Sabancı Suikastı Faili DHKP-C'li Fehriye Erdal Belçika'da Yargılanacak - Son Dakika

Sabancı Suikastı Faili DHKP-C'li Fehriye Erdal Belçika'da Yargılanacak

25.05.2016 12:03

Belçika, iş adamı Özdemir Sabancı suikastı faillerinden, DHKP-C üyesi Fehriye Erdal'ın Türkiye'de işlediği suçlardan dolayı Belçika'da yargılanmasına karar verdi.

İş adamı Özdemir Sabancı suikastı faillerinden, terör örgütü DHKP-C üyesi Fehriye Erdal'ın Türkiye'de işlediği suçlardan dolayı Belçika'da yargılanmasına karar verildi.

Brugge Mahkemesindeki duruşmaya ev hapsindeyken kaçan Fehriye Erdal katılmadı. Savcı, mahkemede Erdal'ın Özdemir Sabancı'nın yanı sıra Toyotasa Genel Müdürü Haluk Görgün ve sekreter Nilgün Hasefe cinayetiyle ilgili Belçika'da yargılanması gerektiği yönünde görüş bildirdi.

CİNAYETTEN YARGILANACAK

Her iki tarafın da avukatlarını dinleyen hakim, Erdal'ın gıyabında yargılanmasına karar verdi. Buna göre Erdal, jürisiz Brugge Ağır Ceza Mahkemesinde cinayetten yargılanacak. Erdal'ın avukatlarının Brugge Ağır Ceza Mahkemesinin vereceği ağırlaştırılmış hapis cezasına ancak usulden itiraz etme hakkı olacak.

Suçlu bulunması durumunda Erdal'ın 20 yıla kadar hapis cezası alması öngörülüyor.

SABANCI SUİKASTİ

İş adamı Sabancı ile Toyotasa Genel Müdürü Haluk Görgün ve sekreter Nilgün Hasefe, 9 Ocak 1996'da DHKP-C'li teröristler tarafından İstanbul Sabancı Center'da öldürüldü.

Cinayetin Fehriye Erdal, İsmail Akkol ve Mustafa Duyar tarafından işlendiği tespit edildi. Duyar yakalanıp hapse atıldı ve 1999 yılında hapishanedeki bir isyan sırasında öldürüldü. Erdal ve Akkol ise kaçmayı başardı. Yunanistan'da yargılanıp serbest bırakılan Akkol, ocak ayında Türkiye'ye yasa dışı yollardan girince yakalandı.

Erdal ise 1999 yılında Belçika'nın Knokke kentinde kaldığı apartmanda yangın çıkması sonucunda sahte pasaportla yakalanıp yargılandı. Bir yıla yakın cezaevinde kaldıktan sonra ev hapsine alınan Erdal, Mart 2006'da firar etti. Belçikalı yetkililer, ertesi yılki duruşmada, hakkında beraat kararı verilen Erdal'ın nerede olduğunu bilmediklerini öne sürüyor.

YORUMLAR (14)
  • SADECFE VATAN: DÜŞÜNÜN TÜRKİYENİN EN İNSANCIL İŞ ADAMNI KATLEDİYOR.. AMACI NE ÖZGÜRLÜKMÜŞ. DEMOKRASİ İMİŞ VS.. VS... DHKP-C SAHİPLİK EDENLER KİM ... TÜRKİYEDE HDP-CHP DÜNYADA TÜM İSLAM VE TÜRKİYE DUŞMANI DEVLETLER. Cevap Yaz 4 0 Yayından Kaldır
  • hsy: bu belciko tererüs yatagıdır inanmayan gitsin araştırsın bütün tererüs ele başlara hep burda dolaşıyor Cevap Yaz 3 0 Yayından Kaldır
Tüm yorumlar için tıklayınız
500
Medipol Başakşehir, Royal Antwerp maçı hazırlıklarını tamamladı Medipol Başakşehir, Royal Antwerp maçı hazırlıklarını tamamladı Royal Antwerp son antrenmanını yaptı Royal Antwerp son antrenmanını yaptı Medipol Başakşehir-Antwerp maçına doğru Medipol Başakşehir-Antwerp maçına doğru
Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Sabancı Suikastı Faili DHKP-C'li Fehriye Erdal Belçika'da Yargılanacak - Son Dakika

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.

Advertisement