Beşir'den Zeytin Dalı - Son Dakika

Beşir'den Zeytin Dalı

01.01.2012 12:29
Beşir'den Zeytin Dalı, System.String[]

Sudan Devlet Başkanı Ömer Hasan El Beşir, Darfur bölgesinin en güçlü isyancı grubu Adalet ve Eşitlik Hareketi'ne (JEM) silahlarını bırakması ve hükümetle barış masasına oturması çağrısında bulundu.

Sudan Devlet Başkanı Ömer Hasan El Beşir, Darfur bölgesinin en güçlü isyancı grubu Adalet ve Eşitlik Hareketi'ne (JEM) silahlarını bırakması ve hükümetle barış masasına oturması çağrısında bulundu.

Beşir, Sudan'ın Bağımsızlık Günü dolayısıyla yaptığı konuşmada, kısa süre önce liderleri Halil İbrahim öldürülen JEM'den ayrılmak isteyen ve barışı talep edenlere kapılarının ve kalplerinin açık olduğunu ifade etti.

JEM'den, Beşir'in çağrısıyla ilgili henüz bir açıklama yapılmadı.

Sudan ordusu geçen hafta Halil İbrahim'i Güney Sudan'a geçmeye çalışırken öldürmüştü. JEM de liderlerinin öldürüldüğünü doğrulamıştı.

Sudan'ın batısındaki Darfur bölgesinde Arap olmayan kabileler 10 yıl kadar Hartum hükümetine karşı direniş göstermişti. Hartum yönetimi bu kabileleri siyasi ve ekonomik olarak marjinal gruplar olarak nitelemişti.

BM, Hartum'un Darfur'daki ayaklanmayı ezmek için orduyla birlikte harekete geçirdiği çoğu Arap olan milislerin saldırılarında ve çatışmalarda 300 bin kişinin ölmüş olabileceğini açıklamıştı. Hartum yönetimi ise BM'nin rakamlarının abartılı olduğunu, ölenlerin sayısının 10 bin olduğunu iddia etmişti.

Sudan, Katar'ın arabulucuğunda bu yıl Darfur'daki küçük grupları bünyesinde barındıran Özgürlük ve Adalet Hareketi (LJM) ile barış anlaşması imzalamıştı. Ancak JEM ile diğer büyük isyancı gruplar anlaşmayı imzalamayı reddetmişti. Kasım ayında da Darfur'daki büyük isyancı gruplarla iki sınır eyaletinin isyancıları Beşir'i devirmek için bir ittifak oluşturduklarını açıklamıştı. - HARTUM

Beşir'den Zeytin Dalı

- Kaynak: AA

Son Dakika Dünya Beşir'den Zeytin Dalı - Son Dakika Dünya

YORUMLAR

Son Dakika

Khabib Nurmagomedov, Justin Gaethje'yi mağlup ederek profesyonel dövüş hayatını sonlandırdı Kick boksun Türkiye'deki öncülerinden Tarık Solak vefat etti Kaya Çilingiroğlu, maske işini bu defa abarttı! Taktığı kaskla yine gündem oldu Eski kocasını öldürüp tandırda yakan kadın tutuklandı, ifadesinde cinayeti detaylarıyla anlattı Aliyev silah aldıkları ülkeleri tek tek saydı! Türkiye ilk sırada değil Azerbaycan tarafından etkisiz hale getirilen İHA'da PKK şüphesi Bakan Koca, koronavirüs en çok bulaştığı ortamı ilk kez açıkladı: Evde bulaş oranı daha yüksek TRT'den, Erdoğan'ın konuşması sırasında ekranda çıkan anlamsız harflerle ilgili açıklama