra Gecesi

- Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel Bedri Ayseli'den Maltepe'de Sıra Gecesi - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Deprem anında küçük kızın duası izleyenlerin boğazını düğümledi: Allah'ım lütfen Allah'ım Son Dakika: İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, tüm ailesiyle birlikte koronavirüse yakalandı Yanan aracın içinde bebeğinin de olduğunu öğrenen temizlik işçisi anne, sinir krizi geçirdi Kaybolan ineğini, kalçasına balta saplanmış olarak bulundu Şarkıcı Doğuş'tan kan donduran itiraflar: Birini öldürmeye teşebbüs ettim Bakan Pakdemirli'den Buse Hasdemir itirafı: Nasıl çıkartacağız bu kızı dedim Cumhurbaşkanı Erdoğan onayladı: 39 milyon konut için değer takip sistemi geliyor Kızını arayıp "Cesetleri alın" diyen baba, eşini öldürüp aynı silahla hayatına son verdi