Bedri Serter'den, Bakanlığa "İzmir'in Çernobili" Tepkisi: "İzmir'in Çernobil'inde Gelinen Nokta Nedir? - Son Dakika
Güncel

Bedri Serter'den, Bakanlığa "İzmir'in Çernobili" Tepkisi: "İzmir'in Çernobil'inde Gelinen Nokta Nedir?

CHP İzmir Milletvekili Bedri Serter, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’e, “İzmir'in Çernobil'i” olarak adlandırılan Gaziemir'deki radyoaktif atıkları ile ilgili sorular yöneltti. Serter, “İzmir’in Çernobil’inde gelinen nokta nedir? Hangi tarihte, hangi yöntemlerle bu atıkları aldınız, çıkardınız ve İstanbul’a gönderdiniz? Bundan neden belediyemizin bilgisi yoktur?” dedi.

18.11.2022 12:43  Güncelleme: 13:16
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

CHP İzmir Milletvekili Bedri Serter, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez'e, "İzmir'in Çernobil'i" olarak adlandırılan Gaziemir'deki radyoaktif atıkları ile ilgili sorular yöneltti. Serter, "İzmir'in Çernobil'inde gelinen nokta nedir? Hangi tarihte, hangi yöntemlerle bu atıkları aldınız, çıkardınız ve İstanbul'a gönderdiniz? Bundan neden belediyemizin bilgisi yoktur?" dedi.

CHP İzmir Milletvekili Bedri Serder, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın bütçe görüşmeleri sırasında, "İzmir'in Çernobil'i" olarak adlandırılan Gaziemir'deki radyoaktif atıkları gündeme getirdi.

Serter, İzmir'in Gaziemir ilçesi Emrez Mahallesi'nde yer alan, 70 dönümlük kurşun ve döküm fabrikasındaki araziye gömülü nükleer atıklarının yarattığı tehlikeye işaret etti. Serter, şunları söyledi:

" Gaziemir Belediyesi'nin, çeşitli oda ve sivil toplum örgütlerinin sıklıkla dile getirdikleri 500 bin tondan fazla tehlikeli atığın bölgede olduğu bir gerçek. Gaziemir Belediyemizin Türkiye Enerji, Nükleer ve Maden Araştırma Kurumuyla (TENMAK) yaptığı yazışma sonucunda, TENMAK, Haziran 2022'de 260 ton radyoaktif atığın İstanbul'a bir tesise taşınarak depolandığı bilgisini vermiştir. Geri kalanın ise belirsiz bir gelecek tarihte toplanacağını söylenmiştir. Belediyemizin yaptığı açıklamada ise ne zaman, hangi yöntemlerle bu atığın gönderildiğinin bilinmediği belirtilmiştir. Daha acı olanı, alanda yapılan çalışmalara dair yapılan şikayetler üzerine söz konusu bölgede radyoaktif atığın çıkarılma işleminin gerçekleştiriliyor olduğu bilgisi paylaşılmıştır. Yani radyoaktif atık gibi son derece tehlikeli atığın toplanma süreçleri bile halk sağlığını korumaya yönelik herhangi bir tedbir alınmadan gerçekleştirilmiştir. Üstelik ilgili belediyeye de herhangi bir bilgi verilmemiştir. Gaziemir Belediyesi'nin ısrarlı bilgi talepleri sonucunda verilen bilgiler bile ciddi bir çerçeveye oturmamaktadır."

Serter'in yönelttiği: "İzmir'in Çernobil'inde gelinen nokta nedir? Hangi tarihte, hangi yöntemlerle bu atıkları aldınız, çıkardınız ve İstanbul'a gönderdiniz? Bundan neden belediyemizin bilgisi yoktur?" şeklindeki soruları Bakan Dönmez yanıtsız bıraktı.

Bedri Serter\'den, Bakanlığa "İzmir\'in Çernobili" Tepkisi: "İzmir\'in Çernobil\'inde Gelinen Nokta Nedir?
Kaynak: ANKA

Son Dakika Güncel Bedri Serter'den, Bakanlığa 'İzmir'in Çernobili' Tepkisi: 'İzmir'in Çernobil'inde Gelinen Nokta Nedir? - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement