Son Dakika Haberleri: Bersay İletişim Enstitüsü'nde "Felsefe Dersleri"3

Bersay İletişim Enstitüsü'nde "Felsefe Dersleri"3

6 yıl önce

Felsefeci, düşünür ve yazar Dücane Cündioğlu, 'Felsefe Dersleri'nin üçüncüsü 18 Ocak Cumartesi günü Bersay İletişim Enstitüsü'nde felsefe alanına ilgi duyanlarla buluştu.

Bersay İletişim Enstitüsü'nde

"TOPLUMUN HAFIZASI DİLDE SAKLIDIR"

Felsefeci ve yazar kimliğiyle Dücane Cündioğlu, konferans dizisinin 'Kozmopolites' (Uygarlığın Özüne Dair) başlıklı üçüncü dersinde İslam tarihinde üç büyük kozmopolis evresine işaret edilebileceğini, bunların; 9-10. yüzyıllarda Bağdad, 11-12. yüzyıllarda Kurtuba, 18-19. yüzyıllarda İstanbul olduğunu ifade etti.

Cündioğlu'nun '1+1=1', 'Yorum Yorar" (Simgelere Dair), 'Kozmopolites' (Uygarlığın Özüne Dair) konulu derslerini toplamda 675 kişi izledi.

Dücane Cündioğlu, 'Kozmopolites' (Uygarlığın Özüne Dair) konulu dersinde dil ile toplumun ilişkisi konusunda görüşlerini katılımcılarla paylaştı.

Felsefeci – yazar kimliğiyle ve kitaplarıyla, Türkiye'deki entelektüel dünyanın gündemdeki düşünürlerinden biri olan Dücane Cündioğlu, "Önce güvenlik, sonra özgürlük, işte mübadele'nin eşitlikçi özünün (ticaretin) nefes alabileceği zemin budur. Münakaşanın, münazaranın, mücadelenin en temelindeki saklı ilkedir mübadele, yani değiş-tokuş, alış-veriş. Mübadele yetisinin güçlenmesi karşıtların birliğine izin vermekle kalmamış, yanı sıra farklı dil, din, ırk ve kültür çokluğunu bir araya getirebilen ve bir arada tutabilen toplumlarda ancak yüksek düşünce ve yüksek sanat oluşabilmiş, daha da önemlisi yüksek düşünce ve sanatın oluşabildiği toplumlarda ancak iktidarlar dil, din, ırk ve kültür farklılıklarına hürmetle mukabele etmek zorunda kalmışlardır." dedi. Cündioğlu,İslam tarihinde üç büyük kozmopolis evresine işaret edilebileceğini, bunların; 9-10. yüzyıllarda Bağdad, 11-12. yüzyıllarda Kurtuba, 18-19. yüzyıllarda İstanbul olduğunu ifade etti. Ayrıca toplumun hafızası dilde saklı olduğunu sözlerine ekledi.

Bersay İletişim Enstitüsü'nde tarafından düzenlenen 'Kozmopolites' (Uygarlığın Özüne Dair) konferansını kaçıranlar Bersay İletişim Grubu'nun web sitesinden izleyebilecekler.

Daha önce aralarında Atatürk Kitaplığı, Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi, Boğaziçi Üniversitesi, Pera Müzesi, Bersay İletişim Enstitüsü ve Anadolu'daki pek çok üniversitede konferanslar veren Dücane Cündioğlu, 15 Şubat Cumartesi günü Cebrail'in Kanatları: (Muhayyileye Dair) dersini gerçekleştirecek.

Derslere katılım (10 TL Enstitünün Burs Fonuna destekle) ve sınırlı sayıda olabildiği için önden katılım bildiriminde bulunulması tavsiye edilmektedir.
Semt Pazarında Satılan Hazır Mezarları Görenler Şaşırıp Kaldı Günde 25 Litre Su İçen 66 Yaşındaki Kadın, Hayat Hikayesiyle Ağızları Açık Bıraktı! Tuvaletin Duvarına Yazılan Taciz İddiası, Üniversiteyi Karıştırdı