Son Dakika Haberleri: Belçika'da Cinsiyet Değiştirmek Artık Çok Kolay
BBC

Belçika'da Cinsiyet Değiştirmek Artık Çok Kolay

2 yıl önce

Ülkede yürürlüğe giren yeni yasa ile isteyenler hiçbir tıbbi operasyon geçirmeden, doktor ya da psikiyatrist raporuna gerek duymadan cinsiyetini değiştirebilecek.

Belçika'da Çarşamba sabahı yürürlüğe giren yeni yasa ile cinsiyet değiştirilmesi kolaylaştırıldı. İsteyenler hiçbir tıbbi operasyon geçirmeden, doktor ya da psikiyatrist raporuna gerek duyulmadan cinsiyetini değiştirebilecek. Yeni düzenlemeye göre, kimlik kartlarındaki cinsiyet bilgisi değişikliği için de belediyeye başvuru yeterli olacak.

12 YAŞINDAN BÜYÜK ÇOCUKLAR AİLELERİNDEN İZİN ALMAK ZORUNDA

Cinsiyet değişikliği başvuruları 3 ay içinde sonuçlandırılacak. Belediyeler, aynı sürede doğum belgesini değiştirecek. Ardından da başvuru sahibine yeni bir ulusal kayıt numarası ile kimlik verilecek. Tıbbi sertifika koşulu aranmayacak. Bu uygulama, reşit olmayan kişileri de kapsıyor. Ancak 12 yaşından itibaren isim ve cinsiyet değişikliği yapmak isteyen çocuklar için, ebeveynlerinin izin vermesi gerekiyor.

PSİKİYATRİST RAPORU İSTENİYOR

Ancak 16 yaşından itibaren cinsiyet değişikliği için başvuran çocuklardan, anne ve baba izninin yanı sıra psikiyatrist raporu da istenecek.

"İNSAN HAKLARI İHLALİYDİ"

Lezbiyen, gay, biseksüel ve transseksüel (LGBT) bireylerin çıkarları için mücadele eden Cavaria adlı kuruluş, yeni düzenlemeden oldukça memnun. Cavaria Sözcüsü Jeroen Borghs'a göre, insanların kimliklerinde hangi cinsiyetin yer alacağına kendilerinin karar vermesi olumlu bir gelişme.

Borghs, geçmişte cinsiyet değişikliği için istenen tıbbi zorunlulukların, insan hakları ihlali olduğunu savunuyor.

KİMSE KENDİNİ YÜZDE YÜZ ERKEK YA DA KADIN HİSSEDEMEZ

Değişiklikten sonra ikinci bir değiştirme için yasal prosedüre gerek duyulduğunu belirten Jeroen Borghs, "Herkes hiçbir zaman kendini yüzde yüz kadın ya da erkek olarak hissedemez. Bu nedenle insanlar istediği gibi cinsiyet değişikliği hakkına sahip olmalı" diyor.

Cavaria, 18 yaşından küçükler için cinsiyet değişikliği konusunda psikiyatrist raporu istemesini ise eleştiriyor. Böyle bir uygulamanın yalnızca bir kez yapılacak olması da Cavaria'nın tepkisini çekiyor.

BBC

YORUMLAR


Adnan Oktar'ın Cezaevindeki Son Hali Herkesi Şaşırttı Yasemin Yalçın, Kemal Sunal ile Tanışma Hikayesini Anlattı

Bitkisel Hayattaki Kadın Doğum Yaptı, Tecavüz Zanlısı Erkek Hemşire Yakalandı