Belçika'da Rekor Sayıda Şirket Kepenk Kapattı - Son Dakika

Belçika'da Rekor Sayıda Şirket Kepenk Kapattı

02.01.2012 12:05
Belçika'da Rekor Sayıda Şirket Kepenk Kapattı, System.String[]

Avrupa'da ekonomik krizin etkilediği ülkelerden biri olan Belçika'da geçtiğimiz yıl rekor sayıda şirket iflas etti.

Avrupa'da ekonomik krizin etkilediği ülkelerden biri olan Belçika'da geçtiğimiz yıl rekor sayıda şirket iflas etti. Ülke genelinde 10 bin 528 işyeri kepenk kapatmak zorunda kalırken bu rakam önceki seneye göre yüzde 6 oranında bir artış anlamına geliyor.

Yunanistan, İtalya ve İspanya gibi ülkelerde çok daha ağır şekilde hissedilen Avrupa'daki ekonomik darboğazın AB'ye ev sahipliği yapan Belçika'da da yansımaları gözlemleniyor. Buna göre geçtiğimiz 2011 yılı iflasta rekor yıl olarak tarihe geçti. Özellikle başkent Brüksel ve iktisadi olarak nispeten daha geri olan Valon bölgesinde kaydedilen iflasların çokluğu yetkilileri endişeye sevk ediyor. 2011'de Hollandaca konuşulan Flaman Bölgesinde her 101 şirketten birisi iflas ederken bu oran Valon bölgesinde 81'de bir ve Brüksel bölgesinde 57'de bir olarak kayıtlara geçti.

Geçtiğimiz yılın 2010 yılı rakamlarıyla karşılaştırılmasında bir diğer çarpıcı veri olarak her geçen sene daha fazla büyük şirketin iflas etmesi. 100 ve daha fazla işçi çalıştıran işyerleri artık ayakta zor dururken özellikle otel, cafe ve restoran sektörü ağır darbe aldı. Bu sektördeki her 29 şirketten birisi iflas bayrağını çekmek zorunda kaldı. Ekonomik krizden yara alan bir diğer sektör ise transport sektörü oldu. 2011 yılında ulaşım sektöründeki her 40 işyerinden birisi iflas etti.

Kapanan işyerinin bu kadar çok olması ülkedeki işsiz sayısına da olumsuz yansıdı. İşsizler ordusuna bir yıl içinde 18 bin 330 kişi eklendi.

Belçika'da Rekor Sayıda Şirket Kepenk Kapattı

- Kaynak: CHA

Son Dakika Ekonomi Belçika'da Rekor Sayıda Şirket Kepenk Kapattı - Son Dakika Ekonomi


YORUMLAR

Son Dakika

Habertürk'te gerginlik çıkaran 'fare' tartışması! Mete Yarar, Deniz Zeyrek'e kızıp canlı yayını terk etti Yeni şarkısıyla farkındalık yaratmak isteyen Yonca Evcimik, eleştiri oklarının hedefi oldu Cübbeli Ahmet, Selefi derneklerinin para kaynaklarını anlattı: Körfez ülkelerinden kesin para geliyor İbo Show'da büyük sürpriz! İki eski dost bir araya geliyor Yıllar önce Türkiye'ye gelen Maradona, "Maraba Televole" ile program jeneriğine konu oldu Son Dakika: Diego Armando Maradona hayatını kaybetti Putin'in "gizli" aşkının kazancı ortaya çıktı! Dudak uçuklatan rakam Uzmanlar araştırdı: Ağız gargarası koronadan korunmak için bilimsel bir çözüm değil, tedbir olabilir