Beymen Zorlu Center'ın - Son Dakika

Beymen Zorlu Center'ın

17.04.2015 13:39
Beymen Zorlu Center'ın, System.String[]

3. sergi dizisi "Seyyar Rüyalar" sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

Beymen, Zorlu Center mağazasının açılışıyla birlikte çağdaş sanatı desteklemek ve sanatçılara platform sunmak amacıyla başlattığı sanat projesinin 3.dizisi Seyyar Rüyalar'ı sanatseverlerin beğenisine sundu. Sanat yapıtının hayalle ilişkisi ve nesneleşme sürecinin konu edildiği proje sanat danışmanı ve yazar Gökşen Buğra'nın küratörlüğünde hayata geçirildi.

Konseptin içeriğine uygun, özel olarak seçilen eserlerin yer aldığı sergide Cins, Alper İnce, Argun Okumuşoğlu, Günnur Özsoy ve Olgu Ülkenciler'in video, yerleştirme, heykel ve resim gibi farklı medyumlarda ürettikleri, izleyiciyi sanatçının rüyasında bir gezintiye çıkaran eserleri yer alıyor.

Türkiye'deki sayılı kadın heykeltıraşlardan biri olan Günnur Özsoy'un kurşun dökme eyleminden ilham alarak tasarladığı heykeli yere temas ettiği ince noktalarıyla havadaymış gibi duran soyut formuna vurgu yaparak dikkat çekiyor. Özsoy'un en sevdiği film Persona ile aynı adı taşıyan eseri ise filmin beyaz sahnelerinden, durağanlığından ve kadınların sessizliğinden ilham alıyor.

Çağdaş sanatçı Alper T. İnce'nin bir manzara görüntüsünün topoğrafik haritalarından yola çıkarak ürettiği görsel animasyonu, hayatın hızla aktığı bir ortamda dinginliğe yer verirken sanatçının Hindistan'dan aldığı cam buda heykelinin üstüne renkli ışıklar düşeyerek kaydettiği görüntüler nesneye hayat verme hissiyatını yaşatıyor.

Olgu Ülkenciler'in can sıkıntısıyla başladığı kağıt kesme oyunu ise zamanla kağıttan bir ormanı anımsatan heykel eskizine dönüşüyor. Sanatçının sergilenen diğer bir eseri de 3.solo sergisine ismini veren "Zevkli Rezalet" serisindeki Karanlık Orman isimli çalışması oluyor.

Seyyar Rüyalar'da Argun Okumuşoğlu'nun imzasını taşıyan "Motosiklet" heykeli ise sanatçının çocukluk hayalini yetişkin dünyasına taşıyor. Cins'in sanat üretimine başladığı zamandan bu yana çizgi film, pop-art ve sürrealizmden beslenerek ortaya çıkardığı Öteki Dünya isimli eseri fantastik dünyada cennet tasviri yaparken alternatif bir uzayı da hayal etmeyi sürdürüyor. Sanatçı ikinci eserinde ise su altı ile yeryüzünün birleşimini konu ederek, grafitinin, duvarlara uygulanan bir süs değil bitki örtüsünün, canlıların varlığıyla yaşanan bir hayat olduğunu belirtiyor.

1 Temmuz'a kadar açık kalacak "Seyyar Rüyalar" sergisi boyunca sanatçı sohbetleri, atölye çalışmaları ve etkinlikler de gerçekleştirilecek.

Beymen Zorlu Center'ın

- Kaynak: Bültenler

Son Dakika Güncel Beymen Zorlu Center'ın - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Erdoğan, kriz iddiasının ardından Putin ile görüştü: Karabağ'daki Ortak Merkez hemen faaliyete geçsin Azerbaycan ordusu 27 yıldır işgal altında bulunan Kelbecer'e girdi Muharrem İnce, sesi titreyerek açıkladı: 2018 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde keşke CHP'ye güvenmeseydim G.O.R.A'daki efsane repliğiyle hafızalara kazınan oyuncu Muhittin Korkmaz hayatını kaybetti Bülent Arınç'ın bir gün gecikmeli istifasının nedeni belli oldu Bülent Arınç'ın oğlundan babasının istifasıyla ilgili dikkat çeken sözler: Bu denizde bir tek gemi ve tek bir reis var Böyle vahşet görülmedi! Annesi doğum yaparken 6 yaşındaki çocuğunun başını kesti Aleyna Çakır'ın ölümünün baş şüphelisi Ümitcan Uygun'dan akılalmaz sözler: Kudurun