Beypazarı'nda Kapari Üretimi Yaygınlaşıyor - Son Dakika

Beypazarı'nda Kapari Üretimi Yaygınlaşıyor

12.01.2012 16:20
Beypazarı'nda Kapari Üretimi Yaygınlaşıyor, System.String[]

Beypazarı'nda kapari bitkisinin yaygınlaştırılması yönünde başlatılan çalışmalarda Kırbaşı beldesinde 200 dönüm arazide dikim yapıldı.

Beypazarı'nda kapari bitkisinin yaygınlaştırılması yönünde başlatılan çalışmalarda Kırbaşı beldesinde 200 dönüm arazide dikim yapıldı.

Proje sorumlusu Ülker Alhan, yaptığı açıklamada, Kırbaşı beldesi, türbe deresi bölgesinde 200 dönüm arazide kapari bitkisinin halen dikimini yaptıklarını ve yaz aylarında yeniden dikime başlayacaklarını belirterek, kapariden yaptığı yemek tatlı ve salataları tarihi Taş Mektepte davetlilere ikram etti.

Kapari bitkisinin insan sağlığı açısından da son derece faydalı olduğunu ifade eden Alhan, şöyle konuştu:

"Kapari kabızlık, idrar söktürme, balgam söktürme, gut hastalığına, dalak büyümesine, kalça rahatsızlıklarına, adet düzensizmği ve sancılarına, diş ağrılarına, karaciğer fonksiyonu bozukluklarına iyi geliyor. İl Genel Meclisi Üyesi Sefa varlık, İl Özel İdaresi Genel sekreteri Adem Ceylan ve Altyapı Daire Başkanı Salih Tekeli'nin gayretleriyle hayata geçen projenin genişletilmesi için çalışmalar devam ediyor."

Kapariden yapılan reçeli, kapari salatası, kapari et ve balık salatasının dünyada bir ilk olduğunu belirten Ayhan, kapariden yapılan tüm ürünlerin lezzetli olduğu kadar birçok hastalığa da iyi geldiğini söyledi.

Kapariye 'Anadolu'nun öz bitkisi' benzetmesini yapan Alhan, "yeterince değerlendirilirse ülkemiz ve Beypazarı için çok önemli bir gelir kaynağı olacaktır" diye konuştu.

- ANKARA

Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Beypazarı'nda Kapari Üretimi Yaygınlaşıyor - Son Dakika


YORUMLAR
500

Son Dakika

Vakalar arttı, gözler aşı olmayan 22 milyon insanda! İşte en çok kullandıkları 10 bahane 07:35 Vakalar arttı, gözler aşı olmayan 22 milyon insanda! İşte en çok kullandıkları 10 bahane Sözleri gündeme bomba gibi düşen CHP'li Özcan'ı terse düşürecek suçlama: Evinde sigortasız mülteci çalıştırdı 00:47 Sözleri gündeme bomba gibi düşen CHP'li Özcan'ı terse düşürecek suçlama: Evinde sigortasız mülteci çalıştırdı Hande Erçel-Kerem Bürsin çifti, sette öpüşürken hayranlarına yakalandı 00:04 Hande Erçel-Kerem Bürsin çifti, sette öpüşürken hayranlarına yakalandı
Tunus'ta Nahda Hareketi lideri Raşid el-Gannuşi'den 15 Temmuz hatırlatması: Sokağa çıkılması gerektiğini Türkiye'den öğrendik 23:51 Tunus'ta Nahda Hareketi lideri Raşid el-Gannuşi'den 15 Temmuz hatırlatması: Sokağa çıkılması gerektiğini Türkiye'den öğrendik Messi, paylaşımıyla tüm dikkatleri üzerine çekti! Eşi Antonella Roccuzzo'nun spor yaptığı anlar büyük ilgi gördü 22:47 Messi, paylaşımıyla tüm dikkatleri üzerine çekti! Eşi Antonella Roccuzzo'nun spor yaptığı anlar büyük ilgi gördü Polisin tabancasını elinden alan Ayşegül Çınar ve sevgilisi hakkında hapis istemi 22:12 Polisin tabancasını elinden alan Ayşegül Çınar ve sevgilisi hakkında hapis istemi
48 yaşındaki Seray Sever, bikinili pozuyla gençlere taş çıkarttı 21:21 48 yaşındaki Seray Sever, bikinili pozuyla gençlere taş çıkarttı Çocuklar Duymasın dizisinin Çaycı Hüseyin'i Alparslan Özmol'un hesabı çalınınca hemen emniyete koştu 18:10 Çocuklar Duymasın dizisinin Çaycı Hüseyin'i Alparslan Özmol'un hesabı çalınınca hemen emniyete koştu
Advertisement