Beü'den "Maden, Emek ve Dua" Programı - Son Dakika

Beü'den "Maden, Emek ve Dua" Programı

27.05.2014 18:04
Beü'den

Bülent Ecevit Üniversitesi ve Genel Maden İşçileri Sendikası Şemsi Denizer Toplantı Salonu’nda “Maden, Emek ve Dua” programı düzenlendi.

Bülent Ecevit Üniversitesi ve Genel Maden İşçileri Sendikası Şemsi Denizer Toplantı Salonu'nda "Maden, Emek ve Dua" programı düzenlendi.

GMİS Toplantı Salonu'nda gerçekleştirilen programa TTK Genel Müdürü Burhan İnan, GMİS Genel Başkanı Eyüp Alabaş, BEÜ İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bayram Ali Çetinkaya, Zonguldak Müftüsü Nuh Korkmaz ve davetliler katıldı.

Program açılış konuşmaları ile başladı. BEÜ İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bayram Ali Çetinkaya, "Soma ve Zonguldak'ta ülkemizin her maden ocağında vefat eden madenci kardeşlerimize Allah'tan rahmet, ailelerine ve yakınlarına, arkadaşlarına Allah sabır eylesin. Allah olayın sorumlularını ortaya çıkarıp, adilce yargılanması ve bu nevi olayların tekrarlanmaması için gerekli şuur ve ciddiyete erişebilme konusunda yetkililere ferasetle ve adaletle davranmayı nasip etsin. Madenci kardeşlerimizin yerin metrelerce altında geçimlerini helal yoldan elde etmek için çalışıp çabalamakta ve ailelerinin iaşesini kazanmak için didinmektedirler. Elleri kap kara olsa da gönülleri zengin olan madenci kardeşlerimiz bize helal yoldan geçimin nasıl kazanıldığını göstermektedirler. Konu bir de kader boyutu vardır. Elbette ki Soma'da yaşananlar kaderdir. Ancak kader; mağdurlar açısından acı ve ızdırapları hafifleten bir etkiye sahip olsa da, sorumluları aklayan bir kelam formülasyonu değildir. Kader ontolojik bir realitedir, kulun sorumluluğu ise hukuki ve ahlakidir" dedi.

GMİS Genel Başkanı Eyüp Alabaş ise konuşmasında; "Soma'daki kaza vahim bir kazadır. Bölge insanı olarak bizler 166 yıllık üretim tarihi boyunca bu tür kazalar yaşayarak madenciliği öğrendik. Soma'ya gittiğimde o acıyı gördüğümde 20 yıl önce ailemin çektiği o acıyı hissettim. Oradan bir haber alabilmek için sonuna kadar dua ettiler. Soma'daki kaza dolayısıyla herkes bir katkıda bulunmak istedi. O insanlara hatim ve dua programı teklif edildiğinde seve seve kabul ettim. Bu günün organizasyonunda emeği geçenlere teşekkür ediyorum" dedi.

TTK Genel Müdürü Burhan İnan ise selamlama konuşmasında şöyle dedi:

"Göçükler, gaz degajları, nakliyat kazaları madencilerin canını yakar. Ülkemiz insanlarını da üzer. Madenci, helalleşerek girdiği ocaktan geçmiş olsun diyerek çıkar. Madenci ekmeğini yer altında yer, suyunu yer altında içer. İş sağlığı ve güvenliği kültürünü oluşturmak bizlerin elindedir. Bu kazaların ve acıların bir daha yaşanmaması dileğiyle madenci şehitlerine rahmet diliyorum. Yakınlarına baş sağlığı diliyorum."

Zonguldak Müftüsü Nuh Korkmaz ise selamlama konuşmasında 14 Mayıs 2014 tarihinde madencilere yazdığı şiiri okudu. Korkmaz, bu tür acıların bir daha yaşanmaması temennisinde bulundu. Program ise Kur'an-ı Kerim tilaveti ve dua ile son buldu. Programa katılanlara helva ikram edildi. - ZONGULDAK

Beü'den Maden, Emek ve Dua Programı
Beü'den Maden, Emek ve Dua Programı
Beü'den Maden, Emek ve Dua Programı
Beü'den Maden, Emek ve Dua Programı
Beü'den Maden, Emek ve Dua Programı

Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel Beü'den 'Maden, Emek ve Dua' Programı - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Tuzlaspor-Giresunspor maçında forma skandalı! 13 dakika boyunca yanlış formayla oynadı Tuzlaspor-Giresunspor maçında forma skandalı! 13 dakika boyunca yanlış formayla oynadı TRT'nin sevilen dizisi Bir Zamanlar Kıbrıs, Yavru Vatan'da krize neden oldu TRT'nin sevilen dizisi Bir Zamanlar Kıbrıs, Yavru Vatan'da krize neden oldu TFF 1. Lig'de şampiyon Adana Demirspor ile ikinci Giresunspor Süper Lig'e yükseldi TFF 1. Lig'de şampiyon Adana Demirspor ile ikinci Giresunspor Süper Lig'e yükseldi Ürdün'den İsral'e Mescid-i Aksa notası! Maslahatgüzar, Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı Ürdün'den İsral'e Mescid-i Aksa notası! Maslahatgüzar, Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı Pınar Altuğ, yeni imajıyla ilgili gelen 'estetik' yorumlarına samimi itirafta bulundu Pınar Altuğ, yeni imajıyla ilgili gelen 'estetik' yorumlarına samimi itirafta bulundu Sedat Peker'in 'Kemiklerini kırdırdım' dediği eski vekil İşbaşaran'dan yanıt geldi: Seni fazla öttürmezler Sedat Peker'in 'Kemiklerini kırdırdım' dediği eski vekil İşbaşaran'dan yanıt geldi: Seni fazla öttürmezler Sedat Peker iddiasını yükseltip kolunu ortaya koydu: Ağar, Mansimov'u öldürtmek için polis katilini Türkiye'ye getirdi Sedat Peker iddiasını yükseltip kolunu ortaya koydu: Ağar, Mansimov'u öldürtmek için polis katilini Türkiye'ye getirdi Gözü dönen komşu, kızlarına mesaj attığı için mahkemelik olduğu çifti öldürdü Gözü dönen komşu, kızlarına mesaj attığı için mahkemelik olduğu çifti öldürdü
Advertisement