Biden yönetimi, Filistin'e yardımları yeniden başlatacak - Son Dakika

Biden yönetimi, Filistin'e yardımları yeniden başlatacak

26.01.2021 19:58

ABD'de Biden yönetimi, Trump döneminde askıya alınan Filistin'e yardımları yeniden başlatacağını ve iki devletli çözüm için çalışacağını açıkladı.

Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyinde konuşan ABD'nin BM Daimi Temsilci Vekili Richard Mills, Biden'ın Filistin konusundaki yaklaşımına ilişkin önemli açıklamalar yaptı.

Mills, konuşmasında, Biden yönetiminin daha önce askıya alınan Filistin'e yardımları yeniden aktif hale getireceğini açıkladı.

"DİPLOMATİK MİSYONLAR YENİDEN AÇILACAK"

Trump döneminde Filistin'in ABD'de kapatılan diplomatik misyonlarının yeniden açılacağını belirten Mills, BM'nin Filistinlilere yardım programlarının yeniden işler hale getirileceğini kaydetti.

Mills, "Yeni yönetimin Orta Doğu politikası, içinde İsrail'in güvenlik ve barış içinde yaşayacağı ve yanı başında da kendi ayakları üzerinde duran bir Filistin devletinin olduğu, üzerinde mutabık kalınmış iki devletli çözümü desteklemektir." ifadesini kullandı.

FİLİSTİN, TRUMP YÖNETİMİ İLE İLİŞKİLERİNİ KESMİŞTİ

Filistinliler, sert bir şekilde reddettikleri barış planı kapsamında 2018 yılında ABD Büyükelçiliği'ni Kudüs'e taşımasının ardından Donald Trump yönetimiyle siyasi, ardından da güvenlik ilişkilerini kesmişti. Trump döneminde ABD Dışişleri Bakanlığı, ABD'nin Gazze ve Batı Şeria'ya yapılan 200 milyon dolarlık ekonomik yardımın başka alanlara kaydırılmasını istediğini açıklamıştı. ABD Başkanı Joe Biden, İsrail'in Batı Şeria'nın büyük bir bölümünü ilhak etmesini içeren Trump planına karşı çıkmış ve 1967 sınırlarında bir Filistin devletinin kurulmasını sağlamak için iki devletli çözüm ilkesine bağlılığını ilan etmişti.

Biden yönetimi, Filistin'e yardımları yeniden başlatacak

Son Dakika Dünya Biden yönetimi, Filistin'e yardımları yeniden başlatacak - Son Dakika Dünya


YORUMLAR (2)
  • abc: euzzi bismillah hele dur adam koltuguna yeni oturdu.. sanki dersin biden senin kırk yıllık kahvede okey oynadıgın birisi.. 1 0 Yayından Kaldır

Son Dakika

Kanal İstanbul polemiği büyüyor! Erdoğan, kendisine 23 Haziran'ı hatırlatan İmamoğlu'na Maltepe üzerinden yüklendi UEFA Avrupa Ligi Son 16 Turu eşleşmeleri belli oldu Üzerine buz kütlesi düşen profesör ölümden döndü Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Ermenistan'daki darbe girişimiyle ilgili ilk yorum: Darbenin her türlüsüne karşıyız Karamollaoğlu ittifaka mesafeli! Erbakan için kaleme aldığı yazıda isim vermeden AK Parti'yi eleştirdi Ardahanlı berber, hatalı basım 100 TL'yi 100 bin TL'den satışa sundu Normalleşmenin hayal olduğu Çorum'da özel tim görevde! Sokak sokak gezip tedbirleri denetliyorlar "Erkeklerin görüntülerini mi izliyorsun?" diyerek eşini yumrukladı