Son Dakika Haberleri: Belçika'da Rekor Sayıda Şirket Kepenk Kapattı

Belçika'da Rekor Sayıda Şirket Kepenk Kapattı

8 yıl önce

Avrupa'da ekonomik krizin etkilediği ülkelerden biri olan Belçika'da geçtiğimiz yıl rekor sayıda şirket iflas etti.

Belçika'da Rekor Sayıda Şirket Kepenk Kapattı, System.String[]

Avrupa'da ekonomik krizin etkilediği ülkelerden biri olan Belçika'da geçtiğimiz yıl rekor sayıda şirket iflas etti. Ülke genelinde 10 bin 528 işyeri kepenk kapatmak zorunda kalırken bu rakam önceki seneye göre yüzde 6 oranında bir artış anlamına geliyor.


Yunanistan, İtalya ve İspanya gibi ülkelerde çok daha ağır şekilde hissedilen Avrupa'daki ekonomik darboğazın AB'ye ev sahipliği yapan Belçika'da da yansımaları gözlemleniyor. Buna göre geçtiğimiz 2011 yılı iflasta rekor yıl olarak tarihe geçti. Özellikle başkent Brüksel ve iktisadi olarak nispeten daha geri olan Valon bölgesinde kaydedilen iflasların çokluğu yetkilileri endişeye sevk ediyor. 2011'de Hollandaca konuşulan Flaman Bölgesinde her 101 şirketten birisi iflas ederken bu oran Valon bölgesinde 81'de bir ve Brüksel bölgesinde 57'de bir olarak kayıtlara geçti.


Geçtiğimiz yılın 2010 yılı rakamlarıyla karşılaştırılmasında bir diğer çarpıcı veri olarak her geçen sene daha fazla büyük şirketin iflas etmesi. 100 ve daha fazla işçi çalıştıran işyerleri artık ayakta zor dururken özellikle otel, cafe ve restoran sektörü ağır darbe aldı. Bu sektördeki her 29 şirketten birisi iflas bayrağını çekmek zorunda kaldı. Ekonomik krizden yara alan bir diğer sektör ise transport sektörü oldu. 2011 yılında ulaşım sektöründeki her 40 işyerinden birisi iflas etti.


Kapanan işyerinin bu kadar çok olması ülkedeki işsiz sayısına da olumsuz yansıdı. İşsizler ordusuna bir yıl içinde 18 bin 330 kişi eklendi.

Haber Yayın Tarihi: 02.01.2012 12:05 Kaynak: CHATalihsiz vatandaşın cansız bedeni "Ölüü" yazan duvarın önünde bulundu
Yaşar Büyükanıt, ölmeden önce verdiği son röportajda FETÖ'cü savcıyı affetmedi Başörtülü kadına saldıran kadın gülerek adliyeye gitti