Bergama'da Kermes Coşkusu Başladı - Son Dakika

Bergama'da Kermes Coşkusu Başladı

26.06.2012 11:07
Bergama'da Kermes Coşkusu Başladı, System.String[]

İzmir'in Bergama İlçesi'nde düzenlenen 76'ncı Uluslararası Bergama Kermesi düzenlenen kortej yürüyüşü ile başladı.

İzmir'in Bergama İlçesi'nde düzenlenen 76'ncı Uluslararası Bergama Kermesi düzenlenen kortej yürüyüşü ile başladı. Ünlü isimlerin katılacağı paneller, tiyatro etkinlikleri ve konserlerin verileceği şenlik bir hafta sürecek.

'Türkiye'nin ilk yerel festivali' ünvanına sahip Bergama Kermesi, spor salonu önünden başlayan ve Cumhuriyet Meydanı'nda sona eren kortej yürüyüşü ile start aldı. Yürüyüşe, İzmir Vali Yardımcısı Ardahan Totuk, Bergama Kaymakamı Ahmet Ertan Yücel, CHP İzmir İl Başkanı Ali Engin, Dikili Belediye Başkanı CHP'li Osman Özgüven, Bergama Belediye Başkanı CHP'li Mehmet Gönenç, İzmir İl Genel Meclisi Başkanı CHP'li Serdar Değirmenci, CHP İzmir eski milletvekillerinden Hakkı Ülkü, siyasi partilerin ilçe başkanları, daire müdürleri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ile Hollanda'nın Alkmaar Belediye Meclis üyeleri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Kortej yürüyüşünün ardından eczacılığın babası olarak bilinen hekim Galenos'un heykeli törenle açıldı.

Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç, festivalin açılış konuşmasında, Bergama Kermesi'nin tarihine dikkat çekti. Bergama Kaymakamı Ahmet Ertan Yücel, kermesin ilçe için çok önemli olduğunu belirtti. Bergama'nın turizm açısından istediği noktaya gelemediğini ifade eden Yücel, "Bergama'nın turizmiyle övünüyoruz. Lakin burada turizm açısından farklı sıkıntılarımız var. En önemli sıkıntımız yeterli derecede turisti kaldıracak otellerimizin olmamasıdır. İnanıyorum ki ilerleyen yıllarda bu sorunu çözeceğiz" dedi.

Konuşmaların ardından İzmir Anadolu Filarmoni Orkestrası konser verdi.

Etkinlikler çerçevesinde Asklepion Antik Tiyatroda, Türk halk müziği sanatçısı Sümer Ezgü konser verdi. Konserine 'Harmandalı' türküsüyle başlayıp 'Efeler' ve 'Mihriban' ile devam eden Ezgü, Balıkesir'in Burhaniye İlçesi'nde yaşayan ve sosyal paylaşım sitesinden kendisine ulaşarak konsere gelen hayranı Gencer Güzeler'in isteği olan 'İki Keklik' türküsünü de seslendirdi. Konserin bir bölümünde Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç'i sahneye davet ederek zeybek oynayan Ezgü, 2.5 saat boyunca hem eğlendi hem eğlendirdi. Şarkı aralarında yaptığı konuşmada ise terör konusuna değinen Ezgü, "Dünyadaki terörü lanetliyorum. Hakkari'de 8 şehit, ardından bir şehit daha. Sanki bu bizim kaderimiz. Ancak şehitlerden sonra konser iptalini doğru bulmuyorum. Aksine o konserler yapılacak ki bu konserlerden çıkan halk bambaşka bir ruha kavuşacak. Bakınız kaç bin yıl önce yapılan bu tarihi mekanda sizlerle aynı atmosferi paylaşırken ne kadar çok mutlu oluyoruz" dedi.

Konser boyunca yerinde durmayıp çeşitli enstrümanlar çalan, türkülerini sütunların üzerine çıkarak söyleyen ve seyircilerin arasına karışan Sümer Ezgü'ye Belediye Başkanı Gönenç plaket verdi. - İzmir/ Bergama

Bergama'da Kermes Coşkusu Başladı
Bergama'da Kermes Coşkusu Başladı
Bergama'da Kermes Coşkusu Başladı
Bergama'da Kermes Coşkusu Başladı
Bergama'da Kermes Coşkusu Başladı

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Bergama'da Kermes Coşkusu Başladı - Son Dakika


Son Dakika

Bankalar Birliği anlaşmasıyla Galatasaray'ın kasasına 250 milyon TL girdi Türkiye'de 280 milyon metreküplük doğal gaz kullanımıyla rekor kırıldı Bölgede dengeleri değiştirecek iddia: Esad, İsrail ile anlaşma masasına oturdu Koronavirüse karşı etkili olan zeytin yapraklarının kilosu 100 liradan satılıyor Kırmızı gelinliğini giyip Taksim'e çıkan Rus modeli görenler şaşkınlığını gizleyemedi Bunu da gördük! Bir internet sitesi, ücret karşılığında ünlü isimlerden vatandaşlara video göndertmeye başladı Ezgi Mola, mutfak tadilatı için 120 bin TL istenince isyan etti: O paraya Beylikdüzü'nden ev alınır Survivor 2021'in iddialı yarışmacısı adaya veda etti