Çin'in Kuşak ve Yol İnisiyatifi Ülkeleriyle Yapılan Rmb Anlaşmaları 2021'de Arttı - Son Dakika

Çin'in Kuşak ve Yol İnisiyatifi Ülkeleriyle Yapılan Rmb Anlaşmaları 2021'de Arttı

05.10.2022 18:22
Çin'in Kuşak ve Yol İnisiyatifi Ülkeleriyle Yapılan Rmb Anlaşmaları 2021'de Arttı

BEİJİNG, 5 Ekim (Xinhua) -- Çin Merkez Bankası verilerine göre, Çin'in Kuşak ve Yol İnisiyatifi ülkeleri ile olan Çin para birimi renminbi (RMB) anlaşmaları, 2021'de önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 19,6 artışla 5,42 trilyon yuan (763,4 milyar ABD doları) seviyesinde gerçekleşti.

BEİJİNG, 5 Ekim (Xinhua) -- Çin Merkez Bankası verilerine göre, Çin'in Kuşak ve Yol İnisiyatifi ülkeleri ile olan Çin para birimi renminbi (RMB) anlaşmaları, 2021'de önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 19,6 artışla 5,42 trilyon yuan (763,4 milyar ABD doları) seviyesinde gerçekleşti. Çin Merkez Bankası tarafından yayınlanan raporda, bu rakamın Çin'in 2021 yılındaki toplam sınır ötesi RMB anlaşmalarının yüzde 14,8'ini oluşturduğu belirtildi. RMB anlaşmaları, mal ticaretinde yüzde 14,7 artarken doğrudan yatırımlarda ise yüzde 43,4 arttı. Çin 2021 sonu itibariyle, Kuşak ve Yol İnisiyatifi'nde yer alan 22 ülke ile ikili swap döviz anlaşması imzalarken, inisiyatifteki sekiz ülkede de RMB takas anlaşmaları yaptı.

Çin'in Kuşak ve Yol İnisiyatifi Ülkeleriyle Yapılan Rmb Anlaşmaları 2021'de Arttı

Kaynak: Xinhua
YORUMLAR
500
İran lideri Hamaney'den protestolara müdahale eden Besic milislerine övgü İran lideri Hamaney'den protestolara müdahale eden Besic milislerine övgü Zagreb, Hırvatistan-Çin İş Forumu'na Ev Sahipliği Yaptı Zagreb, Hırvatistan-Çin İş Forumu'na Ev Sahipliği Yaptı Japon Ekonomist: Çin'den Ayrışmak Japon Şirketlerini Var Olma Krizine Sürükler Japon Ekonomist: Çin'den Ayrışmak Japon Şirketlerini Var Olma Krizine Sürükler

Son Dakika Güncel Çin'in Kuşak ve Yol İnisiyatifi Ülkeleriyle Yapılan Rmb Anlaşmaları 2021'de Arttı - Son Dakika

Bu haber Xinhua tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. Xinhua tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı Xinhua kurumudur.

Advertisement