Beyrut'u kana bulayan patlamanın neden bu kadar şiddetli olduğu netleşti - Son Dakika

Beyrut'u kana bulayan patlamanın neden bu kadar şiddetli olduğu netleşti

Lübnan'ın başkenti Beyrut'u kana bulayan patlamanın nedenini Lübnan Başbakanı Hasan Diyab açıkladı. Diyab, onlarca ölüm ve üç binden fazla yaralanmaya neden olan patlamanın 6 yıldır depolara stoklanan 2750 ton amonyum nitrat yüzünden yaşandığını söyledi.

Beyrut limanında meydana gelen büyük patlamanın limana yakın bir depoda saklanan patlayıcı özelliği bulunan kimyasal maddeden kaynaklandığı belirtildi. 2 bin 750 ton amonyum nitratın yol açtığı patlamada kimyasal maddenin 6 yıldır limandaki depolarda tutulduğu aktarıldı.

PATLAMA NEDENİ AMONYUM NİTRAT

Lübnan Başbakanı Hasan Diyab, onlarca ölüm ve üç binden fazla yaralanmaya neden olan patlamanın 2750 ton amonyum nitrat yüzünden yaşandığını açıkladı. Ancak patlamanın bir sabotaj yüzünden mi yoksa ihmal kaynaklı mı olduğu henüz belirlenemedi.

AMONYUM NİTRAT NEDİR?

Amonyum nitrat, kimyasal formülü NH4NO³ olan bir azotlu bileşiktir. Bileşik, bir amonyum ve bir nitrat kökünün bileşik oluşturmasıyla elde edilir. En bilinen kullanım alanı tarımsal gübrelemedir. Aynı zamanda güçlü bir patlayıcıdır.

Beyrut'u kana bulayan patlamanın neden bu kadar şiddetli olduğu netleşti
Lübnan'daki şiddetli patlamanın büyüklüğünü gözler önüne seren görüntü Beyrut Valisi patlamayı gözyaşları içinde anlattı: Hiroşima ve Nagazaki'ye benziyor Büyük patlamanın yaşandığı Beyrut, savaş alanına döndü Son Dakika: Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta büyük patlama: 100'ü aşkın kişi hayatını kaybetti, 4000'e yakın yaralı var Beyrut'taki patlamanın arkasında İsrail mi var? Açıklamalar peş peşe geldi

Haber Yayın Tarihi: 05.08.2020 01:14

Son Dakika Dünya Beyrut'u kana bulayan patlamanın neden bu kadar şiddetli olduğu netleşti - Son Dakika Dünya

YORUMLAR (6)
Tüm yorumlar için tıklayınız

Son Dakika

İki köpeğin saldırısına uğrayan 2 yaşındaki bebeğin cinsel organı parçalandı Kendisine şiddet uygulayan eşinin tahliyesini isteyen kadının talebi kabul edildi Bodrum'a gelen yazlıkçıların birçoğu koronavirüs nedeniyle geri dönmeyince ilçenin nüfusu 400 bine çıktı Tavşanını hastaneye götüren hemşirenin temaslı olduğu ortaya çıktı Fındık bahçesini ilaçlamak isterken zehirlenen talihsiz kadın: Yüzüme tiner atılmış gibi hissettim Cumhurbaşkanı Erdoğan sinyali vermişti! İlk kısıtlama haberi Edirne'den geldi Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıkladığı konut fiyatları depremzedeleri memnun etti "Pır pır" sesleri duyduğu için hastaneye gitti, kulağından canlı sinek çıkarıldı