Beyoğlu'nda Gerginlik - Son Dakika

Beyoğlu'nda Gerginlik

15.02.2012 18:56
Beyoğlu'nda Gerginlik

Abdullah Öcalan'ın yakalanmasının yıldönümünü protesto etmek için toplanan kalabalığa izin verilmedi.

Abdullah Öcalan'ın Kenya'da yakalanıp Türkiye'ye getirilmesinin 13. Yıldönümünde Beyoğlu'nda gösteri yapmak isteyen gruplara polis izin vermedi.

*Yürümekte ısrar eden grup içinden çok sayıda kişi gözaltına alındı.

*BDP İl Başkanı Asiye Kolçak da gözaltına alınanlar arasında bulunuyor

Haber: Özgür ALTUNCU - Ümit TÜRK - Kamera: Ozan URAL - Hasan YILDIRIM - DHA - İstanbul

Abdullah Öcalan'ın Kenya'da yakalanıp Türkiye'ye getirilmesinin 13. Yıldönümünde Beyoğlu'nda gösteri yapmak isteyen gruplara polis izin vermedi. BDP İstanbul İl Başkanlığı Taksim Meydanı'nda saat 14: 00'de kitlesel bir basın açıklaması yapacağını duyurdu. Sabah erken saatlerden itibaren Taksim Meydanı ve İstiklal Caddesi boyunca önlem alan polis, deyim yerindeyse kimseye göz açtırmadı. Kalabalık gruplar halinde dolaşanlara kimlik soran ve bölgeden uzaklaştıran sivil polislerin yanında İstiklal Caddesine çıkan tüm ara sokakların başında çevik kuvvet görev yaptı.

Taksim meydanına çıkmak isteyen ilk grup, Ağa Cami önünde çevik kuvvet tarafından durduruldu. Yürümekte ısrar eden grup içinden çok sayıda kişi gözaltına alındı. Polis barikatını aşamayan kalabalık bu kez Bekar sokağa yöneldi. Saat 13: 30'dan itibaren sokakta oturma eylemi yapan grubu polis çembere aldı. Polisin uyarılarına rağmen dağılmayan kalabalıktan yaklaşık 20 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar arasında BDP İstanbul İl Başkanı Asiye Kolçak da vardı.

İSTİKLAL CADDESİNDE YAYA TRAFİĞİ DURDU

İstiklal caddesi boyunca çevik kuvvet polisi önlemlerini sürdürdü. Saat 14: 00 sularında içlerinde BDP Eş Başkanı Gülten Kışanak ve BDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel'in de olduğu yaklaşık 80 kişilik bir grup ortaya çıktı. Gözaltına alınan arkadaşlarının bırakılmasını isteyen kalabalık, İstiklal Caddesi üzerinde oturma eylemi yaptı. Polisin de grubu sarması üzerine İstaklal Caddesinde yaya trafiğine kapandı. Kız Enstitüsü önünde süren oturma eylemi nedeniyle vatandaşlar Mis sokak ve Bekar sokağa yöneldi. Vatandaşlar ara sokakları dolaşarak yollarına devam etti. Bu sırada caddeden yürümek için ısrar eden bir kadın polislerle tartıştı. Adı öğrenilemeyen kadın polisler tarafından gözaltına alınıp, Taksim Polis Merkezi'ne götürüldü.

"İL BAŞKANI YASADIŞI SLOGAN ATTIĞI İÇİN GÖZALTINA ALINDI"

Gözaltına alınan arkadaşlaranın serbest bırakılmasını isteyen grup yaklaşık 2 saat eylemlerini sürdürdü. Bu sırada esnafın kepenk kapattığı görüldü. BDP'lilerle polis arasında zaman zaman tartışma yaşandı. BDP Eş Başkanı Gülten Kışanak BDP İl Başkanı Kolçak'ın neden gözaltına alındığını sordu. Polis müdürü de Kolçak'ın Yasadışı slogan attığı için gözaltına alındığını söyledi. Grup adına kısa bir basın açıklaması yapan Kışanak demokratik haklarının engellediğini öne sürdü. Açıklamanın ardından grup polis kontrolünde dağıldı. Sloganlar atarak Tarlabaşı'ndaki BDP İl Binasina doğru yürüyen grup daha sonra ara sokaklara girip dağıldı.

Kaynak: DHA
İstanbul'da 'Güven Huzur' uygulaması İstanbul'da 'Güven Huzur' uygulaması İstanbul'a gelen leylek sürüsü Taksim Meydanı semalarında görsel şölen oluşturdu İstanbul'a gelen leylek sürüsü Taksim Meydanı semalarında görsel şölen oluşturdu İSTANBUL-BEYOĞLU'NDA DAVULCULAR MANİLERİNDE DEPREMZEDELERİ UNUTMADI İSTANBUL-BEYOĞLU'NDA DAVULCULAR MANİLERİNDE DEPREMZEDELERİ UNUTMADI

Son Dakika Güncel Beyoğlu'nda Gerginlik - Son Dakika


Advertisement