Son Dakika Son Dakika Son Dakika
Belgelerle Dünden Bugüne Osmaniye Sergisi - Son Dakika

Belgelerle Dünden Bugüne Osmaniye Sergisi

Osmaniye Belediyesi, Osmaniye'nin tarihine ışık tutacak önemli bir çalışmaya imza attı.

Belgelerle Dünden Bugüne Osmaniye Sergisi
04.01.2012 - 09:11,

Osmaniye'nin düşman işgalinden kurtuluşunun 90.yılı etkinlikleri çerçevesinde Osmaniye Belediyesi tarafından 'Belgelerle Dünden Bugüne Osmaniye Sergisi' açıldı.Cumhuriyet Meydanında 4 gün boyunca vatandaşların ziyaretine açık olacak sergide Osmanlı arşivlerinden çıkartılan 53 belge yer alıyor.

Sergi açılışında yapılan çalışma ile ilgili bilgi veren arşiv uzmanı Orhan Özdil Osmanlı ve Cumhuriyet arşivlerinde önceki adı Cebelibereket olan Osmaniye hakkında 20 bin belge tespit ettiklerini söyledi. Özdil, sergi sayesinde 1872–1933 yılları arasında yaşanan sıkıntıların vatandaşlar tarafından bizzat birinci elden müşahade edileceğini belirtti. Özdil, bu çalışmanın yapılmasını sağlayan Belediye Başkanı Kadir Kara'ya da teşekkür etti.

Osmaniye Belediye Başkanı Kadir Kara ise bu yıl Fransız işgalinden kentin kurtuluşunun 90.yıl etkinliklerine ayrı bir önem verdiklerini söyledi. Fransa'ya tepkisini bir kez daha dile getiren Kara, kurtuluş etkinliklerini de bu ülkeye tepkilerini dile getirme konusunda önemsediklerini kaydederek 'Fransa bizi iyi tanır 1922'den' dedi. 'Tarih, tarihi belgelerle ortaya konur' diyen Osmaniye Belediye Başkanı Kadir Kara sergide yer alan belgeleri Osmanlı arşivinden çıkartan Orhan Özdil ve arkadaşlarına teşekkür etti. Kara, bu çalışmanın Osmaniye'nin eski yıllarda elde ettiği ama şu anda il statüsünde verilmeyen haklarını geril alabilmesi için de önemli bir çalışma olduğuna dikkat çekti.

Kara, "Bu belgeler içinde Osmaniye'nin eski ismi ile Cebelibereket Sancağının sınırlarını ortaya koyan tarihi gerçekler var. Daha önceden kazanılmış haklarımızın verilmesi için bu sergiyi önemsiyorum." Dedi.

Konuşmaların ardından 'Belgelerle Dünden Bugüne Osmaniye Sergisi' açıldı.

Kaynak: Bültenler
YORUMLAR
1000

Son Dakika Güncel Belgelerle Dünden Bugüne Osmaniye Sergisi - Son Dakika


Advertisement