Biden göreve başladıktan sonra maske takılması için talimat verecek - Son Dakika
BBC

Biden göreve başladıktan sonra maske takılması için talimat verecek

04.12.2020 03:52
Biden göreve başladıktan sonra maske takılması için talimat verecek, System.String[]

ABD'de Donald Trump'ın koronavirüsle mücadelesi tartışma konusu olurken seçilmiş başkan Joe Biden farkını şimdiden ortaya koydu. Salgınla mücadelede maskenin önemine değinen Biden, görevinin ilk 100 gününde vatandaşlardan maske takmalarını isteyeceğini belirtti.

ABD'de yapılan başkanlık seçimlerinde Donald Trump'ı geride bırakarak başkan seçilen Joe Biden CNN'e konuştu. Biden, Trump'ın koronavirüsle mücadele yöntemini eleştirirken, maske ve mesafe kuralları karşısındaki duruşuna da tepki göstermişti. Seçim vaatlerinde koronavirüse karşı etkin bir mücadele verileceğini söyleyen Biden, daha Beyaz Saray'a adım atmadan vatandaşların maske takmasını istedi.

"100 GÜN MASKE TAKMALARINI İSTEYECEĞİM"

Biden yaptığı açıklamada "Yemin ettiğim ilk gün, halktan 100 gün maske takmalarını isteyeceğim. Maskeli 100 gün sadece, sonsuza kadar değil. 100 gün" dedi.

KAMU BİNALARINDA MASKE TALİMATI

Biden, her bir Amerikalı'nın maske takması halinde Covid-19 vakalarında "önemli bir azalma" olacağını belirtti. Biden ayrıca, tüm kamu binalarında maske takılması talimatı da vereceğini belirtti.

"ÖNEMLİ BİR AZALMA OLACAĞINI DÜŞÜNÜYORUM"

Yaptığı açıklamada maskenin önemine değinen Biden, "Bunu yaparsak önemli bir azalma olacağını düşünüyorum, aşıyla ve maskeyle birlikte sayıları önemli ölçüde düşürebiliriz" diye konuştu.

TALİMAT VERME HAKKI YOK

Anayasa uzmanları, ABD Başkanları'nın Amerikalılara maske takma talimatı verme hakkı olmadığını söylüyor. Ancak Biden söyleşide, kendisinin ve Başkan Yardımcısı Kamala Harris'in maske takarak örnek olacağını söyledi.

ABD'de şimdiye kadar 14 milyondan fazla insan koronavirüse yakalanırken 275 binden fazla insan hayatını kaybetti.

Biden göreve başladıktan sonra maske takılması için talimat verecek

Son Dakika Dünya Biden göreve başladıktan sonra maske takılması için talimat verecek - Son Dakika Dünya

BBC

YORUMLAR

Son Dakika

Son Dakika: Türkiye'de 27 Ocak günü koronavirüs nedeniyle 132 kişi vefat etti, 7 bin 489 yeni vaka tespit edildi Bilim Kurulu üyesi Prof. Özlü, 'Yüz yüze eğitim 15 Şubat'ta başlar mı?' sorusunu yanıtladı, 4 tehdidi sıraladı Acun Ilıcalı'nın 20 yıllık sağ kolu Birol Doğan istifa etti Son Dakika: Boğaz'da sürüklenen kargo gemisi kurtarıldı Destekleri memnuniyetle karşılayan yeme-içme sektöründe gözler işletmelerin açılmasında Polis memuru ve öğretmen eşinin ölümünde korkunç detay! Çatıdan düşen buz kombinin bacasını çıkarmış MAK araştırmadan yılın ilk anketi! MHP ve HDP baraj altı kaldı, İYİ Parti'deki yükseliş dikkat çekti Kuyumculardan altına yatırım yapanları heyecanlandıracak tahmin: Bu yıl rekor kıracak