Beü'nün "Hızlı Okuma" Projesi Kabul Edildi - Son Dakika

Beü'nün "Hızlı Okuma" Projesi Kabul Edildi

23.01.2018 15:06
Beü'nün

Bitlis Eren Üniversitesi (BEÜ) Hizan Meslek Yüksekokulu (MYO) öğretim görevlisi Esra Dursun'un hazırladığı "Hızlı Okuma" projesi, Doğu Anadolu Kalkınma Ajansınca (DAKA) kabul edildi.

Bitlis Eren Üniversitesi (BEÜ) Hizan Meslek Yüksekokulu (MYO) öğretim görevlisi Esra Dursun'un hazırladığı "Hızlı Okuma" projesi, Doğu Anadolu Kalkınma Ajansınca (DAKA) kabul edildi.

BEÜ'den yapılan açıklamada, hızlı okumanın geliştirilmesi ve okuma hızının iki katına çıkarılmasını amaçlayan projenin üniversite bünyesindeki 30 akademik ve idari personeli kapsadığı ifade edildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Dursun, projeyle görsel algılama kapasitesini yükseltmeyi, kelime hazinesini geliştirmeyi, eski okuma alışkanlıklardan kurtulmayı, konsantrasyonu arttırmayı, okuma sırasında iç sesi susturarak gözle okumayı sağlamayı, 5N1K tekniğini okuma üzerinde uygulamayı, göz atma tekniğini geliştirmeyi, kitap ve bilimsel yayın okuma sayısını arttırmayı, beyin lobunun iki taraflı gelişimini sağlayarak kapasite artışını ve sütun tarama tekniğinin öğretilmesini amaçladıkları kaydetti.

Bu sayede anlayarak hızlı okumanın geliştirilmesi ve okuma hızının iki katına çıkarılmasını hedeflediklerini aktaran Dursun, şunları ifade etti:

"Kitap okumanın gereğini bilen bir insan için hızlı okumanın da neden gerekli olduğu bellidir. Çünkü kitap okuyan biri sürekli bir şeyler öğrenme ve kendini geliştirmenin peşindedir. O sürekli ve hızlı şekilde gerekli bilgilere ulaşmak ve kendini geliştirmek ister. Günümüz dünyasında bilim ve tekniğin hızla gelişmesi, insanların işlerini kolaylaştırıyor gibi görünse de çağımızın değişen şartları insanın üzerindeki yükü ve yükün niteliğini değiştirerek artırmaktadır. Bundan dolayı insan az zamanda çok iş başarmak zorunda kalmaktadır. Okunması gereken yazıların çokluğu, zamanın azlığı insanları daha hızlı okuyabilmek için bilimsel araştırmalar yapmaya itmiştir. Okuma hızı bilimsel yöntemle artırılabilir. Çünkü okuma hızı üzerinde çalışma yapılırsa elde edilecek bir beceridir. Hızlı okuma sonradan kazanılan davranışlar arasında yer alır. Hızlı okuma kişilerin çabukluk, kavrama ve öğrenme yeteneklerini geliştirerek, daha önceki okuma süresine kıyasla dakikada okudukları kelime sayısını ve anlama düzeylerini artırmaları demektir. Özellikle akademisyenlerin anlayarak hızlı okumaya ihtiyacı kurumsal gelişmişliğe katkı açısından diğer meslek gruplarından daha fazla olduğu için üniversite içerisinde bu eğitimin verilecek olması üniversitenin kalitesini bir üst düzeye çıkartacaktır. Bir ülkede üniversitelerin gelişmişlik düzeyi ne kadar artarsa bu gelişmişlik düzeyine bağlı olarak oradan mezun olan öğrencilerin kalifiyeliği o kadar artacaktır. Bir akademisyenin gerek bilimsel çalışmalarında gerek bir üst düzeye çıkabilmek için doktora ve tez çalışmalarında okumanın önemi ve zamandan sağlayacağı tasarruf asla göz ardı edilemeyecek bir gerçektir. Bu sebeple projemiz son derece önemli bir projedir."

Dursun, projenin hazırlanmasında desteklerinden dolayı BEÜ Rektörü Prof. Dr. Erdal Necip Yardım'a, üniversite yönetimine, DAKA Bitlis ve Van Proje ofislerine teşekkür etti.

- Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Beü'nün 'Hızlı Okuma' Projesi Kabul Edildi - Son Dakika


Son Dakika

Charlie Hebdo'dan yine çirkin provokasyon! Erdoğan üzerinden Peygamberimizi ve İslam'ı hedef aldılar Messi ile kriz yaşayan Barcelona Başkanı Bartomeu istifa etti Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Putin telefonda görüştü! Dağlık Karabağ'daki son durum ele alındı Salgın nedeniyle Sakarya'daki tüm hastanelerde acil olmayan ameliyatlar durduruldu Freni patlayan araç uçuruma yuvarlandı! 1 kişi hayatını kaybetti MAK Danışmanlık, son seçim anketinin sonuçlarını paylaştı! Barajı üç parti geçiyor Azerbaycan'dan darbe yiyen Paşinyan, halkını tehdit etti: Geri duranları, kaçanları ağır cezalandıracağız Son Dakika: Sağlık Bakanlığı, sağlık çalışanlarına istifa, emeklilik ve izin yasağı getirdi