Kuzey İrlanda'daki bir mezarlıkra Biden ve Sunak'ın ziyaretinden saatler önce el yapımı bombalar bulundu - Son Dakika

Kuzey İrlanda'daki bir mezarlıkra Biden ve Sunak'ın ziyaretinden saatler önce el yapımı bombalar bulundu

Son Güncelleme: 12.04.2023 00:01

ABD Başkanı Joe Biden ile İngiltere Başbakanı Rishi Sunak'ın Kuzey İrlanda ziyaretinden saatler önce facianın eşiğinden dönüldü. Pazartesi günü şiddet olaylarının yaşandığı Londonderry kentindeki Creggan Mezarlığında 4 el yapımı bomba bulundu. İngiltere istihbaratı, Biden'ın ziyaretinden iki hafta önce Kuzey İrlanda'daki terör tehdidi seviyesini "ciddi"ye yükseltmişti.

Pazartesi günü şiddet olaylarının yaşandığı eylemlerin gerçekleştiği Kuzey İrlanda'nın Londonderry kentindeki Creggan mezarlığında boru içine yerleştirilmiş bir el yapımı bomba bulundu. Ziyarete kapatılan mezarlıkta yapılan aramada, 3 el yapımı bomba daha ele geçirildi.

BOMBALAR BIDEN İLE SUNAK'IN ZİYARETİ ÖNCESİ BULUNDU

Kuzey İrlanda Polis Teşkilatından (PSNI) yapılan açıklamada bombaların etkisiz hale getirildiği bildirildi. 4 el yapımı bomba, ABD Başkanı Joe Biden ile İngiltere Başbakanı Rishi Sunak'ın Kuzey İrlanda ziyaretinin başlamasından saatler önce bulundu.

TERÖR TEHDİDİ SEVİYESİ CİDDİYE YÜKSELTİLDİ

Kuzey İrlanda'da 1960'lardan başlayarak devam eden ayrılıkçı terör olayları ve mezhepler arası çatışmaları sona erdiren Hayırlı Cuma Anlaşması'nın 25'inci yıl dönümünde bölgeyi ziyaret eden Biden ve Sunak, bugün Belfast'a ulaşacak. Sunak ve Biden, bugün ve yarın Kuzey İrlanda'nın başkenti Belfast'ta bir araya gelecek ve anlaşmanın yıl dönümü kapsamında düzenlenen çeşitli anma programlarına katılacak. Biden'ın ziyaretinden iki hafta önce İngiltere'nin iç istihbarattan sorumlu kuruluşu MI5, Kuzey İrlanda'daki terör tehdidi seviyesini "ciddi"ye yükseltmişti.

POLİS ARACINA MOLOTOFKOKTEYLİ ATILMIŞTI

Londonderry'de pazartesi günü ise şiddet olaylarının yaşandığı bir anma töreni düzenlenmişti. Polisin izinsiz olduğunu açıkladığı etkinlikte cumhuriyet yanlıları 1916'daki "Paskalya İsyanı" için anma töreni düzenlemiş, gösteride bir polis aracına yabancı maddeler ve molotofkokteyli atılmıştı.

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Kuzey İrlanda'daki bir mezarlıkra Biden ve Sunak'ın ziyaretinden saatler önce el yapımı bombalar bulundu - Son Dakika


Advertisement