Belarus-Türkiye İşbirliği Masaya Yatırıldı - Son Dakika

Belarus-Türkiye İşbirliği Masaya Yatırıldı

09.03.2011 17:00
Belarus-Türkiye İşbirliği Masaya Yatırıldı, System.String[]

"Belarus-Türkiye İşbirliği Yolları" Uluslararası Konferansında, Türkiye ve Belarus Arasındaki Ekonomik, Politik ve Kültürel İlişkiler Akademik Düzeyde Ele Alındı.

"Belarus- Türkiye İşbirliği Yolları" uluslararası konferansında, Türkiye ve Belarus arasındaki ekonomik, politik ve kültürel ilişkiler akademik düzeyde ele alındı.

Diyalog Avrasya (DA) Belarus temsilciliği, Belarus Devlet Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Fakültesi, Dış Politika ve Güvenlik Çalışmaları Merkezi (FPS) ve Belarus Türk İş adamları Derneği (BETİD) tarafından organize edilen konferansa, Türkiye ve Belarus'tan alanlarında uzman birçok akademisyenin yanı sıra T.C. Minsk Büyükelçisi Veka İnal, Milletvekili ve Belarus-Türk Parlamentoları arası Dostluk Grubu Başkanı Reha Çamuroğlu, Diyalog Avrasya Eşbaşkanı Harun Tokak gibi üst düzey yetkililer de katıldı.

Üç oturumdan oluşan konferansta, Belarus ve Türkiye arasındaki tarihi meseleler, ilişkilerin mevcut durumu ve geleceği, uluslararası organizasyonlardaki işbirlikleri gibi konular ele alınırken, ticari-ekonomik, kültürel ve eğitim alanındaki karşılıklı ilişkiler masaya yatırıldı.

Belarus Devlet Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Fakültesi Dekanı Prof. Victor Shadurski açılış konuşmasında; adil, kalıcı süreklilik arz eden bir diyaloğun çok önemli olduğunu vurgulayarak Belarus'ta Türkçeye duyulan ilginin her geçen gün arttığını ve uluslararası ilişkiler fakültesinde bir "Türk Dili ve Kültürü Merkezi" açmayı planladıklarını dile getirdi.

1995 yılında Belarus'un bağımsızlığını ilk tanıyan ülkenin Türkiye olduğunu ve Türkiye-Belarus ilişkilerinin belki de Belarus'un en köklü dış ilişkileri arasında yer aldığını söyleyen Milletvekili Reha Çamuroğlu, Mart ayı içerisinde Kültür Bakanı Ertuğrul Günay'ın Belarus'u ziyaret edeceği müjdesini verdi.

"Belarus Türkiye İş Birliği Yolları Konferansı"na katılmaktan mutluluk duyduğunu dile getiren T.C. Minsk Büyükelçisi Veka İnal: "Çok kültürlü, çok dinli, çok milletli Avrasya coğrafyasının kültürel ve entellektüel birikimini dünyaya duyurarak, bu coğrafyada bilim, edebiyat, akademi dünyaları arasında dinamik bağlar kuran 'Diyalog Avrasya', uluslararası karşılıklı anlayış ve hoşgörünün gelişmesine ve barışa hizmet etmektedir." dedi.

Avrasya coğrafyasında 13 farklı ülkede faaliyet gösteren Diyalog Avrasya Platformu Eşbaşkanı Harun Tokak, Diyalog Avrasya Belarus temsilciğinin iki ülke arasındaki ilişkilere yapmış olduğu katkının küçümsenemeyeceğini beyan etti.

Konferansın organizatörlerinden Belarus Türk İş adamları Derneği (BETİD) Onursal Başkanı Ali Rıza Arslan, ikincisi düzenlenen "Belarus-Türkiye İşbirliği Yolları Konferansı"nın, gerek ticari ve ekonomik, gerekse sosyokültürel alandaki ilişkilerimize çok ciddi katkılar sağlayacağına değinerek bu tür organizasyonların her zaman desteklenmesi gerektiğini vurguladı.

Belarus tarafından da üst düzey yetkililerin katıldığı konferansta "Belarus Bank" Yönetim Kurulu Başkan Vekili Vlademir Novik, Belarus'taki inşaat sektöründe yapmış olduğu yatırımlarla tanınan EMSAŞ inşaatının başarılarından bahsederken, Dışişleri Bakanlığı yetkilisi Yevgeniy Libin ise istatistikî bilgiler ışığında iki ülke arasında ilişkilerin ne düzeyde olduğu hakkında bilgi verdi.

Açılış konuşmalarının ardından iki ülkeden araştırmacıların tebliğlerini sunduğu oturumlarda, konferansa Belarus Devlet Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Fakültesi'nden katılan Zafer Eldem "SSCB sonrasında Türkiye'nin Kültürel Politika Açılımları" başlıklı makalesinde Asya'da diyaloğun sağlanmasına ciddi katkıları olan Gönüllüler Hareketi'nin önemine vurgu yaptı. Eldem, "Bu harekete gönül vermiş insanlar tarafından açılan okullar ve üniversiteler, Asya'da yeni bir diyalog sürecinin başlamasına vesile olmuştur." dedi.

Türkiye'den İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Emrah Cengiz, Devletler Hukuku Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Rauf Versan, Gazi Üniversitesi'nden Yrd. Doç. Dr. Orhan Ünal, Melikşah Üniversitesi'nden Yrd. Doç. Dr. Shatlyk Amanov ve Yrd. Doç. Dr. Emin Emirza ve diğer akademisyenler Türkiye ve Belarus arasındaki ilişkilerin daha iyi bir düzeye çıkarılması için farklı önerilerde bulundu.

Son oturuma başkanlık yapan İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Emrah Cengiz, oturumun kapanış konuşmasında bu konferansın üçüncüsünün Türkiye'de kendi fakültelerinin ev sahipliğinde yapılması teklifinde bulundu. - MİNSK

Belarus-Türkiye İşbirliği Masaya Yatırıldı

- Kaynak: CHA

Son Dakika Dünya Belarus-Türkiye İşbirliği Masaya Yatırıldı - Son Dakika Dünya


YORUMLAR

Son Dakika

MasterChef'te talihsiz kaza! Parmağı kesilen Barbaros hastaneye götürüldü Kısa Çalışma Ödeneğinde yeni başvurular bugün itibarıyla başladı Kamu çalışanlarının mesai saatleri 10.00-16.00 olarak belirlendi Juventus-Dinamo Kiev maçıyla Şampiyonlar Ligi'nde ilk kez bir kadın hakem düdük çalacak Sokak kısıtlamasında, 7 zorunlu hal dışında özel araçla şehirler arası seyahate izin verilmeyecek Azerbaycan ordusu, 28 yıldır işgal altında bulunan Laçın'a girdi Barcelona, Messi'nin Maradona'yı andığı gol sevinci sonrası 3 bin euro ceza aldı Doğu Akdeniz'de gerilimi tırmandıran adım! Yunanistan'ın F-35 talebine ABD'den olumlu yanıt geldi