Son Dakika Haberleri: Belgrad'da 'Kraliyet Hediyeleri' Sergisi Açıldı

Belgrad'da 'Kraliyet Hediyeleri' Sergisi Açıldı

6 yıl önce

Eski Yugoslavya'nın efsanevi lideri Yosip Broz Tito'ya, ziyaretine gelen yabancı konuklar tarafından verilen hediyelerin teşhir edildiği sergi açıldı.

Belgrad'da 'Kraliyet Hediyeleri' Sergisi Açıldı, System.String[]
Eski Yugoslavya'nın efsanevi lideri Yosip Broz Tito'ya, farklı ülkelerden ziyaretine gelen yabancı konuklar tarafından verilen hediyelerin teşhir edildiği "Kraliyet Hediyeleri" sergisi açıldı.

Sırbistan'ın başkenti Belgrad'daki Yugoslavya Tarihi Müzesi'nde açılan Kraliyet Hediyeleri sergisinde, Tito'ya hediye edilen çok sayıda fotoğraf ve hediyelik eşya yer alıyor. 

Sergilenen pahabiçilmez hediyeler arasında, İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth, İran Şahı Rıza Pehlevi, Yunanistan Kralı Pavlo, Kamboçya Prensi Norodom Sihanouk, Habeşistan Kralı Hayle Selassiye ve daha birçok kraliyet mensubunun Tito'ya hediye ettiği göz kamaştırıcı armağanlar da bulunuyor.

-Tito'nun ilk hediyesi Yunan kralından 

Serginin organizatörlerinden Momo Cviyoviç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sergide teşhir edilen eşyaların, Yugoslavya Tarihi Müzesi'ndeki en kıymetli eşyalar arasından titizlikle seçildiğini belirtti. 

Sergide, sadece krallar, hükümdarlar, prensler ve bir şeyh tarafından, 1954-1979 döneminde Tito'ya hediye edilen eşyaların sergilendiğini ifade eden Cviyoviç, bu eserler arasında Tito'ya 1954 yılında Yunanistan Kralı Pavlo tarafından verilen ilk hediye olan bronz miğfer ile 1979 yılında Kuveyt Şeyhi'nin armağen ettiği son hediyenin dikkat çekici olduğunu söyledi.

Cviyoviç, çok sayıda fotoğraf, tarihi eser, mücevher, mücevher kutusu ve el yapımı sigara tabakalarının yer aldığı sergide, 68 parça bulunduğunu, sergideki en eski eserin de Yunan Kralı Pavlo'nun verdiği, yaklaşık 2 bin 600 yıllık bronz miğfer olduğunu anlattı.

Tito'nun hayatta olduğu dönemde, en fazla Habeşistan Kralı Selassiye'den hediye aldığını kaydeden Cviyoviç, "Tito, görevde kaldığı süre içerisinde Selassiye ile tam 9 kez bir araya gelmişti. Selassiye, Tito'ya, özellikle altından yapılmış hediyeler takdim etmişti" diye konuştu.

Cviyoviç, Tito'nun da hediye verme konusuna bir hayli önem verdiğini, eski Yugoslavya liderinin de 4 bin 379 yabancı lider ve devlet görevlisine yaklaşık 20 bin hediye dağıttığını söyledi.

Tito'nun, kendisini ziyaret edecek yabancı konuklarının beğenilerini önceden öğrendiğine ve hediyeleri ona göre şeçtiğine işaret eden Cviyoviç,  "İngiltere Prensi Charles, 1968 yılında kendisini ziyaret ettiğinde, kendisine 17. yüzyıla ait bir Dubrovnik yelkenlisinin maketini hediye etmişti. Öte yandan, 1969 yılı Temmuz ayında, aya giden ilk astronotlar Neil Armstrong, Buzz Aldrin ve Michael Colins de aynı yıl Kasım ayında Tito'yu ziyaretlerinde, kendisine ay taşı hediye etmişlerdi. Tito da bu üç astronota altından sigara tabakası vermişti" dedi.

Eski Yugoslavya lideri Yosip Broz Tito, uzun süren devlet adamlığı döneminde, yaklaşık 350 devlet ve hükümet liderini kabul etmiş, 73 farklı ülkeye 169 resmi ziyarette bulunmuştu.

Kraliyet Hediyeleri sergisi, 25 Ağustos'a kadar açık gezilebilecek. - SırbistanKışladaki Gıda Zehirlenmesiyle İlgili Çarpıcı İfadeler: 11 Ayda 15 Kilo Kaybettim Suriyeliler, Bursa'da 400'ü Aşkın Fabrika Kurdu

Bomba İddia: İşinden Olan Sabri, Eşinden de Oldu