Belediye Bidon Koydu, Vatandaş Atık Yağ Topladı - Son Dakika

Belediye Bidon Koydu, Vatandaş Atık Yağ Topladı

13.01.2012 10:33
Belediye Bidon Koydu, Vatandaş Atık Yağ Topladı, System.String[]

Konak Belediyesi, atık yağların geri dönüşümünü sağlamak amacıyla başlattığı kampanyada hedeflenen miktarın iki katını toplandı.2011 yılında 50 bin kg.atık yağ toplamayı hedefleyen belediye, yıl sonunda 104 bin kg.'a ulaştı.

Konak Belediyesi, atık yağların geri dönüşümünü sağlamak amacıyla başlattığı kampanyada hedeflenen miktarın iki katını toplandı. 2011 yılında 50 bin kg. atık yağ toplamayı hedefleyen belediye, yıl sonunda 104 bin kg.'a ulaştı. Belediye, vatandaşların projeyi benimsemesi amacıyla atık yağ toplama kaplarını öncelikle kendi hizmet binalarına yerleştirdi. Ardından Gültepe, Mehtap ve Toros semt merkezlerinin yanısıra Güzelyalı Melahat Yılmayan Öğretmenevi, Temizlik İşleri Müdürlüğü, Alsancak, Güzelyalı, Halkapınar ve Hatay zabıta karakollarına da bidonlar koyuldu. Pazaryerlerinde de yürütülen kampanyaya destek veren vatandaşların da katkılarıyla 10 ayda 104 bin kg. atık yağ toplanınca, 2012 yılı için hedef büyütüldü.

Konak Belediye Başkanı Hakan Tartan, vatandaşların atık yağları teslim edebilmesi için her türlü kolaylığı sağladıklarını söyledi. Muhtarlık ofislerinin de devreye girmesiyle birlikte toplanan atık yağ miktarının ikiye katlandığını belirten Başkan Tartan, 2012 yılında daha da artacağını ifade etti.

Tartan, Çevre Müdürlüğü'nün başlattığı uygulamanın olumlu tepkiler alması sonucu evlere de yaygınlaştırmaya başladıklarını, bu doğrultuda çeşitli noktalara atık yağ varilleri koyulduğunu aktardı. Kızartmalarda kullanılan yağların, lavaboya döküldüğünde çevreye büyük zararlar verdiğini ve içme sularına karıştığını vurgulayan Tartan, şunları kaydetti: "Evlerde de kadınlar atık yağları toplayarak, kendilerine en yakın semt veya zabıta merkezine götürüyor. Böylece hem çevreye zarar vermemiş hem de ekonomiye katkı sağlamış oluyorlar. Alsancak, Kordon ve Güzelyalı'daki kafeterya, restoran ve lokanta gibi işletmelerden de atık yağları topluyoruz. Bu konuda duyarlılık gösteren işletme sahiplerine ve projeye destek veren bütün vatandaşlara teşekkür ediyorum." dedi.

Bu arada biriken atık yağların toplanmasından sorumlu olan Ulusal İzmir firması da geri dönüşüm yoluyla biyodizel olarak tekrar kullanıma kazandırıyor.

Belediye Bidon Koydu, Vatandaş Atık Yağ Topladı
Belediye Bidon Koydu, Vatandaş Atık Yağ Topladı

- Kaynak: CHA

Son Dakika Yerel Belediye Bidon Koydu, Vatandaş Atık Yağ Topladı - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Charlie Hebdo'nun skandal karikatürüne Türkiye'den peş peşe sert tepki: Sessiz kalmayacağız Charlie Hebdo'dan yine çirkin provokasyon! Erdoğan üzerinden Peygamberimizi ve İslam'ı hedef aldılar Trump'tan Dağlık Karabağ çıkışı: Ateşkesin bozulduğunu görmek hayal kırıklığı Meteoroloji'den 13 il için için sağanak ve gök gürültülü sağanak uyarısı İnşaatta elleri ve ayakları bağlı kız çocuğu bulundu MAK Danışmanlık, son seçim anketinin sonuçlarını paylaştı! Barajı üç parti geçiyor Azerbaycan'dan darbe yiyen Paşinyan, halkını tehdit etti: Geri duranları, kaçanları ağır cezalandıracağız Son Dakika: Sağlık Bakanlığı, sağlık çalışanlarına istifa, emeklilik ve izin yasağı getirdi