Son Dakika Haberleri: Kafatası Ölçümüyle Kariyer Planlama Büyük Tepki Çekti
BBC

Kafatası Ölçümüyle Kariyer Planlama Büyük Tepki Çekti

10 ay önce

Ülkede işsizlere yeniden meslek edindirme konusunda resmi kurumlara danışmanlık hizmeti veren bir şirket, kişilerin kafatasını ölçerek, ağız ve burun yapısı gibi özelliklere bakarak uygun mesleği belirliyor.

Kafatası Ölçümüyle Kariyer Planlama Büyük Tepki Çekti, System.String[]

Belçika'nın Deurne kentindeki TalentTester adlı danışmanlık şirketi, kafatası ölçümü yaparak kişilere meslek seçimi yaptırıyor. Şirket, 4 seanslık testler için 550 euro ücret alıyor. Bunun 510 eurosu Flaman hükümeti tarafından karşılanıyor.

"KAFA YAPISI KİŞİLİĞİ ELE VERİYOR" İDDİASI TARTIŞMA YARATTI

İş arayan kişilere karakter testinin yanı sıra, kafa tası ölçülüyor ve yüz yapısı inceleniyor. Şirket yöneticisi Nancy Steels'e göre, özellikle kafatası ve yüz yapısı, insanların kişiliği konusunda çok net bilgiler veriyor. Steels, bu özelliklere bakarak kişinin kim olduğunun ortaya çıkarıldığını savunuyor.

Steels'in uyguladığı "karakter testine" göre, büyük bir alına sahip kişiler, geniş ilgi alanına sahip. Burun yapısı, iş yapma gücü ya da eksikliği konusunda ipuçları veriyor. Ağız yapısı ise karakter oluşumunda belirleyici.

BİLİM ÇEVRELERİ TEPKİLİ

Ancak hükümet tarafından desteklenen bu yönteme özellikle bilim çevrelerinden tepki var. Leuven Katolik Üniversitesi'nden iş psikoloğu Nele de Cuyper, meslek belirlemek için kafatası ölçümünün mantıklı olmadığı görüşünde.

De Cuyper, bilim dergisi Eos'a yaptığı açıklamada, "Uygulanan yöntemin astroloji veya faldan farkı yok ama insanların ilgisini çekiyor" diyor.

"ÖNEMLİ OLAN SONUÇ"

Flaman İstihdam ve Mesleki Eğitim Merkezi (VDAB), kafatası ölçümüyle mesleki yönlendirme tekniğinden haberdar.

Merkez, buna benzer çeşitli metodlar sayesinde iş arayan adaylara ulaştıklarını reddetmiyor. VDAB sözcüsü Shaireen Afta, "Bizim için önemli olan sonuç, nasıl ulaşıldığı değil" diyor.

İş psikoloğu de Cuyper, bilimsel olarak kanıtlanmış çok fazla metod olmasına karşın son yıllarda alternatif yöntemlerin mantar gibi çoğalmasından yakınıyor. Bu nedenle daha sıkı kontrol istiyor.

DEĞİŞİKLİĞE GİDİLECEK

Şirket yöneticisi Nancy Steels ise uygulamalarının bilimsel olmadığını kabul ediyor. Ancak, yardımcı oldukları insanların hala önerdikleri işlerde çalıştığını vurgulayarak, "Benim için önemli olan da bu" diye konuşuyor.

VDAB, gelen tepkiler üzerine Haziran ayında politika değişikliğine gitmeye hazırlanıyor. Yeni dönemde danışmanlık şirketlerinin vizyonu, uzmanlık alanları ve deneyimleri konusunda sıkı kuralların getirileceği belirtiliyor.

BBC

YORUMLAR


Hakkında Soruşturma Başlatılan Müjdat Gezen: Kimin Kaçacağını Biliyorum Ama Söylemem Dördüncü Gol Geldi! Trabzonspor, Medipol Başakşehir Karşısında

Megastar Tarkan, Eşinin Kıskançlık Krizlerine Daha Fazla Dayanamadı