Belarus, Polonya ve Litvanya büyükelçilerini geri çağırdı - Son Dakika

Belarus, Polonya ve Litvanya büyükelçilerini geri çağırdı

02.10.2020 17:29
Belarus, Polonya ve Litvanya büyükelçilerini geri çağırdı, System.String[]

Belarus Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Polonya ve Litvanya'da bulunan büyükelçilerin geri çağırıldığı aktarıldı.

Belarus Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Polonya ve Litvanya'da bulunan büyükelçilerin geri çağırıldığı aktarıldı.

Belarus'ta 9 Ağustos tarihinde yapılan devlet başkanlığı seçimlerini Aleksandr Lukaşenko'nun yüzde 80 oy alarak kazanması sonrası muhalefet seçimlere hile karıştırıldığı gerekçesiyle sokağa çıkmıştı. Protestolarda yaşanan şiddet olaylarının ardından uluslararası topluluklar ve birçok batılı ülke Lukaşenko'yu ve seçimleri tanımadığını açıklamıştı.

Belarus Dışişleri Bakanlığı tarafından bugün yapılan açıklamada, Polonya ve Litvanya'da bulunan büyükelçilerin geri çağırıldığı aktarıldı. Bakanlık, iki ülkeye de Belarus'ta bulunan diplomat sayılarını hızlı bir şekilde azaltmaları çağrısında bulundu. Dışişleri Bakanlığı, Polonya'ya diplomat sayısını 50'den 18'e, Letonya'ya ise 25'den 14'e indirmesini istedi.

Hükümet ayrıca, tüm yabancı gazetecilerin mevcut akreditasyonlarını iptal ettiğini ve akreditasyon için yeniden başvurmaları gerektiğini duyurdu.

Öte yandan, ABD başta olmak üzere Almanya, Litvanya, Slovakya, Çekya, Estonya, Danimarka, Polonya, Hollanda ve Letonya Lukaşenko'yu devlet başkanı olarak tanımayan ülkeler arasında bulunuyor. Geçtiğimiz haftalarda ise Litvanya, Letonya ve Estonya Lukaşenko dahil bazı önemli Belaruslu isimlerin ülkelerine giriş yapmasını yasaklamıştı. - MİNSK

- Kaynak: İHA

Son Dakika Politika Belarus, Polonya ve Litvanya büyükelçilerini geri çağırdı - Son Dakika


Son Dakika

Fenerbahçe Teknik Direktör Erol Bulut, 4 ismi kulübeye çekiyor Bakan Albayrak'ın istifasının ardından Hazine ve Maliye Bakanlığı ikiye ayrılıyor iddiası Eşini silahla yaraladıktan sonra firar eden kişi, 4 ay sonra ölü bulundu Trump, 2024 seçimlerinde yeniden başkan adayı olmak istiyor Kuzey Yıldızı İlk Aşk dizisinin genç oyuncusu Nilsu Berfin Aktaş'ın koronavirüs testi pozitif çıktı Hatalı sollama yapan otomobil kamyonetle çarpıştı, can pazarı yaşandı: 4 ölü, 3 yaralı Evi kendisine kalsın diye 82 yaşındaki büyükbabasını aşırı dozda ilaç verip öldürdü Freni boşalan çimento yüklü kamyon köprüden aşağı düştü, bir otomobil demir yığınına döndü