Beyşehir Gölü'nde Balıkçıların Buz Mesaisi - Son Dakika

Beyşehir Gölü'nde Balıkçıların Buz Mesaisi

18.01.2012 16:20
Beyşehir Gölü'nde Balıkçıların Buz Mesaisi, System.String[]

Tüm yurtta etkisini sürdüren soğuk hava nedeniyle Konya'nın Beyşehir ilçesinde bulunan Beyşehir Gölü'nün kıyı kesimleri buz tuttu.

Tüm yurtta etkisini sürdüren soğuk hava nedeniyle Konya'nın Beyşehir ilçesinde bulunan Beyşehir Gölü'nün kıyı kesimleri buz tuttu. Beyşehirli balıkçılar, göldeki ağlarını buzları kırarak topluyor.

Edinilen bilgiye göre, ilçede hava sıcaklıklarının eksi 8 dereceye kadar düşmesi nedeniyle sahil kesimlerinde don olayları görülüyor.

Gölden balıkçılıkla geçimini sağlayan avcılar, teknelerinin, gölün buz tutan kesimlerde mahsur kalmasından dolayı göle açılamıyor. Birçok balıkçı ise şiddetli soğuklar ve don nedeniyle avlanmaya ara vermeyi tercih ederken, maddi imkansızlıklardan dolayı göle açılmak durumunda kalan avcılar ise güneşin yüzünü gösterdiği öğlen saatlerinde kıyılara gelerek buz kırma mesaisi yapıyor.

Beyşehirli balıkçı Fahri Tekin, gazetecilere yaptığı açıklamada, aşırı soğuklar nedeniyle gölün kıyı kesimlerinin buzlandığını belirtti.

Buz tutan kesimlerde teknesi olanların sıkıntı yaşadığını ifade eden Tekin,

"Göle açılmak istediğimizde buz nedeniyle tekneleri hareket ettiremiyoruz. Bu yüzden avlanmak için genelde günün en sıcak saatleri olan öğlen saatlerini tercih ediyoruz" dedi.

Soğuklar nedeniyle çok az sayıda balıkçının avlanmaya çıktığını vurgulayan Tekin, şunları kaydetti:

"Göle açılmak isteyen balıkçıların asıl derdi, göldeki ağları kurtarabilmek. Çünkü, soğuk havalar bu şekilde devam ederse Beyşehir Gölü'nün birkaç gün içerisinde tamamen donma ve buzla kaplanma riski var. Göl donmadan çıkarılamayan ağlar parçalanıp dağılıyor ve yeniden kullanılamıyor."

Bu arada, gölün kıyı kesimlerinde yaşam mücadelesi veren ve açlık tehlikesi ile karşı karşıya kalan çeşitli kuş türlerinin sürüler halinde dolaşarak yiyecek bulmaya çalıştıkları gözlendi.

- KONYA

- Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Beyşehir Gölü'nde Balıkçıların Buz Mesaisi - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Hazer Amani ile boşanacağı konuşulan Sıla, gizemli bir erkekle görüntülendi Abdurrahim Albayrak'ın istifa kararı aldığı, erken seçim şartıyla vazgeçtiği ortaya çıktı Emekli milletvekili ve cumhurbaşkanlarına zam! İşte önümüzdeki yıl alacakları maaşlar 4. kattan düşüp hayatını kaybeden Cemil Taş, milli sporcu Ayşe Taş'ın 24 yıl sonra kavuştuğu babası çıktı Çağla Şıkel'e korkunç tehdit: Seni ve çocuklarını öldüreceğim Masumlar Apartmanı'nın 7. bölüm fragmanı yayınlandı! Han'ın itirafı İnci'yi şoke etti Doğum yapan köpek, fıstık yeşili yavru dünyaya getirdi Kapkaççı akrabalar takip ettikleri yaşlı adamın 25 bin lirasını alıp kaçtı! O anlar kameralara yansıdı