Belediyelere 11,5 Milyonluk "Çevre" Hibesi - Son Dakika

Belediyelere 11,5 Milyonluk "Çevre" Hibesi

15.08.2013 11:16
Belediyelere 11,5 Milyonluk "Çevre" Hibesi

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Türkiye genelindeki turizm öncelikli 116 belediyeye, park, yol, meydan gibi çevre düzenlemeleri için 11,5 milyon lira yardımda bulundu Yöreye değer katacak projelere verilen hibeden yararlananlar arasında Diyarbakır, Şırnak, Yalova, Trabzon, Giresun ve Hatay'daki belediyeler de yer alıyor

ESRA ALTINMAKAS - Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Türkiye genelindeki turizm öncelikli 116 belediyeye, park, yol, meydan gibi düzenlemeler için 11,5 milyon lira hibe desteği sağladı.

Bakanlıktan alınan bilgiye göre, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Türkiye'nin turizmden aldığı payı artırmak amacıyla çevre düzenlemesi konusunda proje üreten belediyelere hibe desteği veriliyor.

Böylece turizm öncelikli belediyelerin altyapı ve üstyapı eksikliklerinin giderilmesi hedefleniyor. Bakanlık, yardımda bulunurken, belediyelerden gelen, yöresine değer katacak çevreye duyarlı projelere öncelik tanıyor.

Bu çerçevede park, yol, cadde, sokak, meydan gibi altyapı ve üstyapı yatırımları için Türkiye genelindeki 116 belediyeye 11 milyon 500 bin lira yardımda bulunuldu.

Hibeden yararlananlar arasında Diyarbakır, Şırnak, Yalova, Trabzon, Giresun, Hatay gibi illerdeki belediyeler de yer alıyor.

-Yerel yönetimlere 5 yılda 1 milyar liralık yardım

Öte yandan, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, yerel yönetimlere çevre katkı paylarıyla da destek sağlıyor.

Çevre politikalarının etkin uygulanması ve kirliliğin önlenmesi amacıyla, kirlilik yükü taşıyan sektör ve uygulamalara bazı ekonomik kriterler getiriyor. Elde edilen çevre katkı paylarıyla ise çevrenin korunması, altyapının güçlendirilmesi hedefleniyor.

Çevre katkı paylarından, Bakanlığa başvuran ilgili yerel yönetimlere çevre giderlerinde kullanılmak üzere nakdi yardımlar yapılıyor. Bu kapsamda 2005'ten 2012'ye kadar 2 bin 290 belediye ve birliğe toplam 575 milyon 68 bin liralık destek sağlandı. Yerel yönetimlere 2017'ye kadar yapılacak yardım tutarının ise 965 milyon lira olması hedefleniyor. - Ankara

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Belediyelere 11,5 Milyonluk 'Çevre' Hibesi - Son Dakika


Advertisement