Bifo ve Giovanni Sollima Halk Masalları Anlatıyor - Son Dakika

Bifo ve Giovanni Sollima Halk Masalları Anlatıyor

07.01.2013 14:48
Bifo ve Giovanni Sollima Halk Masalları Anlatıyor

BİFO, şubat ayı konserlerinin ilkinde günümüzün önde gelen çellist ve bestecilerinden Giovanni Sollima ile bir araya geliyor.

Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası (BİFO), şubat ayı konserlerinin ilkinde günümüzün önde gelen çellist ve bestecilerinden Giovanni Sollima ile bir araya geliyor. "Sollima ile Halk Masalları" adlı konserde, Gürer Aykal yönetimindeki BİFO, sanatçının kendi bestesi olan "Viyolonsel ve Orkestra için Halk Masalları" adlı yapıtın Türkiye prömiyerini gerçekleştirilecek, ardından geç romantik dönem bestecisi Antonín Dvo?ák'ın 7. Senfoni'sini seslendirilecek.

Yeni yılda konserlerine hız kesmeden devam eden BİFO, 6 Şubat 2013 Çarşamba günü, onursal şefi Gürer Aykal'ın yönetiminde, engin repertuarı ve ses getiren besteleri ile tanınan İtalyan viyolonsel sanatçısı Giovanni Sollima'nın "Viyolonsel ve Orkestra için Halk Masalları" adlı bestesinin Türkiye prömiyerini gerçekleştirecek. Konser, geç romantik dönemin önde gelen bestecilerinden Antonín Dvo?ák'ın 7. Senfoni'si ile sona erecek. Caddebostan Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilecek konser 20.00'de başlayacak.

Cazdan etnik müziğe: Giovanni Sollima

Müzik otoriteleri tarafından minimalist hatta post-minimalist olarak tanımlanan İtalyan besteci ve çellist Giovanni Sollima, bestelerinde cazdan rock müziğe hatta Akdeniz etnik müziğine kadar pek çok müzik türünden esintiler barındırıyor. Kariyerine çellist olarak başlayan, Sollima, Yo-Yo Ma'dan Martha Argerich'e ve geçtiğimiz ay BİFO ile muhteşem bir konser veren Katia ve Marielle Labèque'e pek çok virtüözle çalıştı. Sayısız çalışmada ve bestede imzası olan Sollima'nın ayrıca Amerikan şair ve müzisyen Patti Smith ile beraber pek çok çalışması ve konser performansı bulunuyor.

Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası (BİFO) konserlerinin biletleri tüm Biletix satış kanallarından temin edilebilir.

BORUSAN İSTANBUL FİLARMONİ ORKESTRASI

"SOLLIMA İLE HALK MASALLARI"

Gürer Aykal şef

Giovanni Sollima viyolonsel

Tarih: 6 Şubat 2013, Çarşamba

Saat: 20.00

Yer: Caddebostan Kültür Merkezi

Program:

Sollima: Viyolonsel ve Orkestra için Halk Masalları (Türkiye Prömiyeri)

Dvo?ák: 7. Senfoni, Re minör, Op. 70

BİFO VE SANTA CECILIA AKADEMİSİ KOROSU

"DOĞA VE AŞK ADINA" ÇALACAK

Borusan İstanbul Flarmoni Orkestrası (BİFO), şubat ayındaki ikinci konserinde dünyanın en eski müzik kurumlarından Santa Cecilia Akademisi Korosu ile birlikte Gustav Mahler'in doğaya övgü niteliğindeki 3. Senfoni'sini seslendirecek.

Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası, şubat ayının son konserinde klasik müzikseverleri büyüleyecek. Sanat yönetmeni ve sürekli şefi yönetimindeki BİFO, 21 Şubat Perşembe akşamı vereceği konserde Mahler'in başyapıtlarından 3. Senfoni'yi, İtalya'nın en iyi korolarından, maestro Ciro Visco yönetimindeki Santa Cecilia Akademisi Korosu ile seslendirecek. Mahler'in doğaya methiye niteliğindeki yapıtının icra edileceği "Doğa ve Aşk Adına" başlıklı konserde alto solist olarak, kendi ülkesi Finlandiya'nın önde gelen orkestralarının yanı sıra, Sir Georg Solti, Carlo Maria Giulini, Bernard Haitink, Zubin Mehta ve Sir Colin Davis gibi saygın orkestra şefleriyle çalışmış olan Monica Groop yer alacak.

3. Senfoni ile doğa ve aşk bambaşka bir boyuta ulaşıyor

Yaşadığı dönemin en sıradışı bestecilerinden biri olarak gösterilen Gustav Mahler'in yazısının teknik özelliklerine felsefi boyutu da eklenince müziğini zamanda ve mekânda çok ilerilere taşıyabilmiş bir sanatçı olduğu şüphe götürmez bir gerçek. Doğa ve aşk, onun 3. Senfoni'sinde bambaşka bir boyuta ulaşıyor. Çocuk korosu, kadın sesi ve orkestra, bu manevi dünyanın derinliklerine nüfuz ediyor.

BİFO'nun "Doğa ve Aşk Adına" konseri, 21 Şubat 2013 Perşembe akşamı 20.00'de Lütfi Kırdar UKSS'de gerçekleştirilecek.

Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası (BİFO) konserlerinin biletleri tüm Biletix satış kanallarından temin edilebilir.

BORUSAN İSTANBUL FİLARMONİ ORKESTRASI

"DOĞA ve AŞK ADINA"

Sascha Goetzel şef

Santa Cecilia Akademisi Korosu

Ciro Visco Santa Cecilia Akademisi Korosu şefi

Monica Groop alto

Tarih: 21 Şubat 2013, Perşembe

Saat: 20.00

Yer: Lütfi Kırdar UKSS

Program:

Mahler : 3. Senfoni, Re minor

YORUMLAR
500
Son dakika haberi... Cüneyt Arkın'ın vefatının ardından ünlü isimler hastaneye taziye ziyaretinde bulundu Son dakika haberi... Cüneyt Arkın'ın vefatının ardından ünlü isimler hastaneye taziye ziyaretinde bulundu İSTANBUL-CÜNEYT ARKIN İÇİN DOSTLARI HASTANEYE GELMEYE DEVAM EDİYOR - 2 İSTANBUL-CÜNEYT ARKIN İÇİN DOSTLARI HASTANEYE GELMEYE DEVAM EDİYOR - 2 İstanbul Finans Merkezi Kanunu Yürürlüğe Girdi İstanbul Finans Merkezi Kanunu Yürürlüğe Girdi
Kaynak: Bültenler

Son Dakika Güncel Bifo ve Giovanni Sollima Halk Masalları Anlatıyor - Son Dakika

Bu haber Bültenler tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. Bültenler tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı Bültenler kurumudur.

Advertisement