Beğendiği Şarkıyı İnternette Paylaşanlar da Takibata Uğrayabilecek - Son Dakika

Beğendiği Şarkıyı İnternette Paylaşanlar da Takibata Uğrayabilecek

14.08.2012 13:12
Beğendiği Şarkıyı İnternette Paylaşanlar da Takibata Uğrayabilecek, System.String[]

Almanya'da sanal ortamda telif haklarına aykırı şekilde faaliyet gösteren ticari kullanıcıların yanı sıra, herhangi bir art niyet olmaksızın paylaşım platformlarına müzik yükleyen bireysel kullanıcılar da artık müzik şirketlerinin takibatına...

Almanya'da sanal ortamda telif haklarına aykırı şekilde faaliyet gösteren ticari kullanıcıların yanı sıra, herhangi bir art niyet olmaksızın paylaşım platformlarına müzik yükleyen bireysel kullanıcılar da artık müzik şirketlerinin takibatına uğrayabilecek. Federal Yargıtay'ın aldığı son kararla birlikte telif haklarının ihlal edildiğini düşünen müzik şirketleri ilgili müzik paylaşım platformunu işleten firmadan yasa dışı paylaşımı gerçekleştiren bireysel kullanıcının bilgilerini isteyebilecek.

Federal Yargıtay (BGH) internette telif sahibinden izin almadan dosya paylaşan ve sanal paylaşım platformlarında telif haklarına aykırı şekilde faaliyet gösteren kullanıcıların takibatını kolaylaştıracak bir karara imza attı. Karara göre "file hosting" şirketlerinin ticari faaliyet göstermeyen ancak yasa dışı müzik paylaşan kullanıcılara ait isim ve adres bilgilerini gerekli hallerde hak sahibine vermesi gerekecek.

Davanın karar metninde ayrıca bireysel kullanıcıların gizli kalmasını sağlayan önceki uygulamanın telif hakkı sahiplerini fiilen korumasız bıraktığına da dikkat çekildi. Müzik şirketlerini memnun eden kararın alınmasını, ünlü şarkıcı Xavier Naidoo'nun eserlerine ait telif haklarını elinde bulunduran bir müzik şirketinin yaptığı itiraz sağladı. Söz konusu müzik şirketi ünlü şarkıcıya ait parçaların yüklendiği bir sanal platformdan eserleri yükleyen kullanıcının bilgilerini istemiş, fakat talebi reddedilmişti. Bunun üzerine hukuki yola başvuran müzik şirketi alt mahkemeler tarafından da haklı bulunmamıştı.

KORSANLAR KARARI HATALI BULDU

Diğer yandan Korsanlar Partisi (Piratenpartei) BGH'nın aldığı son kararı hatalı olarak niteledi. Partinin telif hakları federal sorumlusu Bruno Kramm kararın yanlış zamanda alındığını ve hatalı bir işaret verdiğini belirterek, "Bu kararla birlikte şirketler en yüksek hukuki makamının sağladığı güvenceyi arkalarına alarak, bireysel kullanıcılara yönelik yeni bir uyarı dalgası başlatacak. Bu da Almanya'da medya araçlarına ehil bir toplum yerine korku kültürü oluşmasına neden olacak." diye konuştu.

- Kaynak: CHA

Son Dakika Dünya Beğendiği Şarkıyı İnternette Paylaşanlar da Takibata Uğrayabilecek - Son Dakika Dünya


YORUMLAR

Son Dakika

Sağlık Bakanlığı'ndan 'kan sulandırıcı ilaç' haberlerine yalanlama Beşiktaş, Kasımpaşa maçında 2016'daki patlamada şehit olan vatandaşlarımızı andı Son Dakika: Türkiye'de 4 Aralık günü koronavirüs nedeniyle 193 kişi vefat etti, 32 bin 736 yeni vaka tespit edildi Venezuela Devlet Başkanı Maduro: ABD, eşime benden boşanması için teklif yaptı Ankara'da dağlık arazide insana ait kesik baş bulundu Çekya'da bilim insanları, koronavirüsü yüzde 99 oranında yok eden kağıt üretti Kahramanmaraş'ta polisimizi şehit eden katilin cenazesi morgda kaldı Tek bir koronavirüs vakasının görülmediği Kuzey Kore'den skandal önlem: Sınırdan geçeni vuruyorlar